TEST SZLIFIERKI KĄTOWEJ HIKOKI G23UDY2

HiKOKI wprowadziło na polski rynek szlifierkę kątową na tarcze 230 mm o mocy 2600 W. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się jej możliwościom roboczym.

HiKOKI G23UDY2 to duża szlifierka kątowa mająca komutatorowy silnik o mocy nominalnej 2600 W, zasilana prądem zmiennym 230 V/50 Hz. Maszyna generuje obroty 6600/min. Ma więc standardowe parametry, które – jak wiadomo – zoptymalizowane są do 230-milimetrowych tarcz do cięcia i szlifowania. 2600 W to moc nominalna, która umożliwia wysoce efektywne cięcie i szlifowanie grubych i twardych elementów ze stali. Testowaną szlifierką równie wydajnie przetniemy też beton czy kamień przy użyciu tarcz diamentowych. Urządzenie jest więc przeznaczone głównie

do wysokowydajnej obróbki metali i materiałów budowlanych.

 

Japońscy konstruktorzy zastosowali w szlifierce G23UDY2 silnik wytrzymały na przeciążenia i odporny na destrukcyjne działanie pyłów szlifierskich. Jego pracą steruje elektronika, która stabilizuje obroty pod zmiennym obciążeniem i ogranicza prąd rozruchu podczas włączania szlifierki (funkcja łagodnego rozruchu). Uniemożliwia też samowłączenie maszyny w przypadku wznowienia zasilania po nagłej przerwie. W testowanym elektronarzędziu znajdziemy też sprawdzony w milionach egzemplarzy szlifierek kątowych HiKOKI/Hitachi labiryntowy system chłodzenia jednostki napędowej. Sprawia on, że maszyna jest nie tylko odpowiednio chroniona przed przegrzaniem, ale także bardziej odporna na agresywny pył szlifierski. Głowica przekładni kątowej testowanej szlifierki jest bardzo niska, co ułatwia manewrowanie nią w miejscach trudno dostępnych. Dodatkowo urządzenie wyposażono w system amortyzujący drgania (UVP), czyli w amortyzowaną rękojeść główną. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona.


HiKOKI G23UDY2 jest więc klasycznie skonstruowaną szlifierką kątową na tarcze 230 mm, wyposażoną w rękojeść główną oraz boczną montowaną w trzech pozycjach oraz w beznarzędziowo regulowane mocowanie (klamrowe) osłony tarczy tnącej i włącznik świadomego uruchomienia zapobiegający przypadkowemu rozruchowi. Zatem jest to maszyna prosta, bez fajerwerków technicznych i zbędnych funkcji, z których często się nie korzysta, przystosowana do bardzo ciężkiej pracy i odporna na brutalne traktowanie w zakładach przemysłowych i na placach budów. Naszym zdaniem taka właśnie powinna być duża szlifierka kątowa – mocna, wytrzymała i wysoce wydajna oraz bezpieczna w pracy.

 

W testach praktycznych sprawdziliśmy efektywność pracy szlifierki kątowej HiKOKI G23UDY2, wykonując przy użyciu tarczy korundowej (granulacja 36) serię cięć twardego pręta stalowego o średnicy 3 cm, rury stalowej o średnicy 34 mm (grubość ścianki – 3 mm) oraz trzech połączonych profili stalowych 4 x 2 cm (grubość ścianki – 3 mm). O uzyskanych wynikach w poszczególnych próbach informuje tabela zawarta w artykule. W przypadku wszystkich standardowych materiałów stalowych, wykorzystywanych podczas prób testowych, szlifierka kątowa HiKOKI G23UDY2 pracowała bez żadnych zwolnień i z pełną mocą, efektywnie i równo zagłębiając tarczę w obrabiane elementy. Podczas pracy posuw wywieraliśmy ciężarem szlifierki, co ułatwia obróbkę i czyni ją mniej męczącą. Podobnie postępowaliśmy w przypadku szlifowania materiałów stalowych. Urządzenie bardzo szybko usuwało rdzę i naddatki materiałowe, zapewniając najwyższą wydajność szlifowania zgrubnego elementów stalowych.


Reasumując, szlifierka kątowa HiKOKI G23UDY2 to elektronarzędzie stworzone do szybkiej obróbki zgrubnej dużej gamy materiałów, bezpieczne dla użytkownika i odznaczające się przy tym wysoką odpornością na ekstremalne warunki pracy.

pins

Dane techniczne szlifierki kątowej HiKOKI G23UDY2

Moc nominalna2600 W
Obroty na biegu jałowym6600/min
Średnica tarczy/ gwint wrzeciona230 mm/M14
Waga6,3 kg

Wyniki testów szlifierki kątowej HiKOKI G23UDY2

MateriałŚrednica (grubość ścianki) lub przekrój cięcia (grubość ścianki)Rodzaj/czas operacji
Rura stalowa34 (0,3) cmcięcie/9,24 s
Gładki pręt stalowy3 cmcięcie/30,22 s
3 złożone profile stalowe3 x 4 x 2 (0,3) cmcięcie/18,07s
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments