Test szlifierki kątowej Hitachi G13SN

Idealną średnicą ściernic w małych szlifierkach kątowych wydaje się być 125 mm – większe możliwości cięcia niż 115 mm i poręczność od 150 mm. W połączeniu z wydajnym silnikiem maszyna taka daje dużo frajdy w codziennych pracach szlifierskich. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy szlifierkę kątową Hitachi G13SN.

Mała szlifierka kątowa realizuje przede wszystkim dwa rodzaje czynności – szlifowanie i cięcie niezbyt grubych elementów. W obu sytuacjach pracujemy sprzętem bardzo precyzyjnie, a przy tym nie męczymy się, bo szlifierka jest lekka i poręczna. Hitachi G13SN jest doskonałym przykładem takiej maszyny, która dzięki zastosowaniu małej tarczy i mocnego silnika jest bardzo wszechstronna.

Hitachi G13SN ma

w silnik o mocy 840 W. Jak na szlifierkę przystosowaną do obsługi ściernic 125 mm to wystarczająco. Można więc spodziewać się dużego zapasu mocy. Motor to nowoczesna jednostka napędowa odporna na przeciążenia, z solidnie wykonaną izolacją uzwojeń silnika i trwałymi szczotkami węglowymi. Przekładnię główną umieszczono w metalowej głowicy. Jej nieduże rozmiary ułatwiają posługiwanie się maszyną w ciasnych miejscach. W górnej części głowicy (klasycznie) umieszczony jest przycisk blokady wrzeciona. Prędkość obrotowa maszyny na biegu jałowym dochodzi do 10.000 obr./min. Włącznik główny szlifierki znajduje się z boku obudowy. Jak już wspomnieliśmy, Hitachi G13SN obsługuje tarczę o maksymalnej średnicy 125 mm. Mocuje się ją do wrzeciona śrubą M14 (standardowa średnica otworu mocującego 22 mm).

Hitachi_G13SN_02

Elektronarzędzie Hitachi ma również bardzo małe rozmiary – niewiele ponad 20 cm długości to gwarancja możliwości operowania maszyną w naprawdę ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Hitachi G13SN „wciśniemy” się wszędzie tam, gdzie dostęp dużą maszyną jest niemożliwy lub utrudniony. Prezentowana szlifierka waży zaledwie 1,6 kg i może być bez problemu obsługiwana jedną ręką – średnica obudowy silnika jest idealnie dopasowana do dłoni. W zadaniach wymagających użycia większej siły pomocny będzie dodatkowy uchwyt, który wkręca się z prawej lub lewej strony głowicy.

Hitachi_G13SN_01

W redakcyjnych testach przekonaliśmy się, że Hitachi G13SN jest maszyną o przemyślanej konstrukcji. 125-milimetrowa tarcza w połączeniu z silnikiem o dość sporej mocy jak na tę klasę szlifierek zapewnia naprawdę niezłe „osiągi” w cięciu i gwarantuje szybkie i wydajne szlifowanie. Maszynę sprawdzaliśmy głównie pod kątem wydajności cięcia materiału metalowego. Były to elementy o niewielkiej grubości, bo przecież maszyna przeznaczona jest do obróbki właśnie takich rzeczy. W pierwszej próbie skróciliśmy stalowy profil o wymiarach 27 x 40 x 2 mm. Czas cięcia to 4 s. W drugiej próbie z kolei zastosowaliśmy nieco bardziej wymagający element – żebrowany pręt stalowy o średnicy 20 mm. Choć to twardy kawałek „żelastwa”, to jednak Hitachi przecięła go bez większych problemów w czasie 9 s. W szlifowaniu sprzęt także okazał się bardzo sprawny. Niewielka waga elektronarzędzia pozwala precyzyjnie prowadzić tarczę po obrabianym materiale i wykonywać bardzo dokładną obróbkę metalu.

Autor: Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Hitachi G13SN

Moc

840 W

Obroty na biegu jałowym

10.000/min

Średnica tarczy/gwint wrzeciona

125 mm/M14

Waga

1,6kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar