TEST SZCZYPIEC DO PIERŚCIENI OSADCZYCH KNIPEX 48 11 J2 I 49 21 A21

Szczypce do pierścieni osadczych to podstawowe narzędzie każdego mechanika. Dlatego tego typu szczypce Knipex 48 11 J2 i 49 21 A21 poddaliśmy wymagającym testom w autoryzowanym serwisie VW w Radomiu należącym do spółki Ster.

Jak wiadomo, w przypadku standardowych szczypiec do pierścieni osadczych ich najsłabszym punktem są toczone końcówki służące bezpośrednio do chwytania pierścieni osadczych. Dlatego Knipex w swoich tego rodzaju narzędziach zastosował końcówki robocze wykonane z ciągnionego, twardego drutu ze stali sprężynowej o dużej gęstości. Dzięki temu końcówki są odporne na

odkształcenia i mogą przenosić duże obciążenia statyczne. Mają również o 30% większą stabilność w porównaniu z końcówkami zwykłych szczypiec i w efekcie są 10 razy trwalsze. Zamontowano je na wysmukłych szczękach w procesie obróbki plastycznej na zimno. Takie mocowanie jest bardzo wytrzymałe i dlatego ryzyko wysunięcia końcówek ze szczęk jest zerowe. Co ważne, duża powierzchnia robocza końcówek zapobiega odkształcaniu się pierścieni i pozwala na łatwy ich montaż/demontaż.

W szczypach do pierścieni osadczych Knipex 48 11 J2 i 49 21 A21 zastosowano śrubowy (skręcany), precyzyjny i bezluzowo pracujący przegub, który ułatwia pracę. Korpus narzędzi wykonano ze stali elektrycznej chromowo-wanadowej, kutej i hartowanej olejowo. Ich rękojeści pokryto nasadkami z antypoślizgowego tworzywa sztucznego. W szczypcach Knipex 49 21 A21 zastosowano końcówki odchylone o 90° oraz sprężynę rozwierającą. Znajduje się ona wewnątrz złącza. W ten sposób zabezpieczono ją przed zabrudzeniem oraz przypadkowym wypadnięciem.
Szczypce Knipex 48 11 J2 przeznaczone są do dużych wewnętrznych pierścieni osadczych, zaś 49 21 A21 – do pierścieni osadczych zewnętrznych znajdujących się na wałach.

Wyniki testów szczypiec do pierścieni osadczych Knipex 48 11 J2 i 49 21 A21

Szczypce przez 2 miesiące testowali mechanicy autoryzowanego serwisu VW w Radomiu należącego do spółki Ster. Sprawdzili je wielu różnych operacjach montażowych i demontażowych oraz sytuacjach roboczych. W swojej ocenie posłużyli się 16 kryteriami i 5-punktową, rosnącą skalą ocen (zawarte są w tabeli zamieszczonej w artykule).
Szczypce do pierścieni osadczych Knipex 48 11 J2 i 49 21 A21 otrzymały najwyższe noty we wszystkich kryteriach oceny. Zdaniem kierownika radomskiego serwisu Volkswagena, mechanicy głównie docenili ich poręczność, szczególnie w przypadku, gdy dochodziło do zaoliwienia rękojeści. Wtedy ich rączki nie były śliskie i narzędzia nie wyślizgiwały się z dłoni. Można było nimi bez konieczności oczyszczenia kontynuować pracę. Wysoko mechanicy radomskiego serwisu Volkswagena ocenili ergonomię rękojeści. Zdaniem naszego rozmówcy, szczypce Knipex 48 11 J2 i 49 21 A21 doskonale pasują do dłoni, dlatego praca nimi jest łatwa i niemęcząca. Pod względem jakości wykonania i estetyki reprezentują więc najwyższy poziom.

pins

Ocena* szczypiec do pierścieni osadczych Knipex 48 11 J2 i 49 21 A21 dokonana przez mechaników na podstawie ich stosowania w codziennej pracy warsztatowej w autoryzowanym serwisie VW w Radomiu

NarzędzieKnipex 48 11 J2Knipex 49 21 A21
Jakość wykonania  
1. Ocena solidności wykonania55
2. Ocena dokładności wykonania55
3. Estetyka wykonania55
Ergonomia  
1. Dopasowanie do dłoni55
2. Łatwość aplikacji – ocena, czy narzędzie nie jest uciążliwe dla operatora55
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)55
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii55
Cechy operacyjne  
1. Łatwość chwytania przedmiotów, detali, uchwytów, pierścieni, opasek itp.55
2. Pewność chwytania przedmiotów, detali, uchwytów, pierścieni, opasek itp.55
3. Skuteczność działania (kompletność wykonania danej operacji)55
4. Wydajność (szybkość) wykonywania operacji55
5. Dostosowanie do swojego przeznaczenia – ocena specjalizacji (narzędzia specjalistyczne)55
6. Poręczność55
7. Możliwość operowania w miejscach trudno dostępnych55
8. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem poręczności, skuteczności i wydajności działania55
Jakość informacji o narzędziu  
1. Czy na podstawie karty katalogowej/informacji z internetu można dokonać prawidłowego wyboru narzędzia pod określone prace? Czy jest dobrze przedstawione przez producenta?55
Suma uzyskanych punktów8080
Średnia ocena (suma ocen ze wszystkich punktów/liczbę punktów oceny)55

* Skala ocen: 1-5

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments