TEST SZCZYPIEC-KLUCZA NASTAWNEGO KNIPEX 86 01 250

W szczypcach-kluczu Knipex połączył funkcjonalności szczypiec i klucza nastawnego. Ich przydatność do obsługi samochodów przetestowaliśmy w autoryzowanym serwisie VW w Radomiu, który prowadzi spółka Ster.

Elementem wykonawczym w szczypcach-kluczu Knipex 86 01 250 są szczęki rozwierane równolegle, tak jak w kluczach nastawnych typu szwedzkiego, a nie kątowo jak w wypadku klasycznie wykonanych szczypiec nastawnych. Dzięki temu szczypcami-kluczem można chwytać przedmioty całą powierzchnią szczęk i bezstopniowo je zaciskać. Rozwiązanie to eliminuje luzy występujące pomiędzy szczękami klucza a chwytanym łbem śruby i tym samym

zapobiega uszkodzeniom jego krawędzi. Szczypce-klucz więc doskonale nadają się do montażu/demontażu nakrętek lub śrub z 6-kątnymi łbami i mogą w 100% zastępować w pracy popularne wieloelementowe zestawy kluczy płaskich. Do tego umożliwiają szybkie dokręcanie lub odkręcanie w sposób zbliżony do tradycyjnych kluczy z grzechotką.

Testowane szczypce-klucz Knipex 86 01 250 mają 10-krotne przełożenie dźwigni szczęk. Dzięki temu możemy bardzo mocno zaciskać ich szczęki. Z powodzeniem można więc ich używać do kontrowania śrub, dociskania elementów łączonych, rozłączania opasek zaciskowych, zaginania, zagniatania itp., jak też wykorzystywać jako małe imadło ręczne. Ponieważ szczęki szczypiec-klucza są gładkie i nie rysują powierzchni, nadają się też do chwytania elementów chromowanych.

W szczypcach-kluczu Knipex 86 01 250 zastosowano mechanizm płynnej regulacji rozstawu szczęk. Umożliwia on dopasowanie testowanego narzędzia zarówno do połączeń gwintowych metrycznych, jak i calowych. Jest to bardzo istotna zaleta tego narzędzia, gdyż możemy zastąpić nim nie tylko wieloelementowe zestawy kluczy metrycznych, ale także calowych. Omawiane szczypce-klucz Knipex 86 01 250 mają długość 250 mm i maksymalny rozstaw szczęk 52 mm (2″). Co ważne, mechanizm ich regulacji wyposażono w niezawodną blokadę. ustawienie umożliwiają dwie skale regulacyjne: metryczna i calowa. Wygrawerowano je laserowo, dzięki czemu są dobrze widoczne i trwałe.

Szczypce-klucz Knipex 86 01 250 wykonano ze stali elektrycznej chromowo-wanadowej, kutej i hartowanej olejowo. Są one fosforowane, zaś ich rękojeści pokryto nasadkami z antypoślizgowego tworzywa sztucznego.

Wyniki testu szczypiec-klucza Knipex 86 01 250

Szczypce-klucz przez 2 miesiące były testowane przez mechaników z autoryzowanego serwisu VW w Radomiu należącego do spółki Ster. Oceniali oni ich użyteczność, biorąc pod uwagę 20 kryteriów i posługując się 5-punktową, rosnącą skalą ocen. Opowiedzieli nam też o swoich wrażeniach z pracy testowanym narzędziem (ich wszystkie oceny zawiera tabela zamieszczona w artykule). Zdaniem kierownika autoryzowanego serwisu Volkswagena w Radomiu, szczypce-klucz Knipex 86 01 250 to narzędzie najwyższej jakości, jednakże nie zawsze sprawdzające się w pracach prowadzonych podczas obsługi technicznej samochodów, gdyż trudno operować nim w miejscach o utrudnionym dostępie. Niewątpliwym jego walorem jest uniwersalność, dlatego w przypadku warsztatów samochodowych pełnią one rolę uzupełniającą dla narzędzi specjalistycznych.

pins

Ocena* szczypiec-klucza Knipex 86 01 250 dokonana przez mechaników na podstawie jego stosowania w codziennej pracy warsztatowej w autoryzowanym serwisie VW w Radomiu

Jakość wykonania 
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena, czy narzędzie nie jest uciążliwe dla operatora4
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii5
Cechy operacyjne 
1. Łatwość zakładania na śruby5
2. Łatwość chwytania przedmiotów, detali, uchwytów, pierścieni, opasek itp.5
3. Pewność chwytania przedmiotów, detali, uchwytów, pierścieni, opasek itp.5
5. Łatwość pokręcania4
6. Skuteczność działania (kompletność wykonania danej operacji)5
7. Wydajność (szybkość) wykonywania operacji4
8. Dostosowanie do swojego przeznaczenia – ocena specjalizacji (narzędzia specjalistyczne)4
9. Poręczność4
10. Możliwość operowania w miejscach trudno dostępnych3
11. Uniwersalność – możliwość zastępowania podobnych operacyjnie narzędzi5
12. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem poręczności, skuteczności i wydajności działania4
Jakość informacji o narzędziu 
1. Czy na podstawie karty katalogowej/informacji z internetu można dokonać prawidłowego wyboru narzędzia pod określone prace? Czy jest dobrze przedstawione przez producenta?4,5
Suma uzyskanych punktów86,5
Średnia ocena (suma ocen ze wszystkich punktów/liczbę punktów oceny)4,55

* Skala ocen: 1-5

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments