TEST SZLIFIERKI KĄTOWEJ GRAPHITE 59G187 na TARCZE 125 mm

Naszym zdaniem, optymalną średnicą tarcz w małych szlifierkach kątowych jest 125 mm. Takie tarcze oferują większe możliwości cięcia niż „sto piętnastki” i są znacznie poręczniejsze od „sto pięćdziesiątek”. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się szlifierce kątowej Graphite 59G187 na tarcze 125 mm.

Graphite_59G187-4

Graphite 59G187 to szlifierka kątowa przeznaczona dla majsterkowiczów. Wyposażono ją w jednofazowy silnik komutatorowy o mocy 900 W. Jak na szlifierkę na tarcze 125 mm, taka moc jest w zupełności wystarczająca do efektywnej pracy. Zastosowany silnik to nowoczesna jednostka napędowa

odporna na przeciążenia i wyposażona w regulację obrotów (jej pokrętło znajduje się z tyłu urządzenia). Przekładnię główną (kątową) umieszczono w metalowej głowicy. Jej nieduże rozmiary ułatwiają posługiwanie się maszyną w miejscach trudno dostępnych. W górnej części głowicy (czyli klasycznie) umieszczony jest przycisk blokady wrzeciona. Prędkość obrotowa testowanej szlifierki na biegu jałowym wynosi od 3000 do 12.000 obr./min. Włącznik główny szlifierki znajduje się z boku obudowy. Jak już wspomnieliśmy, Graphite 59G187 obsługuje tarcze o maksymalnej średnicy 125 mm. Mocuje się je do wrzeciona z gwintem M14 (standardowa średnica otworu mocującego 22 mm). Urządzenie wyposażono też w wyłącznik z tzw. zabezpieczeniem zanikowym. Jeśli więc nastąpi zanik napięcia w sieci, szlifierka nie włączy się samoczynnie po jego niespodziewanym wznowieniu. Nie uruchomi się też, jeżeli podłączymy ją do sieci z włącznikiem znajdującym się pozycji załączenia. W takich wypadkach, aby uruchomić Graphite 59G187, należy najpierw szlifierkę wyłączyć, a następnie włączyć. Wyłącznik z zabezpieczeniem zanikowym umożliwia więc bezpieczną pracę, a dodatkowo chroni materiał obrabiany przed przypadkowym uszkodzeniem „tańczącą” po jego powierzchni szlifierką.

Graphite_59G187-1
Testowane urządzenie ma małe rozmiary – niewiele ponad 20 cm długości to możliwość operowania w ciasnych przestrzeniach. Graphite’a 59G187 „wciśniemy” więc tam, gdzie nie ma dostępu dla dużych maszyn lub jest on znacznie utrudniony. Urządzenie waży 1,8 kg i może być bez problemu obsługiwane jedną ręką – średnica obudowy silnika jest idealnie dopasowana do dłoni. W zadaniach wymagających użycia większej siły pomocny jest dodatkowy uchwyt, który montuje się z prawej lub lewej strony głowicy. Optymalne operacyjne dopasowanie szlifierki umożliwia beznarzędziowa regulacja pozycji kątowej osłony tarczy.

Graphite_59G187-2
Podczas oględzin Graphite’a 59G187 zwróciliśmy też uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną jego cechę, a mianowicie na prawidłowe rozmieszczenie wlotów powietrza chłodzącego. Boczne wloty mocno przesunięto w kierunku tyłu obudowy, a dodatkowo są jeszcze otwory na tylnej ściance obudowy. Dzięki temu podczas pracy operator nie zatyka ich rękoma w rękawicach, jak zdarza się jeszcze w wielu szlifierkach renomowanych marek. Silnik Graphite’a 59G187 dostaje więc odpowiednią porcję powietrza chłodzącego. Dzięki temu może wydajnie pracować i nie jest narażony na skracające żywotność przegrzewanie uzwojeń.

Graphite_59G187-3
W redakcyjnych testach Graphite’a 59G187 sprawdziliśmy pod względem wydajności cięcia i szlifowania materiału stalowego. W pierwszej próbie skracaliśmy dwa stalowe pręty zbrojeniowe, każdy o średnicy 20 mm. Ich czas cięcia to 38,99 s. W drugiej próbie szlifowaliśmy płaskownik ze stali konstrukcyjnej przez 30 s za pomocą ściernicy listkowej o granulacji 40. W tym czasie usunęliśmy 16 g materiału stalowego. Niewielka waga elektronarzędzia pozwalała precyzyjnie prowadzić tarczę po obrabianym materiale i wykonywać bardzo dokładną obróbkę metalu.

Reasumując, szlifierką kątową Graphite 59G187 wykonamy efektywnie i cięcie, i szlifowanie, a przy tym zrobimy to bezpiecznie. Dzięki regulacji prędkości obrotowej możemy pracować także z materiałami wrażliwymi na przegrzanie, np. stalą

nierdzewną, metalami nieżelaznymi, tworzywami sztucznymi, a nawet z drewnem. Naszym zdaniem, urządzenie sprawdzi się zarówno w rękach majsterkowicza, jak i fachowców zajmujących się drobnymi pracami naprawczymi oraz remontowymi.

pins

Graphite_59G187-5

Dane techniczne szlifierki kątowej Graphite 59G187

Moc nominalna 900 W
Obroty na biegu jałowym 3000-12.000/min
Średnica tarczy/gwint wrzeciona 125 mm/M14
Elektroniczna regulacja obrotów +
Automatyczny wyłącznik zanikowy +
Waga 1,8 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar