TEST SZLIFIERKI DO RENOWACJI METABO WE 15-125 HD SET GED

Do redakcyjnych testów trafiła szlifierka kątowa Metabo WE 15-125 HD SET GED. Urządzenie przeznaczone jest do szlifowania powierzchni betonowych, kamiennych, tynków itp. z użyciem garnkowych tarcz diamentowych. Efektywność jego pracy sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Prezentowana szlifierka Metabo WE 15-125 HD SET GED została specjalnie przystosowana do prac renowacyjnych, wyposażono ją bowiem w osłonę GED 125 z króćcem do odkurzacza, wykonaną z antystatycznego tworzywa sztucznego, oraz w aluminiowy kołnierz gwarantujący długą żywotność w przypadku stosowania ciężkich narzędzi roboczych, np. tarcz diamentowych. Nadmieniamy,

że standardowo szlifierki kątowe wyposażane są w kołnierze z tworzywa sztucznego. Testowane urządzenie napędzane jest silnikiem MARATHON II. Generuje on wysoki moment obrotowy (o 50% wyższy niż jednostki napędowe poprzedniej generacji) i ma kompaktowe wymiary (o 20% mniejsze niż odpowiadający model silnika MARATHON I). Jest też wysoce odporny na przeciążenia, m.in. za sprawą zastosowania zmodyfikowanego wentylatora, który wywołuje przepływ powietrza o prędkości do 400 km/h. W szlifierce do renowacji Metabo WE 15-125 HD SET GED otwory wylotowe powietrza znajdują się w tyle obudowy i dlatego nie są zasłaniane dłońmi operatora. Efektem tych rozwiązań jest efektywne odprowadzanie ciepła wytworzonego przez silnik MARATHON II i mechanizmy szlifierki oraz znacznie mniejsza jej podatność na przegrzewanie się. Ale na tym nie koniec, w jednostce napędowej zastosowano bowiem dodatkową ochronę uzwojeń, tj. warstwę żywicy epoksydowej o nowej recepturze bardziej odpornej na agresywny pył szlifierski. Wymienione usprawnienia i rozwiązania znacząco podnoszą żywotność testowanej maszyny.

W Metabo WE 15-125 HD SET GED pracuje silnik 1550-watowy, który rozpędza wrzeciono do 9600 obr./min. Oprócz niego obudowa szlifierki skrywa bardzo bogate wyposażenie techniczne, które podnosi wydajność, bezpieczeństwo i komfort szlifowania. Mamy więc sprawdzone sprzęgło mechaniczne Metabo S-automatic, które w chwili zakleszczenia się ściernicy rozłącza od niej napęd. W testowanej szlifierce Metabo znajdziemy też elektronikę TachoConstamatic, która odpowiada za utrzymanie stałej prędkości obrotowej pod zmiennym obciążeniem, jak też układy łagodnego rozruchu, antyprzeciążeniowy oraz zabezpieczenia wyłączające maszynę w momencie zużycia szczotek węglowych, jak też niedopuszczające do jej niekontrolowanego ponownego uruchomienia po zaniku napięcia w sieci. Do tego testowana szlifierka do renowacji została wyposażona w rękojeść boczną Metabo VibraTech (MVT) – z amortyzatorem i okładziną, które pochłaniają dużą część wstrząsów powstających w czasie szlifowania.

Testy praktyczne szlifierki do renowacji Metabo WE 15-125 HD SET GED rozpoczęliśmy od zgrubnego szlifowania elementu lastrykowego o powierzchni 80 x 80 cm, którego celem było usunięcie jego żółtego zabarwienia. Zadanie wykonaliśmy bardzo sprawnie w czasie 1 min i 9 s. Następnie szlifowaliśmy wykańczająco element granitowy o powierzchni 75 x 100 cm. Drugie zadanie wykonaliśmy równie sprawnie w 1 min 4 s. Podczas obróbki nie dochodziło pylenia, a więc osłona GED 125 w 100% spełniała swoją funkcję. Warto tu wspomnieć, że ma ona demontowalny przedni bok, dzięki czemu możemy szlifować bezpeśrednio w narożnikach i krawędziach. Rozwiązanie to znacznie przyspiesza prace i eliminuje czasochłonną ręczną obróbkę.
Reasumując, szlifierka do renowacji Metabo WE 15-125 HD SET GED oferuje wysoką efektywność obróbki powierzchni materiałów budowlanych dzięki optymalnej mocy i ergonomicznej konstrukcji. Jest też urządzeniem wysoce zaawansowanym technicznie i odznaczającym się wysoką trwałością.

Dane techniczne szlifierki do renowacji Metabo WE 15-125 HD SET GED

Moc nominalna/użyteczna 1550/940 W
Napięcie zasilania 230 V
Obroty na biegu jałowym/pod obciążeniem 9600/9600 min-1
Moment obrotowy 4,2 Nm
Średnica tarczy szlifierskiej 125 mm
Waga 2,7 kg
pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar