Test sekatora akumulatorowego do żywopłotu Ryobi OHT 1851
Ryobi OHT 1851 to tzw. sekator listwowy. Jego głównym elementem jest oczywiście dwuelementowa lista o długości 50 cm.
Zadbany żywopłot stanowi ozdobę każdego ogrodu. Żeby jednak rośliny były estetyczne i zdrowe, muszą podlegać systematycznym zabiegom. Cotygodniowe cięcie jest wręcz obowiązkiem. Czynność ta wcale nie musi być męcząca i nużąca. Wystarczy użyć odpowiedniego elektronarzędzia. Gdy na naszej nieruchomości mamy niezbyt dużo żywopłotu, najlepszym narzędziem do jego cięcia będzie oczywiście narzędzie akumulatorowe. Łatwość poruszania się po podwórku, brak ograniczeń ze względu na plączący się wokół nóg kabel i bezpieczeństwo pracy nawet z wilgotną roślinnością to największe zalety tego typu rozwiązań. Ryobi OHT 1851 to
średniej klasy wielkościowej sekator, którym na jednym naładowaniu akumulatora będziemy mogli bez przerw ciąć nawet 30 minut. Jak już wspomnieliśmy, Ryobi OHT 1851 to tzw. sekator listwowy. Jego głównym elementem jest oczywiście dwuelementowa lista o długości 50 cm. Składa się ona z dwóch części – stałej i ruchomej. Po podłużnej listwie z nieruchomymi zębami tnącymi porusza się element tnący z ostrzami. Pędy żywopłotu trafiają między stałe elementy dolnej listwy i są obcinane przez przesuwające się noże górnej części. Zęby tnące poruszające się z częstotliwością 1350 suwów/min potrafią przeciąć gałęzie o maksymalnej grubości 16 mm. Warto w tym miejscu napisać, że zęby bardzo skutecznie tnące, odporne na stępianie i trwałe. Na listwie tnącej można zamontować HedgeSweep – nasadkę do zgarniania ściętych gałęzi, która zapewnia widoczność ostrzy podczas pracy i gwarantuje w ten sposób właściwie prowadzenie sekatora.W obsłudze sekatora akumulatorowego do żywopłotu Ryobi OHT 1851 nie ma żadnej większej filozofii. Sprzęt uruchamia się włącznikiem spustowym w tylnej rękojeści głównej. Żeby urządzenie zaczęło pracować, trzeba równocześnie wciskać drugi włącznik bezpieczeństwa. Rękojeść główna (tylna) pokryta jest antypoślizgowym materiałem. Przedni uchwyt pomocniczy w kształcie litery „D” pozwala wygodnie trzymać maszynę zarówno przy cięciu w poziomie, jak i w pionie. Umieszczona przed rękojeścią pomocniczą plastikowa (przezroczysta) osłona chroni przednią dłoń przed zranieniem gałęziami. Przez 30 minut ciągłej pracy użytkownik nie powinien się bardzo zmęczyć – 2,7 kg masy całkowitej sekatora to naprawdę mało.
I na koniec o systemie zasilania. Sekator Ryobi OHT 1851 jest jednym z elektronarzędzi z grupy „akumulatorówek” ONE+. Może być zasilany jednym z trzech systemowych baterii – akumulatorem Ni-Cd (18 V/1,7 Ah) lub Li-Ion (18 V/1,4 lub 2,4 Ah). Wszystkie trzy akumulatory korzystają z jednej wspólnej ładowarki. To rozwiązanie systemowe stosowane jest w kilkudziesięciu innych maszynach Ryobi. Dzięki niemu można posiadać cały zestaw elektronarzędzi akumulatorowych tej firmy, a tylko jeden lub dwa akumulatory z szybką ładowarką.
Podczas testów sprawdziliśmy skuteczność pracy sekatora Ryobi i jego poręczność. Radził sobie z żywopłotem bez żadnych problemów. Jeśli chodzi o łatwość operowania nim, nie mieliśmy podczas testów żadnych zastrzeżeń.
Autor: Marek Pudło, pins
Dane techniczne sekatora akumulatorowego do żywopłotu Ryobi OHT 1851
Prędkość obrotowa silnika | 2400 min-1 |
Długość noża | 50 cm |
Maks. grubość gałęzi | 16 mm |
Masa | 2,7 kg |
Typ akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion lub Ni-Cd/18 V/1.4, 1.7 lub 2.4Ah |