Test struga akumulatorowego Hitachi P14DSL

Wprowadzony niedawno do oferty Hitachi akumulator 5,0 Ah pozwolił firmie rozszerzyć portfolio elektronarzędzi o kolejne ciekawe urządzenie. Nowe źródło energii o dużej wydajności sprawia, Hitachi P14DSL działa prawie jak wersja sieciowa, a jest przy tym w 100% mobilny.

Trudno nadążyć za „elektronarzędziową rzeczywistością”. Jeszcze pół roku temu ekscytowaliśmy się 4-amperogodzinowymi akumulatorami, testując je i porównując ich możliwości z modelami 3,0 Ah. Tak naprawdę chyba nie zdążyliśmy przetrawić wszystkich zalet i przewag ogniw o większej pojemności, gdy na rynku pojawiły się nagle baterie 5-amperogodzinowe. W połączeniu z napięciem 14 lub 18 V jest to już solidne źródło energii, które może być stosowane

w narzędziach wykonujących ciężką pracę i poddawanych maksymalnym obciążeniom. A do takich na pewno należą strugi.

W strugu elektrycznym Hitachi P14DSL zastosowano właśnie ogniwa litowo-jonowe o napięciu 14,4 V i pojemności 5,0 Ah. Taki akumulator zapewnia maszynie nie tylko dużą wydajność działania, ale także długi czas pracy. Jak podaje producent, przy szerokości pracy 50 mm na głębokość 1 mm maszyna wystruga aż 85 m materiału.

Japończycy zastosowali w strugu układy elektroniczne chroniące urządzenia przed nadmiernym chwilowym obciążeniem i zbyt gwałtownym poborem prądu z akumulatorów, co pozwala aktywnie chronić ogniwa baterii przed uszkodzeniami. Po stronie ładowarek zastosowali system zabezpieczający akumulator przed nadmiernym rozładowaniem lub przeładowaniem. Warto też wspomnieć o umieszczonym na obudowie struga diodowym wskaźniku poziomu naładowania akumulatora. Pomaga on ocenić możliwości „prądowe” maszyny i zaplanować moment ładowania ogniw.

Hitachi_P14DSL_01

Silnik prezentowanego elektronarzędzia to także nowoczesna konstrukcja. Charakteryzuje ją prędkość obrotowa 16.000/min (bez obciążenia). Motor napędza głowicę z dwoma nożami skrawającymi. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższą precyzję i wydajność obróbki skrawaniem. Głębokość strugania reguluje się za pomocą pokrętła w zakresie do 2 mm. Podziałka milimetrowa pozwala dość dokładnie dobrać ten parametr pracy. Choć Hitachi P14DSL to narzędzie akumulatorowe, nie ustępuje ono modelom sieciowym także pod względem szerokości strugania – wynosi ona 82 mm.
Stopa prezentowanego struga wykonana została z lekkiego i trwałego aluminium. Specjalny rowek umieszczony w przedniej części stopy pozwala strugiem fazować, czyli prowadzić maszynę wzdłuż krawędzi i wręgować. Na końcu stopy umieszczona jest tzw. stopka parkująca. Spełnia ona dwie funkcje – pozwala odstawić na bok pracującą maszynę bez obaw o uszkodzenie materiału pod urządzeniem, a także umożliwia rozpoczęcie płynnego strugania od środka obrabianego elementu (nie od jego krawędzi).

Hitachi_P14DSL_02

W konstrukcji maszyny do obróbki drewna nie mogło oczywiście zabraknąć przyłącza do odkurzacza przemysłowego, którego zadaniem jest odciąganie wiórów powstających w trakcie strugania. Pozostałe elementy Hitachi P14DSL są również wzorowo wykonane pod względem ergonomii. Chociażby świetnie wyprofilowana rękojeść główna z okładziną antypoślizgową zapewnia doskonały chwyt i pewne prowadzenie urządzenia po obrabianym materiale. W uchwycie zintegrowano włącznik główny z przyciskiem bezpieczeństwa – oba w zasięgu palców: wskazującego i kciuka. Duże pokrętło zmiany głębokości strugania i czytelna podziałka pozwalają szybko i komfortowa zmieniać ustawienia tego parametru.

Hitachi_P14DSL_03

Podczas testów sprawdziliśmy, jak strug zachowuje się podczas strugania pełną szerokością głowicy. Nastawiliśmy wiór na 1 mm i obrabialiśmy belkę sosnową. Okazało się, że radził sobie bardzo dobrze. Następnie przeszliśmy do strugania krawędzi deski sosnowej i ich fazowania, korzystając z nastawy na 2-milimetrowy wiór. Tu Hitachi P14DSL okazało się bezkonkurencyjne. Zaskoczyła nas łatwość prowadzenia i bardzo duża wydajność i, co ważne, nie plątał nam się kabel i nie przeszkadzał w pracy.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne struga akumulatorowego Hitachi P14DSL

Obroty16.000/min
Głębokość strugania i szlifowania0-2 mm
Szerokość strugania i szlifowania82 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/14,4 V/5,0 Ah
Waga3,2kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments