TEST PRZEWODOWEJ SZLIFIERKI DO GIPSU BOSCH GTR 550 PROFESSIONAL

W swojej pierwszej szlifierce do gipsu GTR 550 Professional zastosował głowicę UltraFlexible umożliwiającą dokładne, bezpyłowe szlifowanie szpachlowanych ścian. Sprzęt oferuje także rozwiązania skutecznie zmniejszające wysiłek jego użytkownika i ułatwiające pracę.

Test szlifowania ścian

Konstrukcja głowicy szlifującej i napędu szlifierki do gipsu Bosch GTR 550 Professional

Testowana szlifierka ma budowę segmentową i składa się z ramienia głównego z uchwytem „L”, maksymalnie dwóch drążków przedłużających i głowicy szlifującej UltraFlexible. Szlifierka ma głowicę z bezpośrednim, amortyzowanym napędem talerza szlifierskiego o średnicy 215 mm. Napęd tworzy 550-watowy, wysoce efektywny i trwały silnik komutatorowy na prąd zmienny 230 V oraz przekładnia kątowa. Pracą szlifierki steruje

elektronika. Jej główne funkcje to: łagodny rozruch, stabilizacja (Constant Electronic) i regulacja prędkości obrotowej w zakresie 340-910 min-1 oraz zabezpieczenie antyprzeciążeniowe. Do płynnego ustawiania obrotów służy pokrętło znajdujące w rękojeści „L”.
Jednym z najważniejszych rozwiązań zastosowanych w szlifierce Bosch GTR 550 Professional jest pracujący w dwóch płaszczyznach przegub mocujący głowicę UltraFlexible do wysięgnika. Jego zakres ruchu jest bardzo duży. Dzięki temu talerz szlifujący można ustawić prostopadle w stosunku do wysięgnika, co pozwala na przyssanie szlifierki do sufitu i w konsekwencji na zmniejszenie jej masy odczuwanej przez użytkownika. Rozwiązanie to więc nie tylko umożliwia bardzo swobodne operowanie sprzętem, ale także wydatnie zmniejsza wysiłek operatora i ułatwia pracę. Co ważne, konstrukcja głowicy UltraFlexible zmniejsza także ryzyko uszkodzenia delikatnych, gipsowanych powierzchni ścian. Zastosowane w głowicy UltraFlexible rozwiązania zostały opatentowane przez firmę Bosch.

Test szlifowania narożników

W szlifierce Bosch GTR 550 Professional zastosowano bardzo efektywnie działający system odsysania pyłu z transportowym kanałem znajdującym się w środku drążków przedłużających i ramienia głównego oraz z króćcem do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego, który wytwarza potrzebne do tego podciśnienie powietrza. Pył bezpośrednio jest zbierany za pośrednictwem 8 otworów w talerzu szlifierskim. Skuteczne jego odsysanie umożliwia szczotka segmentowa rozmieszczona obwodowo na osłonie talerza. Przeciwdziała ona wydostawaniu się pyłu poza tę osłonę. System odpylający ma dwie regulacje służące do ustawienia siły ssania. W głowicy UltraFlexible znajduje się 3-stopniowa regulacja ustalająca proporcję zewnętrznego i wewnętrznego strumienia powietrza, zaś w ramieniu głównym – 6-stopniowe pokrętło służące do wstępnego ustawiania siły ssania. Np. jeśli chcemy uzyskać efekt przyssania szlifierki do sufitu, obie regulacje ustawiamy na maksimum.
Omówione rozwiązanie usuwania urobku umożliwia praktycznie w 100% bezpyłowe szlifowanie, o czym naocznie przekonaliśmy się podczas testów, a także pozwala optymalnie ustawić siłę ssania do wykonywanej operacji, zwiększając przez to wygodę pracy i zmniejszając zmęczenie operatora sprzętu. Aby odpylanie było skuteczne, potrzebny jest do tego odpowiedni odkurzacz przemysłowy. Bosch rekomenduje do pracy ze szlifierką GTR 550 Professional odkurzacze GAS 35 L/M lub GAS 55 M z filtrem AFC (Auto Filter Cleaning), który utrzymuje stałą i wysoką moc ssania dzięki funkcji automatycznego oczyszczania.
W testowanym sprzęcie krążki ścierne o średnicy 225 mm mocuje się do talerza szlifierskiego na rzepy. Nadmieniamy, że powinny one mieć tę samą liczbę otworów do odsysania pyłu i taki sam ich rozstaw jak talerz szlifierki. W przypadku zastosowania miękkiego talerza, należy użyć przekładki pośredniczącej między nim a krążkiem ściernym.
Jak już wspominaliśmy, szlifierka Bosch GTR 550 Professional wyposażona jest w szczotkę segmentową przeciwdziałającą wydostawaniu się pyłu poza osłonę talerza. Jej przedni segment można zdemontować, co pozwala na szlifowanie blisko narożników łączących dwie ściany lub sufit i ścianę.

Ergonomia i obsługa szlifierki Bosch GTR 550 Professional

Jak już wspominaliśmy sprzęt wyposażony jest w ramię główne, którego długość można zwiększyć za pomocą jednego lub dwóch 60-centymetorwych drążków. Szlifierka złożona z ramienia głównego i połączonej z nim głowicy UltraFlexible ma długość 1,1 m, natomiast przedłużona jednym drążkiem – 1,7 m, zaś dwoma – 2,3 m. Można więc nią szlifować ściany o wysokości ponad 3 m, jak również przylegające do nich sufity. Poszczególne segmenty szlifierki mocuje się za pomocą łatwych w obsłudze blokad.
Rękojeść główna

sprzętu mieści w sobie wstępną regulację siły ssania, elektronikę sterującą oraz włącznik główny i pokrętło do regulacji prędkości obrotowej. W końcu ramienia mamy też króciec do montowania węża odkurzacza oraz mocowanie przewodu zasilającego. Aby nie dochodziło do uciążliwego podczas pracy splątywania się węża odkurzacza z przewodem zasilającym, szlifierka wyposażona jest w specjalne zaczepy służące do ich połączenia. Rękojeść główna ma kształt „L” i jest ergonomicznie wyprofilowana oraz pokryta miękką, antypoślizgową wykładziną (soft grip). Dzięki temu szlifierkę trzyma się pewnie i wygodnie.

Test szlifowania sufitów

Wyniki redakcyjnych testów

Podczas nich sprawdziliśmy jakość szlifowania wyszpachlowanych gipsem ścian i sufitów oraz ocenialiśmy skuteczność odsysania pyłu. Aby nasza ocena była obiektywna, testowaną szlifierkę Bosch GTR 550 Professional oddaliśmy w ręce profesjonalisty, który zawodowo zajmuje się wykonywaniem gładzi gipsowych. Sprzętem tym, jak wiadomo, trzeba umieć posługiwać się. W jego ocenie, bardzo swobodnie i dokładnie prowadzi się testowane urządzenie zarówno po ścianach, jak i suficie. Zastosowane w szlifierce rozwiązania (regulacja obrotów i siły odsysania pyłu oraz duża swoboda ruchu głowicy UltraFlexible), zdaniem testującego profesjonalisty, pozwalają na pełną kontrolę procesu szlifowania. Takie operowanie szlifierką jest podstawą do osiągnięcia bardzo dobrych wyników jakościowych w pracy oraz wysokiej jej wydajności. Uzyskane podczas redakcyjnych testów wysokie gładkości powierzchni szlifowanych ścian i sufitów w pełni potwierdzają tę ocenę. Jeśli chodzi o skuteczność usuwania pyłu, oceniamy ją w skali 7-punktowej na 7. Nadmieniamy, że do współpracy ze szlifierką użyliśmy odkurzacza Bosch GAS 55 M AFC Professional.

Dane techniczne szlifierki do gipsu Bosch GTR 550 Professional

Moc nominalna550 W
Prędkość bez obciążenia 340-910 min-1
Rozmiar papieru225 mm
Długość standardowa/maksymalna1,7/2,3 m
Wersja bez przedłużki1,1 m
Waga wersji standardowej4,8 kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments