TEST SZLIFIERKI DO REGIPSU VANDER VSR796

Żeby tynki gipsowe wykonać estetycznie, należy je dokładnie wyszlifować. Dlatego wnikliwie przyjrzeliśmy się szlifierce do regipsu Vander VSR796 i sprawdziliśmy, czy zapewnia wysoką jakość obróbki gładzi gipsowych oraz czyste środowisko pracy.

 

Jeszcze ok. 10 lat temu szlifowanie gładzi gipsowych w Polsce wykonywano przeważnie ręcznie z użyciem specjalnych pac ze ściernicami siatkowymi. Ekipy dobrze wyposażone technicznie wykorzystywały do tego szlifierki oscylacyjne, które – jak wiadomo – skonstruowano z myślą o szlifowaniu materiałów drewnianych. Miały one za małe stopy szlifujące oraz za niską moc i z tego powodu nie zapewniały szybkiego postępu prac, jak również nie były odporne na pył gipsowy i przeważnie

odmawiały posłuszeństwa po jednej większej robocie. Rewolucję przyniosły dopiero specjalistyczne szlifierki do ścian i sufitów skonstruowane pod specyficzne wymagania operacji szlifowania gipsu.

 

Szlifierka do regipsu Vander VSR796 to przykład klasycznej szlifierki do ścian na wysięgniku, czyli popularnej „żyrafy” – tak bowiem kolokwialnie nazywają ten typ elektronarzędzia malarze zajmujący się wykańczaniem ścian pomieszczeń. Na długiej rękojeści, kojarzonej przez nich z szyją żyrafy, zamocowana jest specjalna głowica szlifująca wyposażona w napęd: silnik, przekładnię i talerz szlifierski. Takie rozwiązanie zapewnia komfort pracy i obsługi oraz znacząco zwiększa żywotność samego narzędzia. Nie mamy w nim bowiem napędowego wałka giętkiego, który często ulega zerwaniu. Dla użytkownika oznacza to pracochłonną czynność jego wymiany i dodatkowe koszty podczas eksploatacji maszyny. W testowanej szlifierce Vander VSR796 zastosowano rękojeść teleskopową o regulowanej długości w zakresie 133–163 cm. Dzięki temu można ją dostosować zarówno do wzrostu operatora, jak i wysokości obrabianych ścian. Długość rękojeści reguluje się w łatwy sposób – wystarczy do tego nacisnąć przycisk zwalniający blokadę. Jak łatwo zauważyć, zasięg pracy szlifierki zależy nie tylko od jej maksymalnej długości, ale też od wzrostu operatora. Zatem jeśli operator ma 180 cm wzrostu i stoi na podłodze, Vanderem VSR796 bezproblemowo wyszlifuje ściany o wysokości do 3 m lub sufity znajdujące się maksymalnie na tym poziomie.

Talerz szlifierski w testowanym urządzeniu pracuje rotacyjnie. Jego średnica wynosi 225 mm. Napędza go przez przekładnię kątową 1-fazowy silnik komutatorowy o mocy nominalnej 620 W wyposażony w elektroniczny system regulacji prędkości obrotowej w zakresie 300–980 min-1. Obroty ustawia się płynnie 6-stopnowym pokrętłem znajdującym się w rękojeści głównej urządzenia. Dzięki tej funkcji można dobrać parametry pracy i wydajność szlifierki do rodzaju wykonywanej operacji: szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego czy wykańczającego. Co ważne, pozwala ona też uniknąć niepożądanych przetarć powierzchni gipsowych.
W talerzu szlifierskim zastosowano wygodne rzepowe mocowanie krążków ściernych i siatek szlifierskich. Cała głowica szlifująca zamocowana jest na2-łożyskowym przegubie. Pozwala on swobodnie manewrować maszyną zarówno podczas szlifowania ścian, jak i sufitów czy narożników. Testy redakcyjne pokazały, że talerz szlifierski automatycznie dostosowuje się do powierzchni. Niewątpliwie, ułatwia to nie tylko przegub, ale też sprężynowe jego zawieszenie. W przypadku, kiedy podczas szlifowania talerz nie powinien się odchylać, można zablokować przegub mocujący głowicę za pomocą bolca znajdującego się wyposażeniu szlifierki.

W przypadku testowanego Vandera VSR796 pył podczas szlifowania usuwany jest przez układ podciśnieniowy (tzw. odsysanie). Za wytworzenie podciśnienia i zbieranie pyłu odpowiedzialny jest odkurzacz przemysłowy Vander podłączany do szlifierki, będący również w ofercie producenta w trzech wersjach: VOP700, VOP720 i VOP730. Głównymi częściami układu odsysania testowanej „żyrafy” są (1) otwory w talerzu bezpośrednio usuwające pył z pola obróbki, (2) jego boczna szczotkowa osłona przeciwdziałająca ucieczce kurzu do pomieszczenia, (3) połączony giętką rurą z głowicą kanał znajdujący się wewnątrz teleskopowej rękojeści służący do transportu urobku, zakończony przyłączem do węża, (4) wąż z króćcem o średnicy 35 mm przeznaczony do podłączenia odkurzacza przemysłowego. W Vanderze istnieje możliwość zdjęcia

bocznej części osłony szczotkowej talerza, dzięki czemu bez problemu możemy szlifować w narożnikach ścian. Nadmieniamy, że do współpracy ze szlifierką powinno się stosować odkurzacze przemysłowe. Marka Vander zaleca użycie odkurzacza VOP700 z autostartem. Testowane urządzenie wyposażono w adapter umożliwiający podłączenie węży odsysających o różnych średnicach i końcówkach przyłączeniowych, które stosowane są w dostępnych na rynku odkurzaczach przemysłowych lub warsztatowych.
Jak wiadomo, obiektywne zmierzenie wydajności szlifierki do ścian jest bardzo trudne do określenia w warunkach warsztatowych. Jakość i szybkość szlifowania zależy głównie od stosowanego osprzętu oraz charakterystyki obrabianego podłoża, jak również od umiejętności operatora. Dlatego podczas testów szlifierki do regipsu Vander VSR796 sprawdzaliśmy możliwość uzyskania nią powierzchni gładzi gipsowej o wysokiej jakości oraz dokonaliśmy oceny czystości pracy, czyli skuteczności odsysania pyłu gipsowego, który jest szkodliwy dla operatorów. Podczas prób szlifowaliśmy testową ściankę pokrytą suchym tynkiem i gładzią gipsową z użyciem krążków o granulacji: 80, 120, 150, 180 i 240, które znajdują się w standardowym wyposażeniu szlifierki. W efekcie uzyskaliśmy gładką powierzchnię bez rys, doskonale nadającą się do malowania farbami. Testy pokazały, że Vanderem VSR796 można pracować bezpyłowo, przy czym czystość pracy w dużej mierze zależy od prawidłowego prowadzenia maszyny i dbania o dokładne przyleganie wieńca osłony do obrabianej powierzchni. Resztę załatwia dobry odkurzacz przemysłowy z odpowiednimi dla gipsu filtrami i ich elektromagnetycznym otrząsaczem. Podczas szlifowania Vanderem VSR796 operuje się swobodnie i łatwo. Jest to, naszym zdaniem, w dużej mierze efekt stosunkowo niskiej masy urządzenia (4,8 kg) i wygodnej w trzymaniu rękojeści pokrytej antypoślizgową wykładziną.

Reasumując, Vander VSR796 to skuteczna w pracy szlifierka do regipsów zapewniająca bardzo dobre rezultaty jakościowe. Dostarczana jest razem z wygodną i wytrzymałą torbą transportową, która bez problemu mieści urządzenie, wąż, adaptery do odkurzacza oraz papiery szlifierskie.

pins

Dane techniczne szlifierki do regipsu Vander VSR796

Moc znamionowa 620 W
Obroty na biegu jałowym 330-980/min
Średnica talerza szlifierskiego 225 mm
Zakres regulacji wysięgnika 133-163 mm
Średnica krążków ściernych 230 mm
Średnica króćca do podłączenia węża odkurzacza 35 m
Masa 4,8 kg

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar