TEST ŚCIERNICY TALERZOWEJ Z WŁÓKNINĄ SZLIFIERSKĄ KLINGSPOR NUD500

Do oferty firmy Klingspor weszły w tym roku włókninowe ściernice talerzowe NUD500. Sprawdziliśmy je w redakcyjnym warsztacie podczas obróbki stali nierdzewnej.

Włókninowe ściernice talerzowe Klingspor NUD500 znajdują zastosowanie w szlifowaniu szerokiej gamy materiałów stalowych, jak również metali lekkich i nieżelaznych. Dokładniej mówiąc, przeznaczone są do obróbki stali, stali stopowych i wysokostopowych oraz chromowo-niklowych, metali nieżelaznych i lekkich, tytanu itp.

Klingspor_NUD500-7

Niemiecki producent zastosował w nich wielokrotnie prasowane warstwy włókniny szlifierskiej z ziarnem węglika krzemu. Zamocowano je na postawie talerzowej. Nowe ściernice dostępne

są w trzech granulacjach: coarse, medium i very fine. Pierwsza służy do szlifowania zgrubnego, druga – pośredniego, zaś trzecia – wykańczającego, jak również do wstępnego polerowania. Nowe ściernice talerzowe Klingspor NUD500 pod względem operacyjnym doskonale nadają się do wykończenia powierzchni, delikatnego gratowania, usuwania spoin TIG. Przeznaczone są do stosowania w małych szlifierkach kątowych i dostępne w średnicach 115 i 125 mm.

Klingspor_NUD500-11

W redakcyjnym warsztacie włókninowe ściernice talerzowe Klingspor NUD500 testowaliśmy, używając szlifierki kątowej Metabo WEV 15-125 Quick (moc – 1550 W, obroty regulowane i stabilizowane elektroniczne – 2800-11.500/min). Ponieważ obrabialiśmy stal nierdzewną, zredukowaliśmy obroty do ok. 7000/min (czwarte ustawienie potencjometru szlifierki). W pierwszym teście wyszlifowaliśmy pudełko zespawane ze stali nierdzewnej. Najpierw dokonaliśmy obróbki zgrubnej jego powierzchni i szwów spawalniczych za pomocą włókninowej ściernicy talerzowej Klingspor NUD500 o granulacji coarse. Praca przebiegała szybko, narzędzie efektywnie usuwało nalot tlenkowy i zabrudzenia. Następnie tak przygotowaną powierzchnię obrabialiśmy ściernicą NUD500 o granulacji medium. Sprawnie usunęliśmy nią większe rysy i przebarwienia. Pracę zakończyliśmy ściernicą NUD500 very fine, którą dokładnie wykończyliśmy powierzchnię pudełka, usuwając mniejsze rysy. Oszlifowaliśmy też nią spawy, które dzięki temu stały się niewidoczne dla oka ludzkiego. Uzyskaną jakość powierzchni i połączeń spawanych boków pudełka INOX oceniamy na 7 w skali 7-stopniowej.

Klingspor_NUD500-12

Podczas redakcyjny prób wykonaliśmy też obróbkę płaskownika ze stali nierdzewnej, traktując ją jako uzupełnienie testu szlifowania pudełka INOX. Podobnie jak w głównym teście obróbkę zaczęliśmy ściernicą talerzową Klingspor NUD500 o granulacji coarse. Następnie po usunięciu nalotów i zabrudzeń zastosowaliśmy jej wersję medium. Gdy usunęliśmy nią większe rys i przebarwienia, powierzchnię wykończyliśmy ściernicą very fine. Uzyskany efekty był najwyższych lotów, oceniamy go w skali 7-stopnowej na 7.

Płaskownik INOX po szlifowaniu zgrubnym, międzyoperacyjnym i wykańczającym włókninową ściernicą talerzową Klingspor NUD500 o granulacjach, coarse, medium i very fine

Redakcyjne testy pokazały, że włókninowe ściernice talerzowe Klingspor NUD500 to narzędzia, którymi wykonamy kompleksowo obróbkę stali nierdzewnej, począwszy od szlifowania zgrubnego przez międzyoperacyjne, a skończywszy na wykańczającym. Zapewniają one szybką pracę i uzyskanie najwyższych rezultatów jakościowych. Doskonale więc nadają się dla firm zajmujących się obróbką stali nierdzewnej, odnawianiem powierzchni metali, budową zbiorników i instalacji przemysłowych, produkcją na rzecz przemysłu lotniczego, wytwarzaniem wyposażenia technicznego dla przetwórstwa żywności i zakładów farmaceutycznych oraz chemicznych.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar