TEST SZLIFIERKI DO ŚCIAN DEDRA DED7758 I ODKURZACZA DED6602

Obecnie powszechnym wymaganiem jest estetyczne wykonanie tynków. W tym celu należy je dokładnie wyszlifować. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się szlifierce do ścian Dedra DED7758 i współpracującemu z nią odkurzaczowi Dedra DED6602.

 

Szlifierka Dedra DED7758

Jeszcze niedawno gładzie gipsowe szlifowano ręcznie z użyciem specjalnych pac ze ściernicami siatkowymi oraz za pomocą szlifierek oscylacyjnych. Metody te były mało wydajne, a w przypadku użycia szlifierek oscylacyjnych szybko dochodziło do ich awarii z powodu zapchania napędu pyłem gipsowym. Dlatego dla tynkarzy i malarzy skonstruowano specjalistyczne szlifierki do ścian i sufitów, które szybko zdobyły dużą popularność.

 

Szlifierka do ścian i sufitów Dedra DED7758 to klasyczny przykład takiej maszyny na

wysięgniku, którą z jego powodu potocznie nazywa się „żyrafą”. Inaczej mówiąc, szlifierki takie składają się z długiej rękojeści i zamocowanej na niej głowicy szlifującej. Takie rozwiązanie umożliwia szlifowanie miejsc znajdujących się wysoko ponad głową operatora, ułatwia pracę i podnosi jej wydajność. Silniki w tego typu maszynach zamontowane są albo na wysięgniku, albo w głowicy szlifującej. W przypadku Dedry DED7758 mamy do czynienia z drugim rozwiązaniem. Charakteryzuje je wysoka trwałość, gdyż wtedy w konstrukcji „żyrafy” nie mamy linki napędowej (tzw. wałka giętkiego), która często zużywa się i pęka oraz powoduje niepożądane przerwy w pracy.

Dedra_DED7758-5

W testowanej szlifierce Dedra DED7758 rękojeść (wysięgnik) możemy beznarzędziowo przedłużyć ze 118 do maksymalnie 165 cm, stosując dodatkowy uchwyt. Umożliwia to pracę w pomieszczeniach 2,6-metrowych bez konieczności korzystania z drabin czy rusztowań. Miejsca służące do trzymania urządzenia pokryto miękką wykładziną antypoślizgową, która zwiększa wygodę i bezpieczeństwo operowania nim. W celu ułatwienia transportu i przechowywania szlifierki jej rękojeść jest składana, co pozwala skrócić maszynę do ok. 60 cm. Dzięki temu bezproblemowo mieści się ona w walizce lub torbie narzędziowej.

Dedra_DED7758-6

W głowicy szlifierki możemy mocować dwa rodzaje stóp szlifierskich: okrągłą o średnicy 225 mm i trójkątną o boku 285 mm. Papier ścierny mocuje się do nich na rzep. Stopy wymienia się szybko, wygodnie i beznarzędziowo, wystarczy do tego zwolnić przycisk blokady. Pozycję kątową stopy trójkątnej można optymalnie ustawić do wymagań operacyjnych. W tym celu należy zwolnić jej blokadę i obrócić stopę w wymagane położenie, a następnie zablokować ją. Głowica szlifująca z silnikiem zamocowana jest na przegubie kulowym, dzięki czemu można wygodnie manewrować maszyną zarówno podczas szlifowania ścian, jak i sufitów.
W testowanej szlifierce zastosowano silnik o mocy 710 W z elektronicznym systemem regulacji jego obrotów. Do ich ustawiania służy pokrętło znajdujące się w obudowie zespołu zasilającego zamontowanego na wysięgniku. Za pomocą przekładni mechanicznej silnik napędza stopy szlifierskie. Przy czym stopie okrągłej nadaje ruch obrotowy w zakresie 600–1500 obr./min, zaś trójkątnej – ruch oscylacyjny od 3000 do 6000 osc./min. Jak widać, dzięki zastosowanej elektronice można optymalnie dobrać parametry pracy i wydajność maszyny do rodzaju obrabianego materiału oraz operacji obróbczej. Pozwala to pracować efektywnie i uniknąć niechcianych przetarć powierzchni.

Dedra_DED7758-8

Szlifierka do ścian i sufitów Dedra DED7758 została wyposażona w system odpylania. Tynkarze i malarze, pracując tym urządzeniem, nie będą więc wdychali pyłu, a pomieszczeń wykańczanych nie trzeba będzie gruntownie sprzątać. Obróbka gładzi gipsowych może być więc prowadzona testowanym elektronarzędziem praktycznie bez generowania trudnych do usunięcia i szkodliwych dla zdrowia drobin kurzu. System odprowadzania pyłu w szlifierce składa się z trzech głównych elementów: wieńca z włosia tworzącego osłonę przed kurzem, otworów technologicznych w stopach szlifujących i głowicy oraz połączonego z nimi kanału biegnącego wewnątrz wysięgnika, który na swoim końcu ma króciec do przyłączenia

odkurzacza przemysłowego. Podłączony do szlifierki odkurzacz odsysa w ten sposób pył powstający podczas szlifowania. W zestawie ze szlifierką dostarczany jest wąż elastyczny z przyłączem do odkurzacza wraz z adapterami, które umożliwiają podłączenie profesjonalnych odkurzaczy przemysłowych dostępnych na rynku. Podczas pracy nią należy stosować profesjonalne odkurzacze wyposażone w odpowiednie filtry i mające samoczyszczące mechanizmy filtracyjne lub odkurzacze z filtrem wodnym, które bardzo skutecznie wyłapują pył. Podczas testów szlifierki, jak już wspominaliśmy, do odsysania pyłu wykorzystaliśmy odkurzacz z takim filtrem Dedra DED6602.

Dedra_DED7758-3

Szlifierka Dedra DED7758 dostarczana jest w wygodnej w transporcie i wytrzymałej walizce, która bez problemu mieści urządzenie, wąż, dodatkową przedłużkę, adaptery do odkurzacza oraz papiery szlifierskie.

Dane techniczne szlifierki do ścian Dedra 7758

Moc znamionowa710 W
Obroty na biegu jałowym stopy okrągłej600-1500/min
Oscylacje na biegu jałowym stopy trójkatnej3000-6000/min
Średnica okrągłej stopy szlifierskiej225 mm
Wymiary trójkątnej stopy szlifierskiej285 x 285 x 285 mm
Maksymalna długość rękojeści1650 mm
Wagaok. 3,4 kg

Odkurzacz Dedra DED6602

Sercem odkurzacza jest w silnik elektryczny o mocy 1400 W. Zapewnia on przepływ powietrza o maksymalnej wartości 40 l/s. Na panelu sterowania znajduje się regulator siły ssania oraz gniazdo do podłączania elektronarzędzi o mocy 300–2000 W z automatyką włączania/wyłączania odkurzacza. Kiedy ustawimy włącznik w pozycję synchronizacji i podłączymy maszynę do odkurzacza, uruchamiając ją, włączamy jednocześnie odkurzacz. Wyłączanie odbywa się w taki sam sposób i jest przy tym opóźnione w stosunku do momentu zatrzymania elektronarzędzia, co pozwala odkurzaczowi odessać pył nie tylko z pola obróbki, ale też z podłączonej maszyny. Odkurzacz Dedra DED6602 wykonano z materiałów bardzo dobrej jakości. Mamy metalowy zbiornik ze stali nierdzewnej INOX i solidne tworzywa sztuczne, co na pewno pozytywnie wpływa na wysoką trwałość sprzętu. Jest też bogate wyposażenie: przewód ssący o długości 2,5 m, przedłużka teleskopowa, ssawki płaska i szczelinowa oraz koła do transportu.

Dedra_DED7758-2

W odkurzaczu zastosowano filtr wodny. Oznacza to, że powietrze wychodzące ze znajdującego się w pojemniku na odpady worka przechodzi przez wodę znajdującą się w środkowym segmencie odkurzacza, a następnie przez dodatkowy filtr z tkaniny wydostaje się na zewnątrz. Taki wodny system filtracji zapewnia niemal 100-procentową skuteczność usuwania zanieczyszczeń, o czym przekonaliśmy się w redakcyjnym warsztacie.

 

Wyniki redakcyjnych testów

Jak wiadomo, obiektywne określenie wydajności szlifierki do ścian, czyli w sposób standaryzowany, to bardzo trudne zadanie. Mamy tu bowiem sporo zmiennych, np. zróżnicowane charakterystyki osprzętu, niestały docisk stopy do ściany wywierany przez operatora czy bardzo różne cechy samej obrabianej powierzchni. Dlatego w trakcie redakcyjnych testów sprawdziliśmy możliwość uzyskania wysokiej jakości powierzchni gładzi gipsowej oraz czystość pracy, czyli skuteczność odsysania. Szlifowaliśmy testową ściankę pokrytą suchym tynkiem i gładzią gipsową z użyciem stopy okrągłej oraz trójkątnej za pomocą papierów o różnych granulacjach, które znajdowały się w wyposażeniu szlifierki (od P120 do P180). Dzięki nim nie tylko mogliśmy sprawnie wyszlifować samą płaską powierzchnię ściany, ale też naroża. Egzamin jakości i czystości pracy Dedra DED7758 zdała na szóstkę. Zaznaczamy, że czystość pracy w dużej mierze zależy od prawidłowego prowadzenia maszyny i dbania o dokładne przyleganie wieńca osłony do obrabianej powierzchni. Resztę załatwia dobry odkurzacz przemysłowy z odpowiednimi dla gipsu filtrami. Podczas redakcyjnych prób model Dedra DED6602 z filtrem

wodnym sprawdził się na szóstkę. Gdy po testach obejrzeliśmy jego otwory wylotowe powietrza, to okazało się, że są całkowicie czyste, tj. pozbawione jakiegokolwiek białego nalotu gipsowego. Nadmieniamy, że woda filtrująca była mocno zabrudzona. Dlatego należy dbać o jej wymianę i mycie filtra wodnego oraz pojemnika. Pozwoli to nam szlifować gładzie gipsowe w faktycznie czystym powietrzu.

Dedra_DED7758-7

Reasumując, tandem złożony ze szlifierki do ścian Dedra DED7758 i odkurzacza Dedra DED6602 zapewnia doskonałe rezultaty jakościowe, jak też czyste powietrze w miejscu pracy. Przy tym, co warto odnotować, ma bardzo przyjazną cenę.

pins

Dane techniczne odkurzacza Dedra DED6602

Moc znamionowa1400 W
Wydatek przepływu powietrza151,4 m3/h
Prędkość przepływu powietrza8 m/s
Pojemnik na odpady+
Pojemnik filtra wodnego+
Pojemność zbiornika na odpady20 l
Obciążenie gniazda elektronarzędzi300-2000 W
Wagaok. 9,5 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
1 rok temu

Ciekawy artykuł, który pozwoli na wybranie właściwego sprzętu 🙂 Ja uzupełnię tylko część dotyczącą odkurzaczy przemysłowych, które możecie sprawdzić tutaj https://polskiblackmarket.pl/pl/c/Odkurzacze-przemyslowe/301

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Odkurzacz słaby dobrze filtruje pył przez filtr wodny i to tyle, przy szlifowaniu ścian to nic sobie nie radzi więcej pyłu pozostaje na żyrafie niż w odkurzaczy kupiłem cały zestaw Dedry i żyrafę tą najdroższą z ledem i lipa, jak żyrafa fajna a odkurzacz to lipa.