TEST SIATEK ŚCIERNYCH KLINGSPOR AN400

W br. w ofercie firmy Klingspor znalazły się siatki ścierne AN 400 przeznaczone
do szlifowania szerokiej gamy materiałów. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy, jak te narzędzia sprawują się podczas obróbki drewna i drewnianych elementów lakierowanych.

Siatki ścierne są coraz częściej używane przez profesjonalnych użytkowników narzędzi z rzemiosła i przemysłu. Głównym tego powodem jest znacznie bardziej efektywne odprowadzanie pyłu szlifierskiego niż w przypadku tradycyjnych, papierowych krążków i arkuszy ściernych. W wypadku siatek w odpylaniu bierze udział cała powierzchnia narzędzia dzięki jego otwartej strukturze, zaś skuteczność usuwania pyłu nie zależy od stopnia pokrywania się otworów odpylających stopy szlifierki i ściernicy. Jak wiadomo, bezpyłowe szlifowanie

jest korzystne dla zdrowia użytkowników narzędzi ściernych, gdyż nie wdychają oni podczas pracy szkodliwego pyłu. Wydłuża ono również żywotność samego narzędzia ściernego, gdyż powietrze odsysające pył chłodzi narzędzie ścierne. Dzięki temu możemy wykonywać bardziej zimne szlifowanie, co jest korzystne w przypadku wielu materiałów, a szczególnie tworzyw sztucznych, w wypadku których wyższa temperatura może powodować topienie ich powierzchni. Jak wiadomo, powoduje ona zarazem zniszczenie obrabianego elementu, jak i zalepienie nasypu narzędzia ściernego, co czyni go bezużytecznym. Warto tu wspomnieć, że siatki są dużo mniej podatne na zapychanie, gdyż ich struktura nasypu jest znacznie bardziej otwarta niż struktury płócien i papierów ściernych. Dlatego są łatwiejsze w czyszczeniu i stosowaniu.
Siatki Klingspor AN400 zostały wykonane z poliestru i pokryte ziarnem elektrokorundowym z użyciem żywicznego spoiwa. Są one dystrybuowane w formie krążków i arkuszy o granulacjach: 80, 100, 120, 150, 180, 220, 240, 280, 320, 360, 400, 500, 600 i 800. Testowane siatki mają uniwersalne zastosowanie, przeznaczono je bowiem do szlifowania pośredniego i wykończeniowego powierzchni pokrytych farbami, lakierami i szpachlami, jak również tworzyw sztucznych, gipsu i płyt kartonowo-gipsowych (tzw. suchych tynków), materiałów kompozytowych i drewnopochodnych, laminatów oraz drewna twardego i miękkiego itp.

Klingspor_AN400-3

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy siatki Klingspor AN400 w formie krążków o średnicy 150 mm i wysokich granulacjach z użyciem szlifierki mimośrodowej Festool
ROTEX RO 150. Najpierw wykonaliśmy krążkiem siatkowym o granulacji 240 końcowe szlifowanie deski dębowej pod olejo- woskowanie. Uzyskana powierzchnia był perfekcyjna. Następnie po aplikacji olejowosku i jego rozpolerowaniu padem włókninowym dokonaliśmy szlifowania siatką Klingspor AN400 o granulacji 360 w celu usunięcia powstałych włókien drewna. Po tej operacji ponownie pokryliśmy powierzchnię olejowoskiem i dokonaliśmy jego rozpolerowania padem włókninowym. Uzyskany efekt był najwyższej jakości.

 

Klingspor_AN400-2
W drugim teście krążków siatkowych użyliśmy podczas pokrywania deski dębowej lakierem poliuretanowym o wysokim połysku. Najpierw dokonaliśmy szlifowania ostatecznego deski krążkiem o granulacji 240. Pierwszą warstwę lakieru szlifowaliśmy krążkiem o granulacji 360, drugą – krążkiem o granulacji 400, zaś trzecią – krążkiem o granulacji 500. Po tym pokryliśmy deskę czwartą, ostateczną warstwą lakieru. Efekt naszej pracy był znakomity, uzyskaliśmy lustrzane wykończenie drewna.

 

Klingspor_AN400-1
W trzecim teście za pomocą krążków o granulacji 500 dokonaliśmy zmatowienia czarnego lakieru meblowego w celu jego renowacji pastami polerskimi lub ponownego polakierowania. Dzięki temu usunęliśmy wszystkie rysy na odnawianym lakierze, przygotowując tym samym powierzchnię pod lakierowanie na wysoki połysk lub pasty polerskie, które pozwalają uzyskać matowe albo półmatowe jej wykończenie.

 

sc_an400
Testy pokazały, że siatki Klingspor AN400 to bardzo wszechstronne narzędzia ścierne, których można użyć w wielu zróżnicowanych operacjach obróbczych i uzyskać bardzo dobre efekty jakościowe. Naszym zdaniem z ich wielu zalet skorzystają wykonawcy suchych

zabudów, malarze, lakiernicy, przemysł drzewny i meblarski, branża automotive, stocznie zajmujące się budową i remontami łodzi oraz jachtów, zakłady produkujące elementy elektrowni wiatrowych itd.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar