Test szlifierki do ścian Stayer LP600E

Stayer LP600E to szlifierka do ścian zwana wdzięcznie żyrafą. Dzięki niej obróbka gładzi gipsowych na ścianach i sufitach jest łatwa, estetyczna i praktycznie bezpyłowa.

 

Maszyna szlifiująca, jaką jest prezentowy Stayer LP600E, nazywana jest przez specjalistów żyrafą. Swój przydomek sprzęt ten zawdzięcza specyficznej budowie – długiej rękojeści przypominającej szyję zwierzęcia i zamocowanemu na jej końcu głowicy szlifującej podobnej do łba afrykańskiego ssaka. Rękojeść składa się z dwóch elementów, które mocuje się ze sobą za pomocą zacisku. Takie rozwiązania ułatwia transportowanie maszyny. Choć „szyja” szlifierki nie posiada teleskopowej regulacji długości, to jest
wystarczająca, by wykonywać szlifowanie sufitów bezpośrednio z podłogi, bez konieczności korzystania z

rusztowań czy innych niewygodnych i niebezpiecznych podwyższeń. Stopa szlifierska jest okrągła, jej średnica to 225 m, a papier ścierny mocuje się do niej na rzep. Cała głowica szlifująca zamocowana jest na przegubie kulowym, dzięki temu można wygodnie manewrować maszyną zarówno podczas szlifowania ścian, jak i sufitów.

Stayer_LP600E_03-2 Stayer_LP600E_01-1

W Stayerze LP600E silnik o mocy 620 W umieszczono w tylnej części uchwytu. Jest on bardzo mały i lekki, jednak stanowi pewną przeciwwagę dla głowicy. Jego umiejscowienie pozytywnie wpływa na doskonałe wyważenie całej szlifierki, co podnosi tym samym wygodę jej obsługi. Napęd z silnika przekazywany jest do niej za pomocą wałka giętkiego. Jednostka napędowa posiada elektroniczny system regulacji prędkości obrotowej za pomocą pokrętła w zakresie 1000-2000 obr./min. Dzięki tej funkcji można dobrać parametry pracy i wydajność maszyny do rodzaju obrabianego materiału i uniknąć niechcianych przetarć powierzchni.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, jedną z największych zalet szlifierek do ścian jest ich bezpyłowość. Obróbka gładzi gipsowych może być prowadzona takim elektronarzędziem praktycznie bez generowania trudnych do usunięcia drobin kurzu. System odprowadzania nieczystości w szlifierce Stayer LP600E składa się właściwie z dwóch elementów. Jednym jest specjalna konstrukcja głowicy szlifującej – wieniec szczotek wokół krawędzi ściśle przylega do obrabianej powierzchni i zapobiega przedostawaniu się nieczystości do otoczenia. Drugim zaś jest stopa szlifierska z otworami technologicznymi i biegnący przez całą długość maszyny wewnątrz rękojeści giętki wąż, który na samym końcu uchwytu posiada króciec do przyłączenia odkurzacza przemysłowego. Podłączony do szlifierki odkurzacz odsysa w ten sposób praktycznie całość pyłu powstającego podczas szlifowania. W zestawie ze szlifierką dostarczany jest 4-metrowy wąż elastyczny z przyłączem do odkurzacza.

Stayer_LP600E_02-3

Szlifierka do ścian Stayer LP600E nie jest urządzeniem lekkim, bo waży 4,5 kg. O tej dość sporej masie pozwala zapomnieć doskonałe wybalansowanie sprzętu – z jednego końca masywna głowica, z drugiego silnik. Po środku natomiast konstruktorzy zastosowali D-kształtną rękojeść pomocniczą. Dzięki niej wygodnie sterujemy pracą szlifierki i kontrolujemy docisk papieru ściernego do szlifowanej powierzchni. Szlifierka Stayer LP 600E ze względu na okrągły kształt tarczy przeznaczona jest wydajnego szlifowania dużych powierzchni.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne szlifierki Stayer LP 600E

Moc znamionowa620 W
Obroty na biegu jałowym1000-2000/min
Wąż ssący4 m
Średnica głowicy szlifierskiej225 mm
Waga4,5kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments