TEST SZCZYPIEC HÖGERT TECHNIK HT1P198 DO KOMPRESYJNYCH ZŁĄCZY KONCENTRYCZNYCH

W portfolio narzędzi do obróbki kabli znalazły się szczypce do zaciskania kompresyjnych złączy koncentrycznych typu F, IEC i RCA. Narzędzia przeznaczone są do montażu instalacji TV/SAT.

 

Jak wiadomo, instalacje antenowe przewidziane są do wieloletniego użytku i dlatego wymagają od instalatorów 100-procentowej solidności wykonania. Do ich montażu nie tylko należy stosować najlepsze materiały, np. kable czy złącza, ale też narzędzia gwarantujące prawidłowe i precyzyjne wykonanie prac montażowych. Dlatego instalatorom TV/SAT marka Högert Technik zaproponowała profesjonalne szczypce HT1P198 przeznaczone do mocowania (zaciskania) kompresyjnych złączy kątowych oraz prostych typu F, BNC, RCA, IEC na kablach koncentrycznych typu RG-59, RG-6, Triset-113 i Triset Profi. Narzędzie

wykonane jest z wysokogatunkowej stopowej stali narzędziowej, co zapewnia mu wysoką trwałość i odporność na odkształcenia. Wyposażone jest w regulowane szczęki z podziałką umożliwiającą prawidłowe dostosowanie ich rozstawu do długości zaciskanego złącza oraz w mechanizm szybkiego zwalniania zacisku. Rękojeści omawianych szczypiec pokryto dwukomponentowymi antypoślizgowymi nakładkami z tworzywa sztucznego. Są one ergonomicznie wyprofilowane i umożliwiają wygodne operowanie szczypcami. Testowane narzędzie posiada blokadę dźwigni zabezpieczającą je przed uszkodzeniem podczas transportu.

 

Fot.1

Podczas redakcyjnych prób wykonaliśmy montaż złączy PCT-TRS-6LMG na kablu
RG-6. Przebiega on w prosty i pewny sposób. Po odpowiednim obrobieniu (odizolowaniu) końcówki kabla koncentrycznego złącze umieszcza się na nim. Nadmieniamy, że prawidłowość tej operacji jest kluczowa dla jakości montażu. Wstępnie zamocowane złącze wraz z kablem wkłada się pomiędzy szczęki szczypiec (fot. 1.) o uprzednio wyregulowanym rozstawie odpowiadającym długości jego obudowy. Następnie lekko zaciska się szczęki na złączu i jednocześnie pozycjonuje je centralnie między elementami ściskającymi narzędzia (fot. 2.).

 

Fot.2

 

Potem szczypcami zaciska się złącze, wykonując kompresyjne jego połączenie z kablem koncentrycznym (fot. 3.).

 

Fot.3

 

Polega ono na zmniejszeniu średnicy pierścieniowatej części obudowy złącza wykonanej z mosiądzu pokrytego niklem, co jest wynikiem jej ściśnięcia szczypcami. Zmniejszenie średnicy pierścieniowatej części obudowy złącza powoduje jego zaciśnięcie się na kablu i wykonanie prawidłowego połączenia obu elementów instalacji TV/SAT (fot. 4.).

 

Fot.4

Reasumując, testowane szczypce Högert Technik HT1P198 do kompresyjnych złączy koncentrycznych są proste, szybkie i skuteczne w użyciu. Wykonaliśmy nimi 20 połączeń i wszystkie zostały prawidłowo zaciśnięte w pierwszej próbie.
pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments