Test struga elektrycznego Maktec MT191

Maktec MT191 to strug elektryczny o niewielkiej masie i dużej prędkości obrotowej ostrzy tnących to narzędzie do precyzyjnych prac wykończeniowych i obróbki niewielkich elementów drewnianych.

 

Jest mnóstwo sytuacji, gdzie nie potrzebujemy struga o monstrualnej mocy i dużej szerokości strugania. Mało tego – często jest tak, że tylko małym i lekkim strugiem dotrzemy w niedostępne dla dużej maszyny zakamarki. Sprzęt o niewielkiej wadze pozwala nam także precyzyjnie manewrować i z dużą dokładnością obrabiać elementy drewniane. Ważne jest przy tym, by urządzenie posiadało odpowiednio zestrojony zespół napędowy – dokładność strugania uzyskuje się, gdy ostrza wirują z optymalną prędkością obrotową. Takim właśnie strugiem elektrycznym jest Maktec

MT191. Wyposażono go w silnik o mocy 500 W. Urządzenie dysponuje obrotami 16.000/min i maksymalną głębokością strugania wynoszącą 2 mm. Przy takim nastawieniu głębokości strug daje sobie świetnie radę, ale – maszym zdaniem – lepiej jest wykonać dwa „przejazdy” po milimetrze. Głębokość strugania ustawia się za pomocą pokrętła (z podziałką) ze skokiem 1 mm.

Maktec_MT191_02

W prezentowanym narzędziu konstruktorzy zastosowali głowicę skrawającą z dwoma nożami. Takie rozwiązanie ma swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi twierdzą, że koszt eksploatacji dwuostrzowego struga jest wyższy, a ich obsługa bardziej skomplikowana. Drudzy natomiast zauważają dużo lepszą jakość oszlifowanej powierzchni niż podczas pracy z modelami jednoostrzowymi. Prawda leży zapewne gdzieś po środku.

Stopa szlifująca w Maktecu MT 191 jest klasycznej konstrukcji i składa się z dwóch elementów. Regulując głębokość strugania tylko przednia część opuszcza się lub podnosi. W niej znajdują się także wzdłużnie biegnący rowek, który służy do tzw. fazowania, czyli prowadzenia maszyny po krawędzi elementu. W tylnej części stopy zastosowano z kolei stopkę parkującą, która pozwala odłożyć maszynę bez niebezpieczeństwa uszkodzenia elementu obrabianego. Aluminiowa stopa ma szerokość 82 mm i tyle właśnie wynosi maksymalna szerokość strugania Maktekiem. Ciekawe jest też to, że do stopy można zamocować, będącą na wyposażeniu standardowym, prowadnicę równoległą, która ułatwia struganie po prostej.

Maktec MT191 został wykonany z materiałów wysokiej jakości. Tak jak siostrzane modele Makity, spełnia wszelkie wymogi rynku i profesjonalnych użytkowników elektronarzędzi. Uchwyt główny pokryty jest antypoślizgową okładziną, a plastiki są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Włącznik główny zintegrowany jest z dodatkowym przyciskiem bezpieczeństwa, który zapobiega przypadkowemu uruchomieniu elektronarzędzia. Producent nie zapomniał także o zastosowaniu króćca do przyłączenia odkurzacza przemysłowego (jest on na stałe umieszczony z prawej strony struga). Pozwala on dość skutecznie odsysać wióry nawet podczas 2-milimetrowego strugania.

Maktec_MT191_01

Testy praktyczne struga Maktec MT191 przeprowadziliśmy na kawałku sosnowej belki. To idealny materiał dla tego narzędzia – dość miękki i łatwy w obróbce. Okazuje się, że sprzęt z suchym drewnem radzi sobie bez problemu nawet przy 2-milimetrowej głębokości strugania. Nie trzeba wykonywać kilku powtórzeń na różnych głębokościach. Maktec jest przy tym wyjątkowo cichy – porównalibyśmy go bzyczenia pszczoły. Nie jest on praktycznie w ogóle uciążliwy dla ludzkiego ucha. Jakość obróbki stoi także na wysokim poziomie. Sprzęt zapewnia doskonale gładką powierzchnię bez zadziorów czy odprysków.

 

Dane techniczne struga elektrycznego Maktec MT191

Moc nominalna500 W
Obroty16.000/min
Głębokość strugania i szlifowania0-2 mm
Głębokość wręgowania9 mm
Szerokość strugania82 mm
Waga2,7kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments