Test ręcznej przecinarki do glazury Battipav Profi 60

Battipav to znany i ceniony włoski producent maszyn dla budownictwa, w tym przecinarek stołowych na tarcze diamentowe. Jego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest wrocławska firma Adiam. W ofercie Battipavu znajduje się seria profesjonalnych ręcznych przecinarek do glazury, z których na testy trafił do nas model Profi 60.

Testowana ręczna przecinarka do glazury Battipav Profi 60 to pod względem materiałowym kombinacja wytrzymałej stali i lekkiego aluminium oraz kompozytów. Ze stali i kompozytów wykonano elementy podlegające dużym obciążeniom, natomiast z aluminium części mniej obciążone, np. podstawę. Efekt tego jest taki, że tradycyjna przecinarka wielkości testowanego modelu Battipav Profi 60 waży często znacznie ponad
10 kg, podczas gdy jego masa to jedynie 8,4 kg. Jej wózek roboczy porusza się na prowadnicy stalowej i wyposażony jest w dwa regulowane łożyska, co zapewnia i lekkości posuwu, i prostolinijność oraz precyzję cięcia, i wysoką trwałość tego prostego mechanizmu. Dźwignię wózka, którą wywieramy nacisk podczas łamania płytek, wykonano z mocnej stali nierdzewnej. Podobnie – linię łamiącą płytki. Zaś wsporniki prowadnicy i łamacz, zwany też stopką łamiącą, są z bardzo wytrzymałego kompozytu IXEF® nie rysującego glazury. Mocowanie łamacza jest sprężynowane, dzięki czemu sam ustawia się w prawidłowej pozycji na płytce. Kółko tnące ma średnicę 15 mm i radzi sobie z płytkami bardzo twardymi o grubości do 15 mm. Dlatego przecinarka polecana jest obróbki gresu.

Wyposażono ją w obrotowy, blokowany śrubowo przymiar kątowo-liniowy z podziałkami kątową oraz milimetrową i do cięć diagonalnych oraz regulowanym ogranicznikiem służącym do wycinania elementów o tych samych wymiarach. Na podziałce kątowej naniesione są kąty 45°, 30°, 15° i 0°, które najczęściej wykorzystuje się podczas układania glazury. W przedniej, środkowej części przymiaru wykonano specjalne niewielkie wycięcie w kształcie trójkąta prostopadłego. Umożliwia ono szybkie (tzn. bez konieczności uprzedniego ustawiania przymiaru) cięcia w karo. W narzędziu znajdziemy też rozkładane podpórki, które umożliwiają obróbkę elementów przekraczających jednym ze swoich wymiarów jego szerokość. Warto tu wspomnieć, że obrabiane elementy układa się na dwóch uginających się blatach wykonanych z pomalowanej na czerwono blachy stalowej. Przecinarką możemy obrabiać płytki o długości do 600 mm i wykonywać cięcia w karo płytek w wymiarach do 420 x 420 mm. Warto tu wspomnieć, że testowaną przecinarką mogą posługiwać się wygodnie prawo- i leworęczni użytkownicy, gdyż może być ona 2-stronnie montowana. Cięcia nią wykonuje się od siebie.

Podczas testów przecinarki obrabialiśmy najpierw twardą płytkę podłogową o nierównej powierzchni utrudniającej zarysowanie. Miała ona grubość 13 mm i długość 600 mm. Z jej cięciem nie mieliśmy żadnych problemów. Była łamana równo i liniowo. Sprawdziliśmy też przecinarkę w cięciach w karo płytek ściennych o grubości 8 mm. Dzięki wspomnianemu występowi wykonuje je się szybko, a obrabiane elementy docięte są bardzo dokładnie.

Reasumując, Battipav Profi 60 to przecinarka dla prawdziwie profesjonalnych glazurników, którzy lubią szybką i dokładną pracę.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments