Test szlifierki kątowej Hitachi G23ST

Hitachi właśnie wprowadza na polski rynek serię nowych szlifierek o mocy 2000 i 2200 W na tarcze 230 mm. W redakcyjnym warsztacie bliżej przyjrzeliśmy się modelowi G23ST.

Hitachi G23ST to duża szlifierka kątowa mająca silnik o mocy nominalnej 2000 W. Maszyna dysponuje obrotami 6600/min. Ma więc standardowe parametry, które – jak wiadomo – zoptymalizowane są do średnic tarcz napędzanych przez te maszyny. 2000 W to wystarczająca moc do efektywnego cięcia grubych i twardych elementów ze stali. Testowaną szlifierką bez problemu przetniemy też beton czy kamień przy użyciu tarcz diamentowych.

/>
Japońscy konstruktorzy zwiększyli wytrzymałość silnika G23ST na przeciążenia i zwiększyli jego żywotność. Zatem nowa maszyna jest bardziej trwała od cenionego na rynku poprzedniego modelu G23SS. W G23ST Hitachi zastosowało sprawdzony w wielu swoich szlifierkach labiryntowy system chłodzenia. Sprawia on, że maszyna jest nie tylko odpowiednio chroniona przed przegrzaniem, ale także bardziej odporna na agresywny pył szlifierski. Głowica przekładni kątowej testowanej szlifierki jest bardzo niska, co ułatwia manewrowanie nią w miejscach trudno dostępnych. Gabaryty testowanego modelu zostały zmniejszone w stosunku do poprzedniej generacji szlifierek kątowych Hitachi, co czyni z niego narzędzie bardziej poręczne.

Reasumując, Hitachi G23ST jest szlifierką klasycznie skonstruowaną wyposażoną w rękojeść główną oraz boczną montowaną w trzech pozycjach oraz w narzędziowo regulowane mocowanie osłony tarczy tnącej. Wyposażono ją we włącznik świadomego uruchomienia zapobiegający przypadkowemu rozruchowi. Zatem jest to maszyna prosta, bez fajerwerków technicznych i zbędnych funkcji, z których często się nie korzysta, przystosowana do ciężkiej pracy i odporna na brutalne traktowanie. Zdaniem wielu użytkowników taka właśnie a nie inna ma być duża szlifierka kątowa. Wróżymy jej więc sukces rynkowy.

W testach praktycznych sprawdziliśmy efektywność pracy Hitachi G23ST, wykonując serię cięć twardego pręta stalowego o średnicy 3 cm przy użyciu tarczy korundowej (granulacja 36). Najkrótszy uzyskany przez nas czas to 18,97 s. Następnie przystąpiliśmy do szlifowania grubej śruby stalowej za pomocą tarczy korundowej (granulacja 36). W czasie 20 s zeszlifowaliśmy 8 g materiału stalowego. 


Dane techniczne szlifierki kątowej Hitachi G23ST

Moc

2000 W

Obroty na biegu jałowym

6600/min

Średnica tarczy/ gwint wrzeciona

230 mm/M14

Waga

5,1kg