TEST SATYNIARKI XTLINE XT105350

Satyniarka XTline XT105350 to maszyna służąca do obróbki powierzchni ze stali szlachetnych i konstrukcyjnych, a także z miedzi oraz metali nieżelaznych. Można nią także usuwać lakier z powierzchni drewnianych i nadawać im ozdobną fakturę.

Jeśli spojrzymy na satyniarkę XTline XT105350 od strony konstrukcyjnej, to okazuje się, że jest ona przekonstruowaną szlifierką kątową, dostosowaną do pracy specjalnymi ściernicami w kształcie walca. Wyposażono ją w 1-fazowy silnik komutatorowy prądu zmiennego o mocy nominalnej 1300 watów oraz elektroniczny 6-stopniowy układ wyboru prędkości

obrotowej (w zakresie 900-3200 min-1). W urządzeniu zastosowano przekładnię w obudowie metalowej efektywnie odprowadzającą ciepło powstałe podczas pracy oraz blokadę wrzeciona ułatwiającą wymianę osprzętu szlifierskiego. Wałki szlifierskie i druciane montuje się na wale napędowym montowanym na wrzecionie roboczym z gwintem M14 i dokręca się śrubą poprzez podkładkę dociskową. Napęd przenoszony jest na ściernice za pomocą dwóch demontowalnych prostopadłościennych prętów. Mocuje się je w zachodzących na siebie rowkach wałka i ściernicy. W satyniarce XTline XT105350 stosuje się wałki ścierne lub druciane o wymiarach 100 x 120 mm. Urządzenie wyposażone jest w regulowaną osłonę z króćcem do podłączenia węża odkurzacza w celu odprowadzania pyłu powstającego podczas pracy. Ma też ergonomiczną rękojeść główną pokrytą miękką antypoślizgową wykładziną oraz uchwyt dodatkowy. Do jego uruchamiania służy bezpieczny włącznik z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe włączenie znajdujący się w rękojeści głównej.


Jak wiadomo, o zakresie pracy testowanej satyniarki XTline XT105350 decyduje rodzaj napędzanego nią osprzętu. Można w niej stosować wałki i krążki szlifierskie oraz polerskie, walcowe ściernice listkowe i włókninowe, druciane szczotki walcowe itp. Narzędzia te służą do szlifowania, satynowania i polerowania, a także do nadawania struktury ozdobnej powierzchniom drewnianym.
Podczas testów satyniarkę XTline XT105350 wykorzystaliśmy do czyszczenia ze rdzy płaskownika ze stali konstrukcyjnej i strukturyzowania płaskiego elementu sosnowego. We wszystkich tych zadaniach urządzenie spisywało się bardzo dobrze, a jego obsługa nie powodowała żadnych problemów. Korpus satyniarki zakończony jest ergonomiczną rękojeścią. Zaś dodatkowy uchwyt sprawia, że podczas pracy urządzenie trzyma się w dłoniach w sposób pewny i bezpieczny. Można też, w zależności od potrzeby, swobodnie wywierać mniejszy lub większy nacisk na obrabianą powierzchnię, co w połączeniu z elektroniczną regulacją obrotów pozwala na uzyskać bardzo dobre rezultaty w pracy.

Dane techniczne satyniarki XTline XT105350

Moc nominalna/napięcie zasilania1300 W/230 V
Obroty900-3200/min
Regulacja prędkości obrotowej+ (6-stopniowa)
Gwint wrzecionaM14
Wymiary narzędzi szlifierskich100 x 120 mm
Blokada wrzeciona+
Regulowana osłona z króćcem+
Waga2,8 kg

 

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments