TEST RĘCZNEJ PRZECINARKI DO PŁYTEK CERAMICZNYCH RUBI HIT-N

Ręczna przecinarka do płytek to podstawowe narzędzie każdego glazurnika. Aby spełniało wszystkie swoje funkcje, powinno być bardzo solidnie wykonane.

Biorąc pod uwagę kryterium solidności wykonania, przyjrzeliśmy się bliżej ręcznej przecinarce Rubi HIT-N przeznaczonej do profesjonalnej obróbki płytek ceramicznych dużego formatu, a dokładniej mówiąc – jej modelowi HIT-1000-N, który umożliwia łamanie płytek o długości do 100 cm. Przecinarki Rubi HIT-N są wyposażone w wielopunktowy łamacz, który pozwala na wywieranie nacisku do 800 kg i przecinanie płytek o grubości 3-15 mm. Zastosowano w nich

system MAGNET, który podczas nacinania płytki wykorzystuje magnes do utrzymania stopki łamacza w górnej pozycji. W efekcie nie utrudnia ona wykonywania tej operacji i nie zasłania też linii cięcia. Po wykonaniu nacięcia, aby przystąpić do łamania płytki, należy opuścić stopkę. W tym celu podnosimy drążek do góry. Potem za pomocą niego wywieramy stopką nacisk na płytkę aż do momentu jej liniowego przełamania. Następnie podnosimy stopkę w górę, lekko popychając drążkiem głowicę do przodu, i przystępujemy do łamania kolejnej płytki. Aby ułatwić aplikowanie dużego nacisku i zarysowywanie płytek, uchwyt drążka pokryto miękką i antypoślizgową wykładziną. Do nacinania płytek w przecinarkach Rubi serii HIT-N stosuje się noże wymienne o średnicach 6-22 mm. Dzięki temu można nimi przecinać każdy rodzaj materiału ceramicznego: w tym także bardzo twarde płytki gresowe.

Wózek z ostrzem tnącym i stopką łamacza w testowanej przecinarce porusza się na dwóch okrągłych prowadnicach stalowych o średnicy 20 mm, które są chromowane i zabezpieczone przed korozją. W celu zapewnienia precyzji cięcia zostały one dokładnie skalibrowane. Co ważne dla stabilności i dokładności cięcia oraz trwałości tego rodzaju sprzętu, w testowanym narzędziu zastosowano mocne żeliwne wsporniki prowadnic, zaś w mechanizmie przesuwu ręcznego głowicy – wytrzymałe łożyska liniowe, które umożliwiają też łagodniejsze i wygodniejsze nacinanie płytek.

Podstawę roboczą testowanej przecinarki wykonano z wytrzymałego odlewu aluminiowego o zamkniętej strukturze. Zapewnia on większą sztywność konstrukcji narzędzia i jednocześnie ułatwia osiągnięcie wyższej wydajności cięcia. Narzędzie wyposażono w dwa uginane blaty robocze wykonane z elastycznej pianki pokrytej wykładziną gumową. Do dyspozycji użytkowników są także dwie pary rozkładanych aluminiowych ramion, które zwiększają powierzchnię podparcia podczas pracy z płytkami wielkoformatowymi.

Integralną częścią każdej przecinarki są przymiary służące do dokładnego pozycjonowania płytek i cięcia wymiarowego. W Rubi HIT-N znajdziemy ogranicznik boczny do cięć powtarzalnych z podziałką milimetrową i calową oraz przymiarem kątowym 45° do cięcia w karo. Zatem przecinarką tą wykonamy cięcia wzdłużne, w tym seryjne, oraz w karo (45°). W zależności od modelu przecinarkami Rubi HIT-N możemy łamać płytki ceramiczne i gresowe o grubościach z zakresu 3-15 mm, długościach 85 cm (HIT-850-N), 100 cm (HIT-1000-N) lub 120 cm (HIT-1200-N). Narzędzia te umożliwiają przecinanie w karo płytek o wymiarach 85 x 85 cm (HIT-1200-N), 70 x 70 cm (HIT-1000-N) lub 60 x 60 cm (HIT-850-N).

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy dokładność oraz łatwość posługiwania się przecinarką Rubi HIT-1000-N. W ramach jej testów wykonaliśmy cięcia w karo i prostopadłe płytek ściennych oraz podłogowych (gres), w tym o długości 90 cm. Pod względem dokładności i jakości cięcia, a także łatwości jego wykonania przecinarka Rubi HIT-1000-N reprezentuje najwyższy poziom dostępny obecnie na rynku. Niewątpliwie, na naszą ocenę miał wpływ system MAGNET oraz bardzo solidne wykonanie narzędzia. Co ważne, jest ono też łatwe oraz proste w obsłudze, jak i bezproblemowe w transporcie czy przechowywaniu. Ułatwia

to niewątpliwie mocna materiałowa torba, w którą wyposażony był testowany przez nas egzemplarz. Naszym zdaniem, przecinarki Rubi HIT-N to narzędzia dla profesjonalnych glazurników, którzy chcą swoje prace wykonywać szybko, dokładnie i ekonomicznie.

Dane techniczne przecinarek Rubi HIT-N

ModelHIT-850-NHIT-1000-NHIT-1200-N
Długość cięcia (cm)85100120
Wymiary płytki przy cięciu w karo (cm)60 x 6070 x 7085 x 85
Grubość przecinanych płytek (mm)3-153-153-15
Maks. nacisk podczas łamania (kg)800800800
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments