Test systemu obróbki krawędzi PFERD EDGE FINISH UWER 18/110 EF

PFERD wprowadził na rynek system obróbki krawędzi elementów metalowych EDGE FINISH UWER 18/110 EF. Niedawno mieliśmy okazję przetestować go w redakcyjnym warsztacie.

Testowany system EDGE FINISH UWER 18/110 EF firmy PFERD składa się z przewodowej frezarki krawędziowej i dwóch frezów z łożyskiem oporowym oraz wymiennymi płytkami skrawającymi. Omawianie systemu zaczniemy od ukosowarki. Jest to de facto przekonstruowana przewodowa szlifierka kątowa wyposażona w specjalną głowicę do ukosowania krawędzi elementów metalowych. W maszynie zastosowano jednofazowy komutatorowy silnik o mocy 1750 watów i bogate wyposażenie elektroniczne: regulację obrotów w zakresie 2700-11.000/min, stabilizację prędkości obrotowej pod zmiennym obciążeniem, antyprzeciążeniową ochronę silnika i

układ uniemożliwiający przypadkowe samowłączenie się urządzenia po nagłej przerwie w dostawie prądu. Warto tu wspomnieć, że do regulacji obrotów służy pokrętło znajdujące się u nasady rękojeści głównej. Ma 7 ustawień oznaczonych literami od A do G, co pozwala nam używać następujących prędkości obrotowych: 2700, 2900, 5400, 6800, 8000, 9400 i 11.000 min-1. Odpowiednie obroty wybieramy w zależności od rodzaju materiału stalowego, z jakiego jest wykonany obrabiany element. Im twardszy element, tym muszą one być wyższe. W ukosowarce znajdziemy też ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść główną z włącznikiem mającym blokadę załączenia oraz uchwyt dodatkowy o kształcie dostosowanym specjalnie do wykonywania operacji ukosowania krawędzi.

Głowica do ukosowania, w którą jest wyposażona ukosowarka, ma okrągłą stopę. Służy ona do opierania maszyny o materiał obrabiany. Średnica stopy jest stosunkowa duża, co pozwala stabilnie i dokładnie prostopadle prowadzić frez w stosunku do powierzchni elementu obrabianego. Jest to bardzo ważne, gdyż każde odchylenie, nawet niewielkie, oznacza dużą niedokładność w wykonaniu fazy lub zaokrąglenia krawędzi. Wiele ukosowarek dostępnych na rynku, jak zauważyliśmy, ma za małe stopy i dlatego praca nimi jest mało precyzyjna, często trzeba parę razy poprawiać fazowanie czy zaokrąglanie krawędzi, co wydłuża pracę i tym samym podwyższa jej koszty. Wysokość zagłębienia frezu regulowana jest przez zmianę pionowego położenia głowicy. Tej regulacji dokonuje się przez obracanie jej w prawo lub w lewo. Jak łatwo domyślić się, omawiana regulacja jest śrubowa i jednocześnie płynna, a nie skokowa. Dzięki temu szerokość fazy możemy ustawiać bardzo dokładnie. Pozycję głowicy blokuje się i odblokowuje za pomocą prostego mechanizmu trzpieniowego. W celu odblokowania odciąga się specjalny trzpień i obraca, aby pozostał w tej pozycji. Blokowanie jest czynnością odwrotną.

Jak wspominaliśmy, w ukosowarce stosuje się dwa rodzaje frezów z łożyskami oporowymi: EF-WSP-A R3/45° i EF-WSP-A 30°. Są one 3-ostrzowe i mają wymienne ostrza wykonane z płytek węglikowych. Płytki też są 3-ostrzowe, co oznacza, że w przypadku stępienia pierwszej z krawędzi roboczych mamy do dyspozycji jeszcze dwie. Aby zwiększyć trwałość ostrzy płytek, pokryto je specjalną warstwą ochronną. Frez EF-WSP-A R3/45° służy do fazowania pod kątem 45° i zaokrąglania o promieniu 3 mm (R3), zaś EF-WSP-A 30° – wyłącznie do fazowania pod kątem 30°. Do frezów dostępne są śruby przeznaczone do mocowania płytek węglikowych i łożyska oporowe. Wymienia się je w przypadku zużycia.

Ważną czynnością jest wymiana frezów. Służy do niej blokada wrzeciona w ukosowarce oraz specjalny pręt, który wkłada się w otwory wykonane w korpusie frezu i obraca tym narzędziem (odkręca lub dokręca) w celu jego montażu lub demontażu. Frez zatem ma mocowanie gwintowe. Jego wymiar jest standardowy i wynosi M14.

Efekt zaokrąglania otworów

Jak widać, system obróbki krawędzi EDGE FINISH UWER 18/110 EF firmy PFERD jest prosty w konstrukcji, łatwy w obsłudze i ergonomiczny. Przyjrzyjmy się więc, jak pracuje.

Efekt zaokrąglania krawędzi

W czasie redakcyjnych testów wykonaliśmy nim fazowanie 45° (szerokość – 7 mm) i zaokrąglanie (R3) krawędzi płaskownika ze stali konstrukcyjnej o grubości 10 mm. W trzecim teście zaokrąglaliśmy otwory o

średnicy 55 mm wykonane w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8,1 mm. Zgodnie z zaleceniem niemieckiego producenta testowanego systemu frezowaliśmy przeciwbieżnie. Należy tu zauważyć, że podczas frezowania współbieżnego prawie zawsze dochodzi do uszkodzenia obrabianego detalu na skutek tzw. odbijania maszyny. Wykonane operacje testowe, co bardzo ważne, były 1-przebiegowe. Zastosowany system narzędziowy, jak okazało się w czasie prób, umożliwił nam efektywne skrawanie dużym wiórem i stosowanie stosunkowo sporego posuwu. Dzięki temu fazowanie lub zaokrąglanie wykonaliśmy szybko i sprawnie. Sprawdziliśmy też, czy szybkości i efektywności pracy towarzyszy wysoka dokładność wymiarowa i jakość krawędzi. Po dokonaniu odpowiednich pomiarów i oceny jakościowej okazało się, że systemem EDGE FINISH UWER 18/110 EF firmy PFERD wykonamy pracę precyzyjnie i uzyskamy bardzo dobre rezultaty pod względem jakości krawędzi. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

Efekt ukosowania krawędzi

Testy redakcyjne pokazały, że system EDGE FINISH UWER 18/110 EF firmy PFERD, ponieważ jest prosty w obsłudze i umożliwia szybką obróbkę oraz daje doskonałe rezultaty jakościowe, znacznie ekonomizuje prace podczas wykańczania elementów stalowych i zabezpieczania ich przed korozją. Dzięki niemu oszczędzamy czas i pieniądze.

Dane techniczne systemu EDGE FINISH UWER 18/110 EF firmy PFERD

Moc

1750 W

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

2700-11.000 min-1

Rodzaj wykonywanych krawędzi

faza i promień

Maks. wysokość fazy

6 mm

Maks. promień

3 mm

Minimalna grubość materiału

3 mm

Minimalny promień przy wycięciach wewnętrznych

30 mm

Regulacja głębokości frezowania

Bezstopniowa

Masa

3,604kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments