Test ręcznej przecinarki do płytek ceramicznych Kaufmann TopLine PRO 630

Każdy profesjonalista zajmujący się zawodowo układaniem glazury i terakoty powinien mieć w zestawie narzędzi ręczną przecinarkę do płytek. I to nie taką z supermarketu, ale solidną, profesjonalną ze stalowymi prowadnicami, rękojeścią oraz podstawą, które zapewnią wysoką precyzję cięcia nawet najtwardszych płytek. Wszystkie te warunki spełnia testowana przecinarka firmy Kaufmann TopLine PRO 630.

 

Jest to model z tzw łamaczem wielopunktowym. Oznacza to, że dźwignia do przesuwania noża tnącego po prowadnicy pełni jednocześnie rolę mechanizmu łamiącego. Łamanie przecinanej płytki umożliwia specjalna stopka – łamacz, który można łatwo wymienić na mniejszy stosowany do łamania przecinanej mozaiki lub wąskich pasków płytek. Ten typ przecinarek jest najbardziej

popularny wśród polskich glazurników zajmujących się profesjonalnie układaniem glazury i terakoty.

Kaufman_TOPLINE-PRO_01

Głowica z ostrzem tnącym w przecinarce TopLine PRO 630 porusza się po jednej prowadnicy w przeciwieństwie do większości podobnych maszyn na rynku, które są wyposażone przeważnie w dwie szyny o przekroju kołowym. W maszynce firmy Kaufmann zastosowano stalową prowadnicę pokrytą chromem o przekroju prostokątnym. Jest ona bardzo stabilna, co w połączeniu z głowicą na 4 rolkach prowadzących i 6 łożyskach kulowych oraz utwardzonym kółkiem tnącym gwarantuje najwyższą jakość cięcia płytek ceramicznych oraz mozaiki i gresu. Głowicę tnącą można zablokować na czas transportu. Udogodnieniem w transporcie jest również przykręcany uchwyt umożliwiający wygodne przenoszenie maszynki.

Jednym z wyznaczników klasy przecinarki ręcznej do płytek ceramicznych jest jej wielkość (długość cięcia). Maszynka firmy Kaufmann TopLine PRO 630 to maszynka średnich rozmiarów. Możemy nią przecinać płytki o maksymalnej długości 630 mm. W przypadku cięć w karo rozmiary płytki nie przekraczają rozmiarów 440 x 440 mm. Firma Kaufmann w swojej ofercie posiada maszynki o większej długości cięcia : 720, 920, 1250 oraz 1550 mm. Jeśli chodzi o szerokość, to prezentowane narzędzie przystosowane jest do obróbki naprawdę dużych płytek. Dwa wsporniki boczne pozwalają stabilnie kłaść na blacie roboczym bardzo szerokie płytki.

Kaufman_TOPLINE-PRO_02

Podstawa robocza w prezentowanej przecinarce jest wykonana z metalu (stal lakierowana). To nie tylko gwarancja trwałości, ale element zapewniający najwyższą jakość cięcia. Łamanie płytek z naciskiem nawet 1000 kg nie powoduje trwałych odkształceń podstawy roboczej, przez co zachowuje ona poprawną geometrię przez cały okres użytkowania – przy prawidłowej eksploatacji nawet przez kilkanaście lat. Warto wspomnieć, że górna powierzchnia stołu roboczego opartego na sprężynach pokryta jest antypoślizgowym materiałem, który zapewnia stabilizację ciętej płytce. Nóżki z kolei wykonano z PCV – zapobiega to ślizganiu się maszynki podczas pracy oraz chroni przed powstawaniem zarysowań podłoża.

Maszynka firmy Kaufmann TopLine PRO 630 ma także ciekawy zespół ustawczo-pomiarowy. To właściwie tradycyjna linijka, która pozwala ciąć elementy na konkretny wymiar bez potrzeby stosowania innych narzędzi pomiarowych oraz kątomierz do dokładnego ustawiania płytek pod kątem 90 i 45 stopni. Oba elementy miernicze mają duże i czytelne podziałki.

Kaufman_TOPLINE-PRO_03

W redakcyjnym teście sprawdziliśmy dokładność oraz łatwość posługiwania się przecinarką. W tym celu wykonaliśmy prostopadłe ciecia płytek ściennych i podłogowych (gres) oraz cięcia w karo. Naszym zdaniem przecinarka firmy Kaufmann TopLine PRO 630 spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników tego typu narzędzi zarówno pod względem dokładności cięć, jak i łatwości obsługi oraz trwałości, z której słynie austriacki producent.

Oficjalnym przedstawicielem firmy Kaufmann na rynku polskim od ponad dwudziestu lat jest firma Geoserv. W swojej ofercie Geoserv posiada przecinarki serii TopLine PRO, Topline Standard. Na uwagę zasługuje fakt, że maszynki linii Topline PRO dostępne są dla osób leworęcznych (TopLine TWIST).

Autor: Marek Pudło

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Fajny artykuł. Przekonał mnie do zakupu maszynki TopLine 630, ale wybrałem aluminiową podstawę

portal narzedzi
Reply to  Tomasz
4 lat temu

Dziękujemy za uznanie, mamy nadzieję, że zakup będzie udany