TEST SZLIFIERKI DO ŚCIAN YATO YT-82340

W ofercie elektronarzędzi YATO znajduje się szlifierka YT-82340 przeznaczona do szlifowania ścian, gładzi gipsowych do usuwania farb oraz tapet. Przyjrzeliśmy się jej bliżej w redakcyjnym warsztacie.

 

Bazą konstrukcyjną szlifierki do ścian YATO YT-82340 nie jest, jak w większości tego typu maszyn spotykanych na rynku, szlifierka kątowa, lecz pionowa. Ma to kilka ważnych konsekwencji. Po pierwsze, urządzenie jest znacznie lepiej wyważone i można nim wywierać bardziej równomierny docisk do materiału obrabianego, co w konsekwencji ułatwia uzyskanie wysokiej jakości gładzi gipsowych. Po drugie, jest bardziej kompaktowe i łatwiejsze w operowaniu na pionowej ścianie. Do trzymania szlifierki służą rękojeść główna pokryta miękką wykładziną antypoślizgową

mieszcząca włącznik i jego blokadę oraz uchwyt dodatkowy montowany po prawej lub lewej stronie sprzętu. Jego częścią wykonawczą jest specjalny talerz szlifierski zamontowany na stałe (wymienia się go w przypadku zużycia). Spód talerza pokrywa rzep zamocowany na stałe na grubym podkładzie z gąbki. Rzep służy do montowania krążków ściernych o średnicy 225 mm. W talerzu wykonano okrągłe otwory przeznaczone do efektywnego usuwania pyłu ze strefy obróbki.

YATO_YT-82340-2

W testowanej szlifierce zastosowano wydajny wentylator, który wytwarza wysokie podciśnienie umożliwiające efektywne usuwanie pyłu. Jest on zbierany do worka, który podłącza się za pomocą węża do króćca znajdującego się pod rękojeścią główną. Worek odsysania pyłu wyposażono w regulowany pasek, który podczas szlifowania pozwala zawiesić go na ramieniu. Oczywiście, do króćca możemy podłączyć też wąż odkurzacza przemysłowego i w ten sposób usuwać pył podczas szlifowania. Siłę jego odsysania można regulować za pomocą zaworu dopuszczającego dodatkowe powietrze. Znajduje się on w górnej części osłony talerza. Na jej obwodzie zamontowano wieniec szczotkowy. Uniemożliwia on wydostawanie się pyłu poza osłonę i zwiększa efektywność odsysania. Przednia obwodowa część osłony jest demontowalna, dzięki czemu testowanym YATO możemy szlifować bezpośrednio w narożach.

YATO_YT-82340-1

Szlifierkę do ścian YATO YT-82340 wyposażono w komutatorowy silnik o mocy 1220 W zasilany 1-fazowym prądem zmiennym 230 V i w elektroniczny regulator prędkości obrotowej w zakresie 1500-2300 min-1. Pozwala on ustawić parametry pracy maszyny dla każdego rodzaju zadania. Nadmieniamy, że testowany sprzęt jest lekki i waży 2,8 kg.
Jak wiadomo, trudno jest obiektywnie określić wydajność szlifierki do ścian. Potrzebny jest do tego drogi specjalistyczny sprzęt pomiarowy i znormalizowane materiały do obróbki. Ponieważ materiały obrabiane w tym przypadku są bardzo niejednorodne, uzyskane pomiary będą zawsze obarczone sporym błędem. Dlatego podczas testów szlifierki do ścian YATO YT-82340 sprawdzaliśmy możliwość uzyskania wysokiej jakości powierzchni gładzi gipsowej oraz czystość pracy, czyli skuteczność odsysania. W tym celu szlifowaliśmy testową ściankę pokrytą suchym tynkiem i gładzią gipsową. Egzamin z jakości i czystości pracy YATO zaliczyło na szóstkę. Oczywiście, czystość pracy w dużej mierze zależy od prawidłowego prowadzenia maszyny i dbania o dokładne przyleganie wieńca osłony do obrabianej powierzchni. Resztę załatwia wydajny wentylator szlifierki, który skutecznie odprowadza pył do worka.

YATO_YT-82340-4

Reasumując, szlifierka do ścian YATO YT-82340 to urządzenie, którym uzyskamy szybko bardzo dobre rezultaty w pracy. Nie tylko wyszlifujemy nim gładzie gipsowe, ale także usuniemy ze ścian tapety czy farbę.

pins

Dane techniczne szlifierki do ścian YATO YT-82340

Moc 1220 W
Obroty na biegu jałowym 1500-2300/min
Regulacja obrotów +
Średnica tarczy szlifierskiej 225 mm
Średnica talerza 215 mm
Waga 2,8 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar