Test satyniarki Celma PRAt 100ES

Satyniarka PRAt 100ES to specjalizowane narzędzie do szlifowania. Przetestowaliśmy jego możliwości w redakcyjnym warsztacie.

 

Satyniarka PRAt 100ES należy do grupy szlifierek specjalnych, przeznaczonych do dość wyspecjalizowanych prac. Można nią nie tylko można usuwać stare powłoki lakiernicze oraz szlifować stwardniałe masy szpachlowe, ale przede wszystkim obrabiać wykańczająco stal nierdzewną. Urządzenie dobrze spisuje się podczas szlifowania miejsc lutowanych i spawanych na płaskich powierzchniach. Satyniarkę można również użyć do polerowania zwykłego lub zwierciadlanego przedmiotów wykonanych ze stali węglowej czy metali nieżelaznych, a także do nabłyszczania powierzchni wykonanych ze stali nierdzewnych i kwasoodpornych. Kupując satyniarkę Celmy, w wyposażeniu standardowym otrzymamy, oprócz właściwego urządzenia, dodatkową rękojeść, wałek

ściernicy wraz z nakrętką, osłonę ściernicy, dwa klucze płaskie S17 oraz dwie ściernice listkowe: z włókniny szlifierskiej i z przekładkami (włóknina/płótno). Wszystkie elementy są umieszczone w walizce ze sztucznego tworzywa. Przygotowanie szlifierki do pracy nie trwa długo i nie jest zbyt skomplikowane. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na właściwy kierunek obrotów narzędzi szlifujących.

Celma_PRAt100ES_02-3

W satyniarce Celmy zastosowano silnik o mocy 1010 W. Jej pracą steruje układ elektroniczny. Odpowiada on za łagodny rozruch urządzenia, oraz za regulację i stabilizację jego obrotów. Dzięki temu ustawiona prędkość robocza jest stała i w pewnym zakresie niezależnie od obciążenia (dokładne techniczne w tabeli). Elektronika również zabezpiecza urządzenie przed przeciążeniem. Przy poborze prądu większego od 6 A, który zwykle jest spowodowany zablokowaniem ściernicy, urządzenie zostanie automatycznie wyłączone. Zacznie wówczas pulsować czerwone światło na przełączniku. Ponowna praca będzie możliwa po pojawieniu się światła w kolorze zielonym. Podświetlane pokrętło regulacyjne szlifierki sygnalizuje różne stany satyniarki. Ciągłe światło koloru zielonego informuje o tym, że urządzenie jest podłączone do zasilania i gotowe do pracy. Podczas pracy kolor zielony wskazuje poprawne funkcjonowanie szlifierki.

Standardem w tego typu urządzeniach stało się stosowanie zabezpieczenia przed ich samoczynnym załączeniem, co następuje w wyniku niespodziewanego pojawienia się napięcia w sieci po jego nagłym zaniku. Satyniarka Celmy oczywiście takie zabezpieczenie posiada.

Podczas testów satyniarkę wykorzystywaliśmy do czyszczenia i polerowania płaskiego elementu ze stali nierdzewnej. We wszystkich tych zadaniach urządzenie spisywało się bardzo dobrze, a jego obsługa nie powodowała żadnych problemów. Korpus satyniarki posiada ergonomiczny kształt. Dodatkowa rękojeść sprawia, że podczas pracy urządzenie trzyma się w dłoniach w sposób pewny i bezpieczny. Można też, w zależności od potrzeby, swobodnie wywierać mniejszy lub większy nacisk na obrabianą powierzchnię. Powietrze chłodzące silnik jest skierowane przez wentylator w kierunku przodu szlifierki. Dzięki takiej konstrukcji cząstki obrabianej powierzchni i kurzu nie są skierowane na operatora urządzenia. Ergonomiczny kształt korpusu i dodatkowa rękojeść pozwala na pewne i bezpieczne prowadzenie szlifierki po obrabianych powierzchniach.

 

 Autor: Tomasz Jagiełło, pins

Celma_PRAt100ES_01-2

Dane techniczne satyniarki Celma PRAt 100ES

Moc

1010 W

Ogranicznik prądu rozruchu

6 A

Prąd znamionowy

4,8 A

Obroty

1400-3500/min

Maks. średnica ściernicy

100 mm

Długość ściernicy

100 mm

Gwint wrzeciona

M14

Wymiary (dł. x wys. x szer.)

340 x 295 x 195 mm

Masa

2,9 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments