Test spawarki Power Up MMA IGBT 200 A

Obok dostępnych już na rynku spawarek Power Up MMA IGBT o maksymalnym prądzie spawania 140 i 160 A pojawiły się urządzenia oferujące 180 i 200 A. W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy najmocniejszą spawarkę Power Up MMA IGBT 200 A.

Spawarka PowerUp MMA IGBT 200A (nr katalogowy – 73203) jest 1-fazową spawarką inwertorową sterowaną mikroprocesorowo. Przeznaczono ją dla zaawansowanych amatorów. Akronim w nazwie MMA świadczy o tym, że jest to spawarka elektrodowa. Natomiast skrót IGBT wskazuje, że zostały w niej zastosowane tranzystory bipolarne amerykańskiej firmy FAIRCHILD, decydujące o sprawności urządzenia. Na jej zwiększenie wpływa również wydajny system chłodzenia składający się z dwóch bezszczotkowych

wentylatorów oraz radiatorów o dużej powierzchni.
Spawarką PowerUp MMA IGBT 200A, w zależności od użytych elektrod, można spawać stal, stal nierdzewną, żeliwo, a także przedmioty wykonane z miedzi i aluminium. Średni cykl pracy urządzenia wynosi 60%. Oznacza to, że przy pełnym obciążeniu spawarki w ciągu 10 min możemy pracować 6 min, natomiast pozostałe 4 min urządzenie powinno się schładzać. Spawarkę należy zasilać prądem o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz. Możliwe jest również zasilanie urządzenia za pomocą generatorów prądotwórczych pod warunkiem, że wydajność prądowa generatora będzie równa lub większa od wartości maksymalnego prądu zasilającego spawarkę.

Testowana spawarka umożliwia spawanie w zakresie od 20 do 200 A. Wartość prądu spawania ustawia się płynnie potencjometrem, a jego aktualna wielkość wyświetlana jest na cyfrowym wyświetlaczu. Można nią spawać elektrodami o rozmiarach od 1,6 do 5,0 mm. Urządzenie wyposażone zostało także w wiele bardzo przydatnych funkcji dodatkowych. Mamy m.in. ANTY-STICK, czyli układ elektroniczny, który w przypadku zwarcia elektrody odetnie lub zminimalizuje napięcie i prąd spawania. Ułatwia to znacznie oderwanie elektrody zwartej ze spawanym materiałem. Kolejna funkcja to ARC FORCE, czyli regulacja dynamiki łuku spawalniczego. Dzięki niej przy skracaniu długości łuku następuje wzrost prądu spawania, co stabilizuje łuk niezależnie od wahań jego długości. Trzecia z funkcji – CONSTANT CURRENT – powoduje utrzymanie stałego prądu spawania podczas wahań napięcia i zapewnia, że ustawiona wartość prądu jest zawsze wartością rzeczywistą.

Spawarka ma niewielkie wymiary. Jej przenoszenie ułatwia zainstalowana rączka oraz pasek naramienny. W opakowaniu oprócz spawarki znajdziemy kabel zasilający (1,8 m), masowy (1,5 m) i z uchwytem na elektrody, prostą maskę spawalniczą, szczoteczkę z młotkiem do czyszczenia spoin i miejsca spawania.

Próba pracy wyżej opisaną spawarką przebiegła bardzo dobrze. Zajarzenie łuku przy odpowiednio dobranym natężeniu odbywało się bardzo łatwo. Spawaliśmy zarówno elektrodami rutylowymi, jak i zasadowymi. Używaliśmy też elektrod o różnych średnicach. Zarówno przy średnicy 2,5 mm, jak i 4 mm spawanie przebiegało sprawnie. Po zajarzeniu łuk był stabilny i proces spawania przebiegał bez żadnych zakłóceń. W przypadku zwarcia elektrody można było ją bez większego problemu oderwać. Wyraźnie odczuliśmy działanie funkcji ANTY-STICK. Spoiny można było równo ułożyć, a łączone elementy były przetopione na odpowiednią głębokość. Spawając, przestrzegaliśmy zalecanego cyklu pracy, tj. 6 min spawania i 4 min odpoczynku. Spawarka jest wyposażona w wyłącznik termiczny, ale producent uprzedza, by nie przeciążać urządzenia, gdyż po wielokrotnym przeciążeniu może dojść do poważniejszej awarii. Spawarka ma specjalny świetlny wskaźnik, gdy do takiego przegrzania dojdzie. Należy wówczas urządzenie schłodzić i dopiero wtedy kontynuować spawanie.

Spawarka PowerUp może z powodzeniem służyć do wykonywania prostych prac montażowo-naprawczych oraz do spawania różnych konstrukcji stalowych. Może być wykorzystywana na budowie, w gospodarstwie rolniczym i w pracach wykonywanych przez wymagającychamatorów.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments