TEST STRUGA ELEKTRYCZNEGO BOSCH GHO 26-82D PROFESSIONAL

Przewodowe strugi Bosch GHO 16-82 Professional i GHO 26-82 D Professional niedawno znalazły się portfolio niemieckiego koncernu. Do redakcyjnego warsztatu trafił drugi z modeli oznaczony jako GHO 26-82 D Professional.

 

Strugi Bosch GHO 16-82 i GHO 26-82 D Professional

To elektronarzędzia o klasycznej konstrukcji. Ich omawianie zaczniemy od – naszym zdaniem – podzespołu najważniejszego, od którego zależą jakościowe rezultaty pracy, a mianowicie od głowicy strugającej. W obu modelach nowych strugów mamy klasyczną boschowską konstrukcję tego podzespołu. Jej wyróżnikiem jest jeden nóż strugający. Na rynku dostępne są strugi przeważnie z dwoma, a nawet trzema nożami. Ponieważ mają więcej noży, można pomyśleć sobie, że

strugają lepiej i efektywniej. Nic takiego jednak nie ma miejsca. Należy zauważyć, że jedno ostrze to mniejsze opory skrawania i stabilniejsza praca silnika, co w efekcie daje znacznie lepsze rezultaty jakościowe niż w przypadku wykorzystywania głowic z dwoma lub nawet z trzema nożami. Po drugie, w wypadku boschowskiej głowicy dokładne ustawienie jednego ostrza jest łatwe. Jedyny wszak tego warunek to zachowanie jego równoległości w stosunku do jej walcowej powierzchni.

Bosch_GHO26-82D-3

W przypadku dwóch czy trzech noży sprawa przedstawia się inaczej – nie można ich ustawić dokładnie na tę samą wysokość w stosunku do powierzchni głowicy bez posiadania odpowiednich przyrządów, a tychże producenci strugów nie sprzedają razem z nimi, bo koszt tych maszyn byłby za wysoki. Jeśli noży tak nie ustawimy, osiągnięcie dobrych rezultatów jakościowych jest niemożliwe. Przekonaliśmy się o tym nie raz w redakcyjnym warsztacie. Po trzecie, w wypadku napotkania przez głowicę w drewnie gwoździa zniszczeniu ulega tylko jeden nóż, a nie dwa lub trzy. Jest oczywiste, że wymiana jednego noża jest tańsza niż dwóch czy trzech. Nadmieniamy, że Bosch swoje nowe strugi wyposażył w wysokiej jakości nóż z węglików spiekanych HM/TC. Ma on dwie krawędzie skrawające, co oznacza, że można go odwrócić w przypadku stępienia jednej. Wymienia się więc nóż, gdy oba jego ostrza stępią się. Operacja ta trwa dosłownie kilka minut i sprowadza się do odpowiedniego ustawienia noża w głowicy oraz odkręcenia/zakręcenia dwóch śrub. Szerokość strugania omawianych maszyn to 82 mm, co odpowiada długości zastosowanych w nich noży węglikowych.

Bosch_GHO26-82D-2

Oba nowe strugi Boscha wyposażono w lekkie i odporne na ścieranie aluminiowe stopy. W ich przednich ruchomych częściach wykonano rowek w kształcie litery „V” służący do fazowania krawędzi pod kątem 45°. Umożliwia on dokładne kątowo i estetyczne wykonanie tej operacji. Skoro na chwilę zatrzymaliśmy się przy przednich ruchomych stopach nowych strugów, to kilka słów o tym ważnym podzespole. Jak wiadomo – są one integralną częścią regulacji głębokości strugania. W omawianych strugach zastosowano nowy jej system. Powodem tego są częste awarie ruchomego mocowania przedniej stopy. Boschowski system ma wiele ulepszonych elementów, m.in. usztywnioną strukturę dopasowania przedniej stopy. Tzw. żebra zahaczające w czterech rogach przedniej płytki i obudowa oraz ciasne dopasowanie zapobiegają przekręcaniu się przedniej stopy podczas strugania. Regulacji głębokości strugania dokonuje się w zakresach 0-1,6 mm (GHO 16-82 Professional) i 0-2,6 mm (GHO 26-82 D Professional). Służą do tego pokrętła gałkowe umieszczone w przedniej części obudów. Dzięki zaopatrzeniu ich w podziałki ustawienie tego parametru jest bardzo precyzyjne (co 0,1 mm). Przypominamy, że sama regulacja polega na niższym lub wyższym ustawieniu przedniej części stopy, co zwiększa lub zmniejsza zagłębienie noża strugającego w obrabianym materiale drewnianym. Omawiane strugi wyposażono w stopki parkujące. Ich zadaniem jest ochrona obrabianej powierzchni przed zarysowaniem lub uszkodzeniem nożem głowicy.

Bosch_GHO26-82D-1

Moce silników nowych strugów Boscha dobrane

są do ich parametrów strugania: maksymalnej głębokości i szerokości. I tak GHO 16-82 Professional ma jednostkę 630-watową, zaś GHO 26-82 D Professional – 710-watową. Obroty głowic strugających obu maszyn to 18.000/min. W konstrukcji napędów omawianych strugów zastosowano przekładnię pasową, która przenosi obroty wirnika na głowicę strugającą. Gdy porównamy te parametry do osiągów strugów Boscha poprzedniej generacji: GHO 26-82 Professional i GHO 15-82 Professional, to okazuje, że nowe maszyny mają wyższe obroty głowicy o 1500/min (GHO 26-82 D Professional) i 2000/min (GHO 16-82 Professional). Ponadto nowy strug GHO 16-82 Professional generuje wyższą moc o 30 W i struga głębiej o 0,1 mm w stosunku do GHO 15-82 Professional.

A_K_GHO16-82_19

Jak przystało na renomowanego producenta elektronarzędzi, nowe boschowskie strugi są także przykładem wzorcowej ergonomii. Elektronarzędzia są lekkie, ważą 3,4 kg z kablem (bez kabla – 2,8 kg), mają rękojeść główną wyłożoną miękkim antypoślizgowym materiałem. Można je obsługiwać jedną ręką; dostosowano je do użytkowników prawo-, jak też leworęcznych (przycisk blokady włącznika znajduje się po obu stronach uchwytu). Urządzenia wyposażono w wyrzuty strużyn: model GHO 26-82 D Professional – w dwustronny z regulacją kierunku wyrzucania wiórów, zaś GHO 16-82 Professional – w jednostronny. Do króćców wyrzutów użytkownik może podłączyć wąż odkurzacza przemysłowego lub worek na wióry (na standardowym wyposażeniu). Dzięki nim praca nowymi strugami jest czysta, co potwierdziły redakcyjne testy.

 

Warto tu wspomnieć o dostępnym do nich osprzęcie, który precyzuje pracę tymi maszynami. Mamy boczną prowadnicę równoległą, która służy do dokładnie liniowego prowadzenia struga po obrabianym materiale. Jest też prowadnica kątowa do dokładnego fazowania na większej powierzchni i ogranicznik głębokości wręgowania, który umożliwia wykonanie wręgu o pożądanych wymiarach. W przypadku omawianych maszyn jego głębokość to maksymalnie 9 mm.

 

Redakcyjne testy struga Bosch GHO 26-82 D Professional

W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej strugowi Bosch GHO 26-82 D Professional. W ramach redakcyjnych testów wykonaliśmy struganie sosnowego klocka o długości 60 cm i szerokości 12 cm wiórem o grubości 2,6 mm. Jak łatwo obliczyć, musieliśmy wykonać dwa przejścia po materiale. Operacja ta zajęła nam jedynie 26,85 s. Maksymalnym wiórem struga się szybko i do tego nie potrzeba dużego posuwu. Gdy mamy więc do splanowania materiał o większej grubości, praca przebiega sprawnie i bardzo wydajnie. Przekonaliśmy się o tym podczas naszych prób, gdyż testowy klocek znikał bardzo szybko. Uzyskana jakość strugania jest bardzo wysoka – nie potrzeba po strugu poprawiać papierem ściernym o dużej ziarnistości ścierniwa, np. P180 czy P200. To ważna, naszym zdaniem, zaleta testowanego urządzenia w stosunku do konkurencyjnych. Oceniając jakość obróbki w skali 7-stopniowej, Boschowi dajemy najwyższą notę. Ostatnim kryterium oceny pracy struga GHO 26-82 D Professional to czystość pracy. Nie możemy tu nic mu zarzucić. Zarówno z workiem, jak i z podłączonym odkurzaczem struga czysto. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl. Reasumując, Bosch GHO 26-82 D Professional to profesjonalny strug, którym materiał drewniany obrobimy szybko i uzyskamy przy tym powierzchnie o wysokiej jakości.

 

Autor:    pins

 Bosch_GHO26-82D-4

Dane techniczne strugów Bosch GHO 16-82 Professional i GHO 26-82 D Professional

ModelGHO 16-82GHO 26-82 D
Moc silnika (W)630710
Prędkość obrotowa głowicy (min-1)18.00018.000
Głębokość strugania (mm)0-1,60-2,6
Szerokość strugania i szlifowania (mm)82 mm
Maksymalna głębokość wręgowania (mm)9
Waga bez kabla (kg)2,82,8
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments