TEST STRUGA YATO YT-82144

YATO YT-82144 to mocny strug przewodowy napędzany 1300-watowym silnikiem. Przeznaczony jest do wykonywania prac stolarskich, ciesielskich i dekarskich, gdyż oferuje dużą szerokość strugania wynoszącą 110 mm i może skrawać wiórem o maksymalnej grubości 3,5 mm.

 

Strug YATO YT-82144 ma klasyczną konstrukcję, zastosowano w nim bowiem silnik komutatorowy zasilany prądem zmiennym o napięciu 230 V i przekładnię paskową napędzającą wałek z dwoma nożami. Co ważne, obroty 1300-watowego silnika do wałka roboczego przekazywane są trwałym paskiem wielorowkowym i wynoszą 16.000 min-1. Jak już wspominaliśmy, testowany strug ma szerokość strugania 110 mm, a więc o 28 mm większą od najczęściej oferowanej (82 mm), i

maksymalną jego głębokość 3,5 mm. Może więc skrawać grubym wiórem i być używany do szybkiego planowania większych powierzchni drewnianych: belek, murłat itp. Głębokość strugania reguluje się pokrętłem śruby nastawczej o skoku 0,1 mm, które znajduje się na przodzie urządzenia. Ustawienie żądanej grubości strugania ułatwia podziałka.

 

Stopy testowanego struga wyprodukowane zostały z lekkiego i trwałego aluminium. W ruchomej stopie wykonano trzy rowki o różnej głębokości przeznaczone do fazowania krawędzi. Dzięki nim możemy optymalnie dobrać parametry tej operacji i dokładnie prowadzić strug po krawędzi obrabianego materiału. Strugiem YATO można też wręgować do 11 mm. Urządzenie wyposażone jest w stopkę parkującą, która zabezpiecza noże i materiał obrabiany przed uszkodzeniem.

W strugu YATO YT-82144 nie mogło oczywiście zabraknąć worka na wióry oraz przyłącza (obustronnego) do odkurzacza przemysłowego lub warsztatowego. Jego zadaniem jest usuwanie wiórów powstających podczas strugania. Świetnie wyprofilowana rękojeść główna z okładziną antypoślizgową oraz rękojeść dodatkowa zapewniają doskonały chwyt i pewne prowadzenie urządzenia po obrabianym materiale. Jako rękojeści dodatkowej możemy też użyć gałki pokrętła regulacji głębokości strugania. W uchwycie głównym elektronarzędzia zintegrowano włącznik z przyciskiem bezpieczeństwa – oba w zasięgu palców wskazującego i kciuka. Strug jest dostarczany w komplecie z dwoma zapasowymi ostrzami, ogranicznikiem głębokości strugania i prowadnicą równoległą.

 

Podczas redakcyjnych testów struga YATO YT-82144 skupiliśmy się na sprawdzeniu dokładności jego pracy oraz jej jakości. Najpierw w bloczku sosnowym wykonaliśmy wręgę 1,1 x 7,5 x 45 cm z użyciem prowadnicy równoległej. Jakość i dokładność operacji oceniamy w skali 10-stopniowej na 10. Następnie wyrównaliśmy deskę sosnową 15 x 44,5 cm. Dzięki prowadnicy równoległej i ogranicznikowi głębokości strugania uzyskaliśmy dokładnie równą i gładką powierzchnię. Jakość i dokładność tej operacji oceniamy ponownie na 10. Testy zakończyliśmy głębokim fazowaniem deski sosnowej. Również w tym wypadku uzyskaliśmy bardzo dobry efekt jakościowy.

Naszym zdaniem testowany strug YATO YT-82144 sprawdzi się i w stolarni podczas wyrównywania powierzchni blatów z drewna litego, i na budowie w trakcie montażu konstrukcji drewnianych, więźb dachowych, wiat itp. Z jego zalet skorzystają stolarze, cieśle, a nawet dekarze.

pins

Dane techniczne struga YATO YT-82144

Moc silnika/napięcie zasilania1300 W/230 V
Prędkość obrotowa głowicy16.000 min-1
Głębokość strugania0-3,5 mm
Szerokość strugania i szlifowania110 mm
Maks. głębokość wręgowania11 mm
Waga4,8 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments