Test szlifierki kątowej Hitachi G 13SR4

Japoński producent elektronarzędzi wprowadza na rynek nową szlifierkę kątową o mocy 730 W na tarcze o średnicy 125 mm. Możliwości robocze urządzenia sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Mała szlifierka kątowa, naszym zdaniem, swoje największe zalety pokazuje podczas szlifowania niezbyt dużych elementów – jest lekka, poręczna i nie męczy operatorów podczas długotrwałych prac. Do takich zastosowań w zupełności wystarczają obecnie produkowane markowe maszyny o mocach nominalnych 500-800 W, które wyposażone są w wysokosprawne silniki komutatorowe i obsługują tarcze o średnicach 115 lub 125 mm. W ten segment szlifierek ponownie wpisuje się Hitachi, proponując nam szlifierkę G

13SR4 – maszynę kompaktową o mocy 730 W dającą możliwość stosowania tarcz 125 mm.

Testowane urządzenie, jak wspominaliśmy, wyposażono w jednofazowy silnik komutatorowy o mocy 730 W. Prędkość obrotowa szlifierki na biegu jałowym wynosi 10.000 min-1. Jak przystało na Hitachi, silnik to wysokosprawna jednostka napędowa odporna na przeciążenia, mająca solidnie wykonaną izolację uzwojeń i żywotne szczotki węglowe. Kątowa przekładnia główna znajduje się w metalowej obudowie o niedużych rozmiarach, co ułatwia posługiwanie się szlifierką w miejscach o utrudnionym dostępie. W górnej części głowicy mamy klasycznie rozmieszczony przycisk blokady wrzeciona. Włącznik główny urządzenia znajdziemy z boku obudowy. Jak już wspomnieliśmy, Hitachi G13SR4 przystosowano do napędu tarcz o średnicy do 125 mm (średnica otworu wewnętrznego 22,2 mm). Montuje się je do wrzeciona nakrętką z gwintem M14.

Hitachi G 13SR4 ma również kompaktowe rozmiary – jego długość to zaledwie 258 mm, a waga – 1,8 kg. Może być więc podczas wykonywania lżejszych operacji bez problemu obsługiwane jedną ręką. Obudowa silnika mieści się w niezbyt dużej dłoni, ponieważ ma niewielki obwód (197 mm). W cięższych zadaniach, do których wykonania używa się większej siły, pomocna jest dodatkowa rękojeść mocowana gwintowo z prawej lub lewej strony głowicy.

W redakcyjnym warsztacie poddaliśmy szlifierkę Hitachi G13SR4 dwóm podstawowym, aczkolwiek wymagającym testom. Najpierw sprawdzaliśmy jej wydajność cięcia. Do tego użyliśmy twardego pręta stalowego o średnicy 3 cm. To bardzo trudne zadanie Hitachi wykonało w 29,1 s, nie dostając żadnej zadyszki. Następnie przystąpiliśmy do szlifowania płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy listkowej o granulacji 40. Operację tę wykonywaliśmy przez 20 s. W tym czasie usunęliśmy Hitachi 5 g stalowego materiału.

Reasumując, uzyskane wyniki są adekwatne do parametrów testowanej szlifierki. Maszyna podczas prób nie wykazywała żadnych niepokojących objawów: ani wibracji, ani nadmiernego spadku mocy. Niewielka waga elektronarzędzia pozwala precyzyjnie prowadzić tarczę po obrabianym materiale i wykonywać bardzo dokładną obróbkę.

Dane techniczne szlifierki kątowej Hitachi G 13SR4

Moc

730 W

Obroty na biegu jałowym

10.000/min

Średnica tarczy/otworu mocującego/gwint wrzeciona

125/22 mm/M14

Waga

1,8kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments