Test ręcznej przecinarki do glazury Battipav Profi 60
Battipav to znany i ceniony włoski producent maszyn dla budownictwa, w tym przecinarek stołowych na tarcze diamentowe. Jego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest wrocławska firma Adiam. W ofercie Battipavu znajduje się seria profesjonalnych ręcznych przecinarek do glazury, z których na testy trafił do nas model Profi 60.
Testowana ręczna przecinarka do glazury Battipav Profi 60 to pod względem materiałowym kombinacja wytrzymałej stali i lekkiego aluminium oraz kompozytów. Ze stali i kompozytów wykonano elementy podlegające dużym obciążeniom, natomiast z aluminium części mniej obciążone, np. podstawę. Efekt tego jest taki, że tradycyjna przecinarka wielkości testowanego modelu Battipav Profi 60 waży często znacznie ponad
Wyposażono ją w obrotowy, blokowany śrubowo przymiar kątowo-liniowy z podziałkami kątową oraz milimetrową i do cięć diagonalnych oraz regulowanym ogranicznikiem służącym do wycinania elementów o tych samych wymiarach. Na podziałce kątowej naniesione są kąty 45°, 30°, 15° i 0°, które najczęściej wykorzystuje się podczas układania glazury. W przedniej, środkowej części przymiaru wykonano specjalne niewielkie wycięcie w kształcie trójkąta prostopadłego. Umożliwia ono szybkie (tzn. bez konieczności uprzedniego ustawiania przymiaru) cięcia w karo. W narzędziu znajdziemy też rozkładane podpórki, które umożliwiają obróbkę elementów przekraczających jednym ze swoich wymiarów jego szerokość. Warto tu wspomnieć, że obrabiane elementy układa się na dwóch uginających się blatach wykonanych z pomalowanej na czerwono blachy stalowej. Przecinarką możemy obrabiać płytki o długości do 600 mm i wykonywać cięcia w karo płytek w wymiarach do 420 x 420 mm. Warto tu wspomnieć, że testowaną przecinarką mogą posługiwać się wygodnie prawo- i leworęczni użytkownicy, gdyż może być ona 2-stronnie montowana. Cięcia nią wykonuje się od siebie.
Podczas testów przecinarki obrabialiśmy najpierw twardą płytkę podłogową o nierównej powierzchni utrudniającej zarysowanie. Miała ona grubość 13 mm i długość 600 mm. Z jej cięciem nie mieliśmy żadnych problemów. Była łamana równo i liniowo. Sprawdziliśmy też przecinarkę w cięciach w karo płytek ściennych o grubości 8 mm. Dzięki wspomnianemu występowi wykonuje je się szybko, a obrabiane elementy docięte są bardzo dokładnie.
10 kg, podczas gdy jego masa to jedynie 8,4 kg. Jej wózek roboczy porusza się na prowadnicy stalowej i wyposażony jest w dwa regulowane łożyska, co zapewnia i lekkości posuwu, i prostolinijność oraz precyzję cięcia, i wysoką trwałość tego prostego mechanizmu. Dźwignię wózka, którą wywieramy nacisk podczas łamania płytek, wykonano z mocnej stali nierdzewnej. Podobnie – linię łamiącą płytki. Zaś wsporniki prowadnicy i łamacz, zwany też stopką łamiącą, są z bardzo wytrzymałego kompozytu IXEF® nie rysującego glazury. Mocowanie łamacza jest sprężynowane, dzięki czemu sam ustawia się w prawidłowej pozycji na płytce. Kółko tnące ma średnicę 15 mm i radzi sobie z płytkami bardzo twardymi o grubości do 15 mm. Dlatego przecinarka polecana jest obróbki gresu.Wyposażono ją w obrotowy, blokowany śrubowo przymiar kątowo-liniowy z podziałkami kątową oraz milimetrową i do cięć diagonalnych oraz regulowanym ogranicznikiem służącym do wycinania elementów o tych samych wymiarach. Na podziałce kątowej naniesione są kąty 45°, 30°, 15° i 0°, które najczęściej wykorzystuje się podczas układania glazury. W przedniej, środkowej części przymiaru wykonano specjalne niewielkie wycięcie w kształcie trójkąta prostopadłego. Umożliwia ono szybkie (tzn. bez konieczności uprzedniego ustawiania przymiaru) cięcia w karo. W narzędziu znajdziemy też rozkładane podpórki, które umożliwiają obróbkę elementów przekraczających jednym ze swoich wymiarów jego szerokość. Warto tu wspomnieć, że obrabiane elementy układa się na dwóch uginających się blatach wykonanych z pomalowanej na czerwono blachy stalowej. Przecinarką możemy obrabiać płytki o długości do 600 mm i wykonywać cięcia w karo płytek w wymiarach do 420 x 420 mm. Warto tu wspomnieć, że testowaną przecinarką mogą posługiwać się wygodnie prawo- i leworęczni użytkownicy, gdyż może być ona 2-stronnie montowana. Cięcia nią wykonuje się od siebie.
Podczas testów przecinarki obrabialiśmy najpierw twardą płytkę podłogową o nierównej powierzchni utrudniającej zarysowanie. Miała ona grubość 13 mm i długość 600 mm. Z jej cięciem nie mieliśmy żadnych problemów. Była łamana równo i liniowo. Sprawdziliśmy też przecinarkę w cięciach w karo płytek ściennych o grubości 8 mm. Dzięki wspomnianemu występowi wykonuje je się szybko, a obrabiane elementy docięte są bardzo dokładnie.
Reasumując, Battipav Profi 60 to przecinarka dla prawdziwie profesjonalnych glazurników, którzy lubią szybką i dokładnąpracę.