TEST SZLIFIERKI AKUMULATOROWEJ METABO WB 18 LTX BL 125 QUICK

Metabo WB 18 LTX BL 125 QUICK to akumulatorowa szlifierka kątowa na tarcze 125 mm o najwyższym zaawansowaniu technicznym. Sprawdziliśmy jej efektywność pracy, zasilając akumulatorami
Li-Ion 18 V/4.0 Ah.

W Metabo WB 18 LTX BL 125 QUICK zastosowano bardzo wydajny i energooszczędny silnik bezszczotkowy o konstrukcji szczelnie zamkniętej. Budowa taka chroni jednostkę napędową przed wnikaniem do jej wnętrza agresywnego pyłu szlifierskiego uszkadzającego uzwojenia stojana i tym samym zwiększa jej żywotność. Ponadto w WB 18 LTX BL 125 QUICK znajdziemy demontowalny filtr przeciwpyłowy, który nie dopuszcza do silnika większych cząstek zanieczyszczeń. Metabo generuje na biegu jałowym obroty wynoszące 9000/min. Do zasilania testowanej

bezprzewodowej szlifierki kątowej można użyć akumulatorów litowo-jonowych o napięciu 18 V z systemu standardowego Metabo Li-Ion (2.0, 4.0, 5.2 Ah) lub wysokoprądowego Metabo LiHD (3.1, 5.5, 6.2 Ah).

Metabo_WB18LTXBL125QUICK-9

Akumulatorową szlifierkę kątową Metabo WB 18 LTX BL 125 QUICK wyposażono w zaawansowaną wielofunkcyjną elektronikę z mikrofalownikem. Wykonuje ona 4 podstawowe zadania: (1) zamienia prąd stały akumulatora na 3-fazowy zmienny i optymalizuje pracę maszyny, stabilizując jej obroty pod zmiennym obciążeniem (mikrofalownik); (2) komunikuje się z elektroniką akumulatorów w celu optymalizacji poboru prądu, co pozwala efektywniej wykorzystać energię baterii do pracy oraz ochronić jej ogniwa przed przeciążeniem; (3) zabezpiecza przed przeciążeniem, monitorując temperaturę silnika, i zapewnia jego łagodny rozruch oraz (4) podnosi na najwyższy poziom bezpieczeństwo pracy. Za czwarte zadanie odpowiadają: (1) elektroniczna funkcja wyłączenia silnika redukująca zjawisko odrzutu w przypadku zablokowania tarczy w obrabianym materiale; (2) zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, które ma miejsce na skutek zamontowania baterii do urządzenia z załączonym włącznikiem; oraz (3) szybki hamulec z wrzecionem zabezpieczającym, który zatrzymuje tarczę w ciągu 2 s po wyłączeniu szlifierki i zapobiega odkręcaniu się nakrętki mocującej osprzęt podczas hamowania.
Zaawansowaną elektronikę zawierają też akumulatory Metabo Li-Ion. Komunikuje się ona z maszyną oraz z ładowarką. Pozwala to chronić ogniwa Li-Ion przed nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem oraz za wysoką temperaturą. W przypadku, gdy zamontowany w ładowarce akumulator jest za bardzo rozgrzany, uruchamia ona funkcję chłodzenia jego ogniw (technologia AIR COOLED). W momencie, gdy ich temperatura została odpowiednio obniżona, ładowarka rozpoczyna proces napełniania ogniw energią. Elektronika pozwala więc zachować pełną żywotność baterii. Opisana technologia zasilania maszyny i ładowania akumulatorów nosi nazwę „Ultra-M”. Ponieważ bardzo skutecznie chroni ona akumulatory i optymalizuje ich pracę, Metabo objęło je programem 3-letniej gwarancji.

Metabo_WB18LTXBL125QUICK-7

Metabo WB 18 LTX BL 125 QUICK jest nie tylko zaawansowane technicznie, ale też wysoce ergonomiczne. Smukła i lekka (2,6 kg z akumulatorem) konstrukcja szlifierki pozwala na bezwysiłkową pracę w trudno dostępnych miejscach oraz nad głową. Do tego możemy obracać akumulator, co też ułatwia pracę w ciasnych przestrzeniach, oraz mamy nakrętkę szybkomocującą, która umożliwia beznarzędziową wymianę akcesoriów. Położenie osłony reguluje się bez użycia narzędzi. Ma ona mocowanie zapadkowe uniemożliwiające jej obrócenie się w momencie rozerwania tarczy. Rozwiązanie to podnosi bezpieczeństwo pracy i jest zgodne z wymaganiami zawartymi w unijnych przepisach BHP. Warto tu wspomnieć, że rękojeść dodatkową w Metabo WB 18 LTX BL 125 QUICK można zamocować z prawej lub lewej strony głowicy i dostosować pozycję pracy maszyny do wymagań operatorów.

Metabo_WB18LTXBL125QUICK-8

Podczas redakcyjnych testów szlifierki akumulatorowej Metabo WB 18 LTX BL 125 QUICK wykonaliśmy próby cięcia elementów stalowych: pręta zbrojeniowego o średnicy 2 cm, zamkniętego profilu 40 x 20 x 2 mm ze stali konstrukcyjnej oraz płaskownika INOX 80 x 5 mm. Szlifierkę zasilaliśmy w pełni naładowanymi akumulatorami Li-Ion 18V/4,0Ah. Podczas testów uzyskaliśmy następujące czasy

cięcia: 33,15 s (pręt zbrojeniowy), 8,94 s (profil zamknięty) i 22,04 s (płaskownik INOX). Naszym zdaniem uzyskana wydajność cięcia wskazuje, że Metabo wyposażone w akumulator Li-Ion 18 V/4,0 Ah oferuje nam efektywność profesjonalnej przewodowej 700-watowej szlifierki kątowej. Niewątpliwym wyróżnikiem testowanego Metabo WB 18 LTX BL 125 QUICK jest najwyższy poziom zaawansowania technicznego, który pozytywnie warunkuje takie istotne dla użytkowników cechy, jak efektywność obróbki, energooszczędność i bezpieczeństwo pracy.

pins

Dane techniczne szlifierki akumulatorowej Metabo WB 18 LTX BL 125 QUICK

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

9000 min-1

Średnica tarczy szlifierskiej

125 mm

Baterie Li-Ion (napięcie/pojemność)

18 V/2.0, 4.0, 5.2 Ah

Baterie LiHD/napięcie/pojemność

18 V/3.1, 5.5, 6.2 Ah

Waga z akumulatorem

2,6kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments