Test szlifierki kątowej GRAPHITE PRO 59GP001

Szlifierka kątowa GRAPHITE PRO 59GP001 należy właśnie do takiej grupy obowiązkowych narzędzi. W każdym warsztacie czy zakładzie, który zajmuje się obróbką metali, mała szlifierka kątowa zaliczana jest do podstawowego wyposażenia technicznego. Wprawdzie możliwości takiej maszyny są ograniczone, jednak w szlifowaniu i cięciu niewielkich elementów jest ona bezkonkurencyjna.

Szlifierka kątowa GRAPHITE PRO 59GP001 jest solidnie wykonana, dysponuje odpowiednią mocą do szlifowania i cięcia, co pokazały nasze testy, ma niewielkie rozmiary, a przy tym jest atrakcyjna cenowo. GRAPHITE PRO 59GP001 wyposażono w silnik o mocy 720 W. Jest to nowoczesna jednostka – wydajna i odporna na przeciążenia. Motor współpracuje z kątową przekładnią umieszczoną

w obudowie metalowej. Sama głowica narzędzia jest niewielka, dzięki czemu sprzętem można ciąć lub szlifować w niewielkich przestrzeniach. Silnik na biegu jałowym za pośrednictwem przekładni rozpędza wrzeciono do 11.000 obr./min. Szlifierkę uruchamia się włącznikiem umieszczonym z boku obudowy. Jest on dwustopniowy i przez to bezpieczny, gdyż uniemożliwia przypadkowe włączenie urządzenia.

GRAPHITE PRO obsługuje tarcze o najpopularniejszej średnicy 125 mm. Montuje się je beznarzędziowo na wrzecionie z gwintem M14 za pomocą szybkomocującej nakrętki. Wymianę osprzętu ułatwia umieszczona na głowicy blokada wrzeciona. Sama wymiana ściernic przebiega bezproblemowo, nie trzeba bowiem posługiwać się szczypcami w celu poluzowania nakrętki, co często czynimy, testując konkurencyjne urządzenia z podobnymi mocowaniami szybkomocującymi.Testowaną maszynę wyposażono w przyjemny w dotyku dodatkowy uchwyt wyłożony miękką antypoślizgową okładziną, który jest przyjemny w dotyku. Montuje się go zarówno po prawej, jak i po lewej stronie głowicy. Dzięki temu pozycję szlifierki możemy dostosować do wymagań wykonywanej operacji. W testowanym sprzęcie osłonę tarczy montuje i reguluje się beznarzędziowo. Służy do tego klamra zaciskowa. Siłę jej zacisku ustawia się śrubowo. Komfort obsługi podnoszą także kompaktowa obudowa, której rozmiary pasują idealnie do ludzkich dłoni, oraz niewielka masa maszyny (zaledwie 1,8 kg). Sprzęt ma duże otwory z boku i z tyłu obudowy, dzięki czemu operator nie zatyka ich dłońmi w trakcie pracy i przez to nie zmniejsza strumienia powietrza chłodzącego silnik. To proste rozwiązanie, o którym zapomina jeszcze wielu producentów profesjonalnych maszyn tego typu, zwiększa żywotność szlifierki i umożliwia długą pracę bez ryzyka przegrzania uzwojeń silnika.

GRAPHITE PRO postanowiliśmy przyjrzeć się bardzo uważnie i w redakcyjnym warsztacie postawiliśmy mu dość trudne zadania, zważywszy jego 720-watową moc. Zaczęliśmy od przecięcia dwóch złożonych profili stalowych za pomocą tarczy korundowej o granulacji P60 i grubości 1 mm. Każdy z profili miał wymiary 20 x 30 mm (grubość ścianki 2 mm). Zadanie to wykonaliśmy w czasie 11,17 s. W drugiej próbie podwyższyliśmy próg trudności i w imadło założyliśmy dwa stalowe pręty zbrojeniowe o średnicy 20 mm każdy. Ten podwójny, pełny materiał stalowy tarczą korundową o ziarnistości P60 i grubości 1 mm GRAPHITE pokonał w czasie 40,97 s. W ostatnim, trzecim teście szlifowaliśmy płaskownik ze stali nierdzewnej ściernicą lamelkową o granulacji P40. Przez 30 s zeszlifowaliśmy 17 g materiału stalowego.

Biorąc pod uwagę fakt, że GRAPHITE PRO 59GP001 ma 720 W mocy nominalnej, uzyskane wyniki plasują to urządzenie w gronie szlifierek o mocy ok. 200–300 watów wyższej. Dobitnie pokazał to trzeci test, którego wynik oceniamy jako bardzo dobry (jeden z najlepszych w 10-letniej historii naszego warsztatu redakcyjnego).

Reasumując, GRAPHITE PRO 59GP001 to kompaktowa szlifierka o pokaźnych możliwościach roboczych. Z czystym sumieniem możemy go polecić fachowcom, który cenią sobie połączenie dużej efektywności pracy i poręczności. Dodatkowym atutem jest 3-letnia gwarancja z możliwością jej przedłużenia o kolejne dwa lata, w tym również przy zakupie na fakturę.

 

Dane techniczne szlifierki kątowej GRAPHITE PRO 59GP001

Moc 720 W
Obroty na biegu jałowym 11.000 min-1
Średnica tarczy/gwint wrzeciona 125 mm/M14
Waga 1,8 kg

 

Autor:   pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar