TEST ŚCIERNEGO PASA BEZKOŃCOWEGO DO RĘCZNYCH SZLIFIEREK TAŚMOWYCH LS 307 X MARKI KLINGSPOR

Klingspor to jeden z największych na świecie producentów narzędzi ściernych, w tym pasów bezkońcowych wykorzystywanych powszechnie w przemyśle i rzemiośle. Postanowiliśmy przetestować jeden z produktów należących do tej grupy – pas do elektronarzędzi LS 307 X marki Klingspor, stosowany w ręcznych szlifierkach taśmowych.

Ręczne szlifierki taśmowe, które – jak wiadomo – są jednym z typów elektronarzędzi, to sprzęt wykorzystywany głównie do liniowego szlifowania drewna czy zdzierania z niego farb i lakierów. Używany jest również do szlifowania metali czy nawet szkła. Można nim

zarówno wykonywać obróbkę zgrubną, jak też wykończeniową i uzyskiwać bardzo dobre rezultaty jakościowe. Podstawowym warunkiem tego jest jednak użycie bardzo dobrej jakości materiałów ściernych, najlepiej pochodzących bezpośrednio od renomowanego producenta, czyli sygnowanych jego marką i logo. Kierując się tym oczywistym praktycznym zaleceniem, do testów wybraliśmy bezkońcowy pas szlifierski LS 307 X firmy Klingspor, która jest znanym i cenionym w świecie wytwórcą materiałów ściernych.

Testowany pas szlifierski Klingspor LS 307 X wykonano na podłożu płóciennym oznaczonym jako X. Jest to mocne płótno techniczne, odporne na duże przeciążenia, doskonale nadające się do wysokowydajnego szlifowania dużych powierzchni. Jego końce połączono za pomocą zakładkowego złącza klejonego F2, które ma szlifowane końcówki ziaren, dzięki czemu umożliwia bardzo dokładną obróbkę.

W omawianym pasie zastosowano ziarno elektrokorundowe, które zostało zamocowane do płóciennego podłoża za pomocą spoiwa z żywicy syntetycznej. Tego rodzaju ścierniwo, jak wiadomo, umożliwia szlifowanie szerokiego spektrum materiałów. Testowanego narzędzia możemy więc z powodzeniem użyć do szlifierskiej obróbki drewna, farb, lakierów, stali, a nawet metali nieżelaznych. Jego nasyp ścierny jest pełny, zaś granulacja ziarna elektrokorundowego to: 24, 40, 60, 80, 100, 120, 150 lub 180. Taki dobór jego wielkości w połączeniu z gęstym nasypem umożliwia bardzo efektywną obróbkę zgrubną, np. usuwanie farb, jak też delikatne szlifowanie wykończeniowe powierzchni drewnianych, np. pod lakiery, woski czy oleje.

Bezkońcowy pas ścierny Klingspor LS 307 X dostępny jest w standardowych wymiarach stosowanych w taśmowych szlifierkach ręcznych. Jego szerokość to 60, 65, 75 lub 100 mm, zaś długość – 400, 410, 457, 508, 533, 560, 610 lub 620 mm. Omawiając pas ścierny LS 307 X, warto tu wspomnieć, że Klingspor posiada w swojej ofercie taśmę bezkońcową CS 321 X, która może być użyta w ręcznych szlifierkach taśmowych. Zastosowano w niej ziarno węglika krzemu o nasypie pełnym, spoiwo z żywicy syntetycznej oraz podłoże z mocnego płótna technicznego X. Taśma ta przeznaczona jest do szlifowania szkła, kamienia, materiałów mineralnych i tworzyw sztucznych. Rozszerza więc znacznie zakres materiałowy aplikacji ręcznych szlifierek taśmowych, który tradycyjnie użycie tych maszyn zawęża się do materiałów drewnianych.

Wyniki testu pasa szlifierskiego Klingspor LS 307 X

Pas szlifierski Klingspor LS 307 X sprawdziliśmy zarówno w obróbce zgrubnej, jak i wykończeniowej z użyciem dwóch szlifierek taśmowych różnych producentów. Szlifowaliśmy nim materiały drewniane o wyraźnie liniowym układzie słojów: klejony blat bukowy, płytę stolarską fornirowaną, sklejkę z drewna twardego, a także kantówki sosnowe. W zależności od potrzebnej intensywności obróbki prędkość przesuwu taśmy ustawialiśmy w zakresie od 200 do 380 m/min. Podczas szlifowania międzyoperacyjnego i wykończeniowego szlifierek nie dociskaliśmy do materiału. Pracowały wtedy pod własnym ciężarem. To pozwoliło nam szlifować z najwyższą dokładnością cienki fornir. Podczas prób testowych wykorzystaliśmy taśmy Klingspor LS 307 X o granulacji od P60 do P180.

W trakcie przeprowadzonych testów okazało się, że bezkońcowy pas ścierny Klingspor LS 307 X pozwala zarówno na wysoce intensywną i szybką obróbkę zgrubną (niskie granulacje), jak też na bardzo dokładną (wysokie granulacje). Można więc używać go w pełnym cyklu szlifowania, uzyskując za każdym razem pożądane efekty w postaci dużej wydajności pracy (obróbka

zgrubna) lub wysokiej gładkości powierzchni (wykończeniowa).

Ważną cechą, którą sprawdziliśmy podczas testów była, trwałość taśmy Klingspor LS 307 X. Podczas szlifowania, nawet z bardzo dużym dociskiem do obrabianej powierzchni, nie dochodziło ani do zrywania nasypu, ani do przerwania płótna na połączeniu jego końców. Narzędzie może więc z powodzeniem pracować na najmocniejszych szlifierkach taśmowych dostępnych na rynku i szlifować zgrubnie z dużym dociskiem duże powierzchnie drewniane, lakierowane itp.

Naszym zdaniem, Klingspor LS 307 X to topowy bezkońcowy pas ścierny przeznaczony dla ręcznych szlifierek taśmowych. Łączy w sobie trzy najważniejsze cechy narzędzi ściernych – długą żywotność z wysoką wydajnością i jakością szlifowania.

HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments