TEST PRZEWODOWEJ WIERTARKO-WKRĘTARKI DEDRA DED7974

W maju 2019 r. do gamy elektronarzędzi Dedra dołączy przewodowa, kompaktowa wiertarko-wkrętarka DED7974. Jest to unikalne elektronarzędzie przewodowe, gdyż w segmencie wiertarko-wkrętarek królują urządzenia zasilane akumulatorami. Dlatego dokładnie przyjrzeliśmy się mu w redakcyjnym warsztacie.

 

Jak wiadomo, wiertarko-wkrętarki to urządzenia zasilane akumulatorowo. Wyjątek od tej reguły stanowi Dedra DED7974. Takie rozwiązanie zasilania wiertarko-wkrętarki ma sporo zalet, jeśli z tego typu maszyny korzystamy w miejscach zelektryfikowanych. Kupując Dedrę DED7974, nie musimy bowiem płacić dodatkowo za akumulatory i ładowarkę, co oznacza znaczną obniżkę ceny maszyny. Aby zapewnić duży stopień swobody pracy, porównywalny z urządzeniami akumulatorowymi, Dedra wyposażyła wiertarko-wkrętarkę DED7974 w 6-metrowy przewód zasilający. Naszym

zdaniem jest ona doskonałym urządzeniem dla użytkowników, którzy rzadko korzystają z wiertarko-wkrętarek. Nie muszą bowiem martwić się, że nadmierne rozładowanie akumulatorów Li-Ion, do którego może dojść z powodu utraty energii elektrycznej na skutek samorozładowania postępującego w czasie ich nieużywania, doprowadzi do nieodwracalnego zniszczenia ogniw. Konsekwencją tego – jak wiadomo – jest konieczność zakupu nowego akumulatora, gdyż warunkuje on korzystanie z wiertarko-wkrętarki. Ponieważ akumulatory Li-Ion nie są tanie, taki zakup jest negatywnie odczuwany przez większość użytkowników elektronarzędzi.

 

Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcji testowanej wiertarko-wkrętarki Dedra DED7974. Ma ona klasyczną konstrukcję „T”. Wyposażona jest w silnik o mocy 300 W, który pod względem mocy użytecznej odpowiada silnikom wiertarko-wkrętarek akumulatorowych o napięciu zasilania 10,8–14,4 V. Zastosowano w niej elektroniczną regulację obrotów oraz 2-biegową przekładnię planetarną. Na pierwszym biegu Dedra DED7974 oferuje nam obroty luzem 0–550/min, a na drugim – 0–2100/min. Wykonamy nią otwory w drewnie o średnicy do 22 mm, zaś w stali – do 10 mm. Urządzenie, jak na wiertarko-wkrętarkę przystało, wyposażone jest prawe/lewe obroty zmieniane przełącznikiem słupkowym oraz w 21-pozycyjne sprzęgło nastawcze momentu obrotowego, które pozwala optymalnie dobrać jego wartość do wykonywanej operacji wkręcania. Znajdziemy w nim też szybkomocujący uchwyt wiertarski o zakresie mocowania
0,8–10 mm.

Wiertarko-wkrętarkę DED7974 pewnie i wygodnie trzyma się w dłoni, co jest m.in. wynikiem bardzo dobrego wyważenia. Jej części chwytne pokryto miękkim materiałem. Testowane urządzenie ma kompaktowe wymiary i niewielką masę (1,5 kg) oraz wyposażone jest w diodę LED służącą do doświetlania miejsca wiercenia/wkręcania.
Testy wiertarko-wkrętarki Dedra DED7974 rozpoczęliśmy od wiercenia w stali, gdyż jak na wiertarko-wkrętarkę na 2. biegu dysponuje ona stosunkowo wysokimi obrotami 2100/min. Warto tu zauważyć, że większość tego typu maszyn ma na tym przełożeniu maksymalnie 1550 obr./min. Użyliśmy do tego wiertła krętego o średnicy 6 mm i płaskownika z twardej stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm. Otwór przelotowy powstał w czasie 38,71 s, a więc bardzo szybko, zważywszy jego dużą średnicę. Następnie przystąpiliśmy do wiercenia w materiałach drewnianych. Zamocowaliśmy w uchwycie zwężany świder o średnicy 25 mm i przewierciliśmy kantówkę sosnową o grubości 10 cm, korzystając z 1. biegu. Operacja zajęła nam 10,76 s, co oznacza, że Dedra DED7974 dysponuje dużą siłą i sprawnie radzi sobie z wykonywaniem w materiałach drewnianych otworów o większych średnicach (tj. do 22 mm). W trzeciej próbie sprawdziliśmy dokładność montażu niewielkich wkrętów. Zamocowaliśmy w sklejce liściastej wkręt 4 x 60 mm, używając do tego 1. biegu i 5. ustawienia sprzęgła. Zadanie wykonaliśmy perfekcyjnie, licując dokładnie łeb wkrętu z powierzchnią sklejki. Wszystkie próby testowe i czynności obsługowe (montaż osprzętu i regulacje parametrów) przybiegły bardzo sprawnie. Podczas prób doceniliśmy też 6-metrową długość kabla, gdyż dzięki temu nie musieliśmy korzystać z przedłużacza.

Reasumując, wiertarko-wkrętarka Dedra DED7974 to bardzo dobrze wykonane i sparametryzowane urządzenie. Bez wątpienia jest to dobry, praktyczny i wydajny produkt, który warto mieć w swojej skrzynce narzędziowej.

pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Dedra DED7974

Moc/zasilanie300 W/230 V
Obroty luzem (I/II bieg)0-550/0-2100 min-1
Liczba ustawień sprzęgła momentu obrotowego21
Średnica wkręcania w stali/drewnie10/22 mm
Waga1,5kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments