Test ściernic lamelkowych NORTON OMEGA

W br. Saint-Gobain HPM Polska wprowadziła na rynek nową linię ściernic lamelkowych Norton OMEGA. W redakcyjnych testach wszechstronnie sprawdziliśmy te produkty, poddając je wymagającym próbom efektywności szlifowania stali konstrukcyjnej i nierdzewnej.

Lamelki NORTON Omega zaprojektowano z myślą o wielu zastosowaniach, w tym do usuwania naddatków materiałowych, czyszczenia rdzy, fazowania krawędzi, usuwania farby, szlifowania spoin i do obróbki gładkościowej. Można nimi obrabiać materiały stalowe, w tym stal nierdzewną, jak też metale nieżelazne. Narzędzia te zapewniają lepsze wykończenie powierzchni niż krążki fibrowe, jednocześnie mają znacznie dłuższą żywotność. Zastosowano w nich nowoczesne cyrkonowe ziarno ścierne

Norzon, opracowane przez inżynierów z Saint-Gobain, oraz mocny specjalistyczny podkład wykonany z polibawełny. Zaprojektowano go z myślą o równomiernym zużywaniu się narzędzia ściernego i dłuższej żywotności.

W gamie ściernic listkowych NORTON Omega znalazły się lamelki o granulacji ziarna Norzon od P40 do P120. Narzędzia te są dostępne w wersjach o średnicach od 115 do 180 mm. W zależności od wersji zastosowano w nich podkładkę (1) stożkową lub (2) płaską kompozytową albo (3) płaską ze wzmocnionego plastiku. Podkładki te pochłaniają wibracje, ograniczając ich przenoszenie się na ręce operatorów, co czyni pracę mniej męczącą i bardziej dokładną, szczególnie w przypadku szlifowania międzyoperacyjnego lub wykańczającego. Produkty o większej ziarnistości przeznaczone są do usuwania dużych naddatków, zaś te o drobniejszej stosuje się do wygładzania powierzchni metalowych. Do trudniejszych, bardziej agresywnych prac szlifierskich wymagających szlifierek o wyższej mocy Norton oferuje lamelki o większej gęstości i na mocniejszym podkładzie, które pozwalają usuwać bardzo dużą ilość materiału. Wszystkimi lamelkami NORTON OMEGA można pracować z prędkością obwodową do 80 m/s.

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy ściernicę listkową talerzową NORTON Omega o średnicy 125 mm, granulacji P40, mającą podkładkę stożkową kompozytową oraz 86 lamelek długości 27 mm (wersja o tzw. większej gęstości). Takie wykonanie testowanej lamelki gwarantuje wysoką żywotność narzędzia. Nadmieniamy, że konkurencyjne produkty mają maksymalnie 65 lamelek o długości 21–23 mm. Zatem testowana ściernica NORTON Omega, jak oceniamy, jest 20–30% trwalsza od podobnych konkurencyjnych produktów, co do których ich wytwórcy deklarują wysoką efektywność pracy i żywotność. Większa powierzchnia lamelek oznacza też większą wydajność szlifowania, co dobitnie pokazały nasze redakcyjne testy.


Testowaną ściernicę listkową talerzową NORTON Omega napędzaliśmy szlifierką kątową Metabo WEA 17-125 Quick o mocy 1700 W (moc użyteczna – 1040 W) i elektronicznie stabilizowanych obrotach 11.000/min. Takim zestawem narzędziowym szlifowaliśmy elementy ze stali nierdzewnej i konstrukcyjnej przez 20 s i za pomocą wagi elektronicznej sprawdzaliśmy ich masę w celu określenia ilości usuniętego materiału. W przypadku szlifowania stali nierdzewnej (INOX) w czasie 20 s usunęliśmy 17 g materiału, zaś w wypadku stali konstrukcyjnej – 22 g.

Podsumowując, konstrukcja i uzyskane w czasie prób wyniki sytuują testowaną lamelkę NORTON OMEGA w grupie najwydajniejszych ściernic listkowych na rynku. Nasze testy potwierdzają deklarację producenta o wydajności co najmniej o 20% wyższej w stosunku do konkurencyjnych produktów tej samej klasy. Naszym zdaniem lamelki NORTON OMEGA to prawdziwe narzędzia klasy premium, które dla tego typu ściernic wyznaczają nowe standardy efektywności szlifowania i żywotności. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej wartykule).

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar