Test strugów Hitachi P20 SF i P20 ST

Jeśli chcemy efektywnie obrabiać większe powierzchnie drewniane, nie obejdziemy się bez strugów. Do redakcyjnego trafiły dwa nowe egzemplarze tych narzędzi produkcji Hitachi, a mianowicie Hitachi P20 SF i P20 ST.

 

 

Strugi elektryczne, tak jak ich ręczni protoplaści, to podstawowe narzędzia każdego stolarza i ceśli. Stosuje się je do zgrubnego i precyzyjnego wykańczania elementów drewnianych, ich wręgowania czy fazowania. Strugi Hitachi są przykładami kompaktowych tego typu maszyn. Wyposażono je w silniki 580 W (P20 ST) i 620 W (P20 SF). Prędkość głowicy tych narzędzi to 17.000 obr./min, szerokość strugania – 82 mm, a maksymalna głębokość strugania zwana także grubością wióra wynosi 1,5

mm (P20 ST) i 2,5 mm (P20 SF). Jak widać, Hitachi P20 SF i P20 ST to urządzenia przeznaczone do dokładnych prac wykończeniowych, a nie do szybkiej obróbki dużych powierzchni drewnianych. W obu maszynach głębokość strugania ustawia się płynnie za pomocą pokrętła z podziałką.

Hitachi_P20ST_02
W testowanych strugach mamy 2-nożowe głowice strugające. I choć niektórzy twierdzą, że takie rozwiązanie jest kosztowniejsze w eksploatacji i bardziej kłopotliwe przy ewentualnych zmianach ostrzy oraz ich regulacji, to jednak zapewnia dużą efektywność strugania i wysoką jakość powierzchni drewnianych, w tym nawet elementów z bardzo twardego drewna.

Hitachi_P20SF_01
Oprócz napędu i ostrzy skrawających, jednym z ważniejszych elementów każdego struga elektrycznego jest stopa. To od jej dokładnego wykonania zależy w dużej mierze funkcjonalność tego typu elektronarzędzi. W strugach Hiatchi zastosowano stopy aluminiowe o szerokości 82 mm. Do szerokości stopy dopasowana jest szerokość głowicy z nożami strugającymi. W środku przedniej, ruchomej
części stopy wykonano rowek, który służy do fazowania krawędzi. Warto też wspomnieć, że strugi są przystosowane do współpracy z prowadnicą równoległą, która znajduje się w ich standardowym wyposażeniu.

Hitachi_P20ST_01
Strugi wykonano według panujących dziś norm konstrukcyjnych i estetycznych. Mamy więc rękojeści główne pokryte miękkim antypoślizgowym materiałem i dobrze wyprofilowane gałki regulacji głębokości strugania, które pełnią także rolę uchwytów pomocniczych. Włączenie zasilania odbywa się w momencie wciśnięcia włącznika głównego, po uprzednim jego odblokowaniu. W tym celu należy wcisnąć znajdujący się obok niego okrągły przycisk. W Hitachi P20 SF i P20 ST można zamontować jednostronne adaptery służące do podłączenia węża odkurzacza (wyposażenie opcjonalne).

Hitachi_P20SF_02

Poczas testów najpierw sprawdziliśmy efektywność strugania. W tym celu przestrugaliśmy w jednym przejściu o szerokości 82 mm belkę sosnową na długości 60 cm. P20 ST zrobilismy to 1,5-milimetrowym wiórem, a P20 SF – 2-milimetrowym. Osiągnęliśmy następujące czasy: 12,74 s (P20 ST) i 8,95 s (P20 SF). Następnie sprawdziliśmy, jak strugi Hitachi sprawują się podczas fazowania. I też wypadły bardzo dobrze. Oczywiście, ta operacja wymaga pewnej wprawy. Ale kompaktowość strugów Hitachi i ich mała waga (2,5 kg) predestynują te narzędzia właśnie do takich zadań, chociaż z powodzeniem można nimi strugać również średniej wielkości powierzchnie drewaniane, co pokazał nasz sfektywnościowy test.

Autor: pins, LP

Dane techniczne strugów Hitachi P20 SF i P20 ST

Model

P20 SF

P20 ST

Moc nominalna (W)

620

580

Obroty głowicy (min-1)

17.000

17.000

Głębokość strugania (mm)

0-2,5

0-1,5

Szerokość strugania (mm)

82

82

Waga (kg)

2,5

2,5

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments