Test spiralnych wierteł do drewna Milwaukee

Milwaukee opracowało wiertła kręte do szybkiego wiercenia w drewnie. Trzy wykonania tych narzędzi różniące się średnicami wiercenia poddaliśmy testom w redakcyjnym warsztacie.

 

 

Nowe wiertła spiralne do drewna Milwaukee mają konstrukcję przypominającą klasyczny świder. Znajdziemy w niej pilota śrubowego, które funkcja polega na wkręcaniu wiertła w obrabiany materiał, dwa ostrza wycinające wnętrze otworu i dwa ostrza boczne służące do wycinania jego krawędzi. Mają one duże kąty natarcia, co oznacza, że testowane wiertła są bardzo agresywne. Z ostrzami, tak jak w świdrze, jest połączona spirala, szlifowana oraz pokryta

proszkowo emalią w celu zwiększenia szybkości odprowadzania wiórów. Zwęża się ona ku uchwytowi wiertła, przypominając tym stożek. Tym zwężaniem się spirali nowe wiertła Milwaukee różnią się od klasycznych wykonań świdrów. Zadaniem stożkowej geometrii spirali jest eliminacja zjawiska zakleszczania się wiertła i zmniejszenie tarcia podczas wiercenia, co zwiększa szybkość pracy narzędzia. Zastosowano w nim chwyt 6-kątny 1/4”, który pasuje do bezprzewodowych wiertarko-wkrętarek mających uchwyt 6-kątny 1/4”. Oczywiście wiertło można mocować w klasycznych uchwytach wiertarskich (kluczykowych i bezkluczykowych) stosowanych w wiertarko-wkrętarkach bezprzewodowych i różnego typu wiertarkach. Dostępne średnice wierteł Milwaukee to 13, 16, 20, 22, 25 i 32 mm.

Wiertła spiralne do drewna Milwaukee mają wysoką żywotność i są przeznaczone do wiercenia w miękkim, jak i twardym drewnie. Z powodzeniem mogą ich używać elektrycy (otwory pod kable, przewody), ekipy budowlane zajmujące się montażem drzwi i zamków, stolarze i dekarze, parkieciarze, producenci małych statków i łodzi oraz ich serwisy, itp.

W redakcyjnym warsztacie poddaliśmy testom trzy wykonania wierteł spiralnych Milwaukee o średnicach 13, 16 i 25 mm. Napędzaliśmy je wiertarko-wkrętarką Milwaukee HD18PD zasilaną z baterii Li-Ion 18 V/3,0 Ah. Wszystkie próby wykonaliśmy na 2. biegu (1800 obr./min). Czasy wiercenia otworów o długości 82 mm wszystkimi testowanymi wiertłami wyniosły poniżej 1 s. Test potwierdził, że są to bardzo szybkie narzędzia. Nadmieniamy także, że można nimi także wiercić pod kątem 30-40º, a nie tylko prostopadle do powierzchni elementu obrabianego.

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar