Test ręcznej przecinarki do glazury i terakoty Wolfcraft TC 670 Expert

W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej ręcznej przecinarce do glazury i terakoty Wolfcraft TC 670 Expert. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że narzędzia marki Wolfcraft są nie tylko bardzo użyteczne, ale też dopracowane pod względem designerskim. Jednym zdaniem – nie tylko są praktyczne, ale także cieszą oko swoim wyglądem.

 

Nie inaczej jest z testowaną ręczną przecinarką do glazury i terakoty Wolfcraft TC 670 Expert. Łamie ona całkowicie rynkowy kanon tego narzędzia. Zamiast ciężkiej i topornej stali, mamy lekkie aluminium i superwytrzymałe tworzywa sztuczne. Efekt jest taki, że tradycyjna przecinarka wielkości prezentowanego Wolfcrafta potrafi ważyć często grubo ponad 10 kg, podczas gdy

masa naszego bohatera to zaledwie 2,5 kg. Sceptycy będą zapewne wątpić w trwałość aluminiowo-plastikowej przecinarki, bo przecież stal to jednak stal, ale potwierdzeniem wytrzymałości tego narzędzia niech będzie fakt, że bez problemu wytrzymuje ono nacisk konieczny do cięcia i łamania płytek o maksymalnej grubości 15 mm. To tyle samo co dla klasycznych modeli „metalowych”. Producent jest tak pewny jakości swojego narzędzia, że udziela na nie aż 5 lat gwarancji.
Cały sukces w obróbce glazury i terakoty nie tkwi bowiem w sile łamacza, ale w jakości cięcia. Jeśli narzędzie zapewnia gładkie prowadzenie ostrza i równomierne rozłożenie siły nacisku w trakcie nacinania, przez co powstaje czysta i jednolita linia łamania, to do przełamania płytki wystarczy delikatny nacisk. Ten aspekt jest właśnie tajemnicą sukcesu Wolfcrafta TC 670 Expert. W przecinarce tej dźwignia z głowicą tnącą porusza się po podwójnych prowadnicach w kształcie litery „C”. Płynny ruch zapewniają ułożyskowane rolkowo dwa suwaki. Konstrukcja c-kształtna jest zarazem lekka, odporna na odkształcenia i zachowująca prostoliniowość nawet pod dużym naciskiem. Podwójne prowadnice mają jeszcze tę zaletę, że umożliwiają obserwację linii podczas cięcia.
Wolfcraft_TC6

Bardzo ciekawie skonstruowana jest także sama głowica. W łamaniu naciętej płytki bierze udział specjalny kieł łamiący. Łamanie odbywa się za pomocą wygodnej i ergonomicznej rękojeści w kształcie litery „D”, która współpracuje z mechanizmem przenoszenia siły na płytkę. Jego ciekawym elementem konstrukcyjnym jest regulator wysunięcia stopki łamiącej. Do dyspozycji jest pięć poziomów, które odpowiadają grubości obrabianych płytek. System ten wprowadzono po to, by do łamania aplikowana była idealnie dobrana siła – nie za duża i nie za mała do wymiarów (grubości) materiału.

Wolfcraft_TC
Obok dobrze skonstruowanego mechanizmu tnąco-łamiącego o funkcjonalności przecinarki decyduje w dużej mierze konstrukcja podstawy. W modelu Wolfcraft TC 670 Expert wykonana jest ona z solidnego, ale lekkiego aluminium. Pozwala ona ciąć elementy o maksymalnej długości 670 mm i grubości 15 mm. W jednym z końców podstawy można zamocować specjalną przystawkę (wykonaną z plastiku), na której naniesiona jest podziałka centymetrowa. Przystawka ta służy do wykonywania cięć o powtarzalnej szerokości. Pełni również funkcję przystawki do cięcia kątowego w karo (45°). W wyposażeniu przecinarki znajdziemy dwie plastikowe podstawki. Są to tzw. poszerzenia, które pomagają stabilizować szerokie elementy podczas cięcia. Dzięki temu, że nie są one stałymi elementami podstawy, można je przesuwać w dowolne miejsc (np. ustawić dwie obok siebie po jednej stronie narzędzia). Warto też wspomnieć, że najwyższą jakość cięcia i obróbki płytek uzyskamy, używając odpowiednich noży tnących. W prezentowanym Wolfcrafcie „pracuje” kółko o grubości 20 mm. Jego wymiana sprowadza się do odkręcenia jednej śrubki w głowicy. Warto tu wspomnieć, w ofercie Wolcraft są inne modele przecinarek, system do glazury i wiele przydatnych akcesoriów, m.in. laser krzyżowy, szablony do odwzorowania kształtów, pistolety do silikonów oraz skrobaki do fug, itp.

 Autor: Marek Pudło, pins

 

 

 

Dane techniczne przecinarki do glazury i terakoty Wolfcraft TC 670 Expert

Długość cięcia670 mm
Grubość cięcia15 mm
Waga2,5 kg
Wyposażenieprzystawka kątowa, poszerzenia, zapasowe kółkotnące

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments