Test struga SPARKY P 3180

SPARKY poszerzyło niedawno ofertę profesjonalnych strugów do drewna. Do sprzedaży wszedł nowy model P 3180 HeavyDuty, który przeznaczony jest do obróbki większych powierzchni drewnianych.

Strug SPARKY P 3180 przeznaczony jest dla profesjonalistów, którzy zajmują się zawodowo obróbką drewna, a głównie dla cieśli. Elektronarzędzie ma bowiem dużą szerokość strugania wynoszącą 180 mm i mocny 1500-watowy silnik, co predestynuje je do obróbki grubych belek konstrukcyjnych stosowanych podczas wznoszenia domów czy dachów.

 

SPARKY_P3180_01

 

Wysoką jakość obróbki drewnianego materiału gwarantuje głowica strugająca z trzema wymiennymi nożami, które mają

po dwie krawędzie tnące. Wymiana noży w głowicy jest łatwa i sprowadza się do odkręcenia/zakręcenia pięciu śrub w odpowiedniej kolejności podanej w instrukcji. Regulacja noży jest także bardzo łatwa i może być z powodzeniem wykonywana przez samego użytkownika. Elektronarzędzie ma pokrętło do regulacji głębokości strugania (10 ustawień) w zakresie 0-2 mm. Dzięki towarzyszącej mu podziałce ustawienie tego parametru pracy jest bardzo precyzyjne.

 

SPARKY_P3180_03

 

Znajdujący się w przedniej, ruchomej stopie struga rowek typu „V” umożliwia dokładne fazowanie krawędzi. Wystarczy tylko umieścić strug rowkiem na krawędzi obrabianego przedmiotu i prowadzić elektronarzędzie wzdłuż tej krawędzi. Do precyzyjnego strugania można też wykorzystać prowadnicę boczną, która ułatwia liniowe prowadzenie maszyny po powierzchni obrabianego materiału.
O wydajności i szybkości pracy struga SPARKY decyduje z kolei nowoczesny silnik. Jednostka napędowa – jak wspominaliśmy – ma moc 1500 W, zaś prędkość obrotowa głowicy strugającej to 15.000 min-1. Przeniesienie obrotów silnika na głowicę odbywa się klasycznie, czyli za pomocą przekładni paskowej. Obudowę i stopę struga wykonano z wytrzymałego stopu magnezowego. Dzięki temu zabezpieczono go przed uszkodzeniami mechanicznymi i znacznie wydłużono żywotność. Stopa maszyny ma wymiary 180 x 520 mm i umożliwia, jak już wspomnieliśmy, struganie w jednym posuwie powierzchni o szerokości 180 mm.

 

SPARKY_P3180_02

 

Strug SPAKY to także przykład wzorowej ergonomii. Elektronarzędzie ma dwie rękojeści: główną „D” i dodatkową z regulowanym pochyleniem, o kształcie prostokąta bez jednego boku. Części chwytne rękojeści pokryto miękką wykładziną. Strug waży 8,5 kg. Do znajdującego się po prawej stronie wyrzutu strużyn można podłączyć odkurzacz przemysłowy bądź zwykły worek na odpady. Dzięki temu miejsce pracy pozostaje cały czas w należytym porządku. Urządzenie ma również diodowy wskaźnik podłączenia do sieci elektrycznej. Maszynę zabezpieczono przed przypadkowym włączeniem – aby ją uruchomić, należy nacisnąć przycisk zwalniający włącznik.
Podczas redakcyjnych testów strugaliśmy belkę sosnową 17,5 x 80 cm, oraz fazowaliśmy jej krawędź. W obu zadaniach strug wypadł wzorowo. Reasumując, SPARKY zaproponowało ciekawe urządzenie o dużych możliwościach pracy. Gwarantuje ono wysoką jakość obróbki i odznacza się wytrzymałością charakterystyczną dla strugów z najwyższej półki.

SPARKY_P3180_05

Autor: LP 

Dane techniczne struga SPARKY P 3180

Moc nominalna1500 W
Prędkość obrotowa15.000 min-1
Głębokośc strugania0-2 mm
Szerokość strugania180 mm
Wymiary stopy180 x 520 mm
Waga8,5kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments