TEST ŚWIDRÓW YATO

Jak wiadomo, świder to podstawowe narzędzie dla stolarzy, cieśli i branży budowlanej. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się tego typu narzędziom z oferty marki YATO.

 

Świdry YATO mają klasyczną konstrukcję typu Lewisa i dwa rodzaje ostrzy skrawających: boczne i główne. Boczne ostrze wystaje nieco poza ostrze główne i służy do wycinania krawędzi otworu oraz wyznacza jego średnicę. Ponieważ wystaje poza ostrze główne, nacina materiał na głębokość większą od grubości wióra. To zaś umożliwia uzyskanie świdrem YATO otworów o wysokiej jakości, czyli o czystych krawędziach. Ostrze główne służy natomiast do wybierania materiału z wnętrza otworu. Dlatego jest równoległe w stosunku do powierzchni obrabianego elementu

drewnianego lub pochylone do niego pod niewielkim kątem (w zależności od wykonania narzędzia). Kąt natarcia ostrza głównego wynosi ok. 10°.

swider_YATO-2

Świdry YATO mają duże rowki wiórowe oraz spiralę jednozwojną o małym kącie pochylenia w stosunku do obrabianej powierzchni. Spirale są szerokie, czyli typu Lewisa, co oznacza, że prezentowanymi narzędziami można obrabiać elementy zarówno z twardych, jak miękkich gatunków drewna. Powierzchnia spirali jest szlifowana i ostro zakończona, aby zmniejszyć tarcie podczas wiercenia i nie uszkadzać krawędzi otworów. Takie wykonanie umożliwia prostoliniowe wiercenie i uzyskiwanie otworów o wysokiej jakości. Jak już wspominaliśmy, świdry mają szerokie rowki wiórowe, które umożliwiają efektywne odprowadzanie dużej ilości wiórów, które powstają podczas wiercenia w drewnie. Dzięki temu nie dochodzi do zapychania ich wiórami oraz nagłego wzrostu oporów wiercenia i możliwe są szybkie postępy w pracy. Świdry YATO przeznaczone są do wiercenia dokładnych i czystych otworów w drewnie o maksymalnej głębokości do 310 mm i średnicy od 6 do 40 mm.

swider_YATO-3

Ich uchwyty są sześciokątne, co umożliwia aplikację dużych momentów obrotowych i eliminuje negatywne zjawisko obracania się narzędzia w uchwycie wiertarskim wiertarki lub wiertarko-wkrętarki. Mamy z tym często do czynienia w przypadku wierteł z uchwytami w kształcie walca. Stożek centrujący świdrów YATO jest gwintowany. Zapewnia to centryczne prowadzenie i pozwala na „samowkręcanie” się narzędzia w materiał drewniany. Wielkość jednozwojnego gwintu stożka jest proporcjonalna do średnicy świdra i wynosi przeważnie 1–1,3 mm. Dzięki temu jego ostrza skrawają z optymalną wielkością wióra. Pracując świdrami YATO, w zasadzie poza wstępną fazą wiercenia nie musimy wywierać jakiegokolwiek nacisku, bowiem one same wchodzą w materiał drewniany. Potrzebne są do tego jedynie obroty wiertarki lub wiertarko-wkrętarki.

swider_YATO-1

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy świdry YATO o średnicy 20 mm (długość robocza – 310 mm) i 40 mm (170 mm). Świder 20 mm napędzaliśmy, wykorzystując do tego wiertarkę udarową YATO YT-82030 (moc – 550 W, obroty – 2300/min), zaś świder 40 mm – wiertarko-wkrętarkę Milwaukee M18 CPD zasilaną z akumulatora Li-Ion 5,0 Ah Ah (obroty – 550/min, moment obrotowy – 70 Nm). Świdrem 20 mm wykonaliśmy w belce sosnowej otwór przelotowy o długości 12 cm, zaś świdrem 40 mm – otwór przelotowy o długości 8 cm w elemencie sosnowym. Uzyskane czasy to: 4,11 (świder 20 mm) i 8 s (40 mm). Narzędzia pracowały stabilnie, zaś jakość uzyskanych przez nas otworów była bardzo dobra.

 

Reasumując, świdry YATO wiercą szybko i czysto, czyli spełniają oczekiwania najbardziej wymagających stolarzy i cieśli. Dostępne są pojedynczo, jak i w zestawach zapakowanych w atrakcyjne drewniane skrzynki.

pins

Hitachi_swider_12

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar