TEST PRZEWODOWEJ FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ YATO YT-82390

YATO YT-82390 to modułowa przewodowa frezarka górnowrzecionowa wyposażona w 3 przystawki. Można ją optymalnie skonfigurować i wykonywać dużą gamę zróżnicowanych prac frezarskich.

W skład frezarki górnowrzecionowej YATO YT-82390 wchodzi korpus napędowy i 3 przystawki: do frezowania prostego, kątowego i wgłębnego. Korpus mocuje się w przystawkach za pomocą klamry zaciskowej. W przypadku przystawek do frezowania prostego i kątowego jest on pozycjonowany za pomocą prostego mechanizmu zębatkowego. W przypadku przystawki do frezowania wgłębnego, do pozycjonowania korpusu służy zamontowany w niej bolec i odpowiadający mu

wpust wykonany w obudowie napędu.

Przystawka do frezowania prostego umożliwia obróbkę z użyciem frezów kształtowych lub palcowych z łożyskiem prowadzącym lub bez. Można w niej też zamontować krócieć do podłączenia węża odkurzacza w celu odsysania wiórów, jak też precyzujące pracę dwie prowadnice: równoległą oraz rolkową służącą do kopiowania kształtu krawędzi. Głębokość frezowania reguluje się w tej przystawce, ustawiając odpowiednio pozycję korpusu napędowego, co ułatwia naniesiona na nim podziałka milimetrowa. Druga z przystawek przeznaczona jest głównie do frezowania kątowego w zakresie od -30° do +45°. W jej przypadku głębokość frezowania ustawia się w sposób identyczny jak w przystawce do frezowania prostego.

Trzecia z przystawek przeznaczona do frezowania wgłębnego przekształca YATO YT-82390 w pełnowartościową lekką frezarkę górnowrzecionową. Znajdziemy w niej dwie kolumny do opuszczania/podnoszenia napędu z blokadą dźwigniową, dwie rękojeści, regulację zgrubną i dokładną (do 0,1 mm) głębokości frezowania oraz trójstopniowy rewolwerowy ogranicznik. W przystawce tej można zamontować także prowadnicę równoległą.

Z kolei w korpusie napędowym frezarki YATO YT-82390 zastosowano silnik o mocy nominalnej 710 W i elektroniczną regulację prędkości obrotowej w zakresie 13.000-33.000/min-1. Do jej ustawiania służy 6-stopniowe pokrętło znajdujące się na górze obudowy korpusu napędowego. Silnik ma pełnofalową elektronikę, która utrzymuje stałą prędkość obrotową pod zmiennym obciążeniem, a także funkcję łagodnego startu, ochrony antyprzeciążeniowej oraz zabezpieczenie, które uniemożliwia samoczynne włączenie się frezarki na skutek wznowienia zasilania po jego nagłej przerwie spowodowanej np. awarią sieci zasilającej. Za dużą wytrzymałość napędu odpowiadają łożyska wału napędowego, które są osadzone w metalowej obudowie efektywnie odprowadzającej ciepło i nieulegającej deformacji pod wpływem temperatury oraz drgań.

W korpusie napędowym montuje się frezy. Służą do tego standardowe tuleje zaciskowe. Frezarka przystosowana jest do obsługi tulei o średnicach 6 i 8 mm. Osprzęt wymienia się bardzo wygodnie z użyciem klucza płaskiego i blokady wrzeciona.

Wyniki testów

Testy praktyczne modułowej frezarki YATO YT-82390 wykonaliśmy na elementach z litego drewna miękkiego i twardego oraz sklejki, używając 2-ostrzowych frezów węglikowych YATO: palcowych i kształtowych z łożyskiem. Frezowaliśmy przeciwbieżnie, wykorzystując w poszczególnych próbach testowych wszystkie trzy przystawki, a także prowadnice równoległą i rolkową oraz własny szablon do wykonywania otworów półokrągłych i szynę prowadzącą. W naszej ocenie, testowany sprzęt frezuje bardzo sprawnie, a odpowiednio wyregulowany umożliwia dokładną obróbkę. Jest też łatwy w prowadzeniu i, co ważne, w konfiguracji – przystawki i frezy zmienia się szybko, bez żadnego „siłowania się” ze sprzętem.
Naszym zdaniem, modułowa frezarka YATO YT-82390 to poręczne i wszechstronne urządzenie o bardzo dużych możliwościach roboczych. Umożliwia dokładne i czyste frezowanie elementów z drewna litego, sklejek, płyt meblowych itp.

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej YATO YT-82390

Moc/napięcie zasilania710 W/230 V
Obroty bez obciążenia13.000-33.000 min-1
Tuleje zaciskowe6 i 8 mm
Skok zespołu frezowego20 mm
alt="" class="wp-image-107038" srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2021/12/YATO_YT-82390_pn-6.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2021/12/YATO_YT-82390_pn-6-300x158.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2021/12/YATO_YT-82390_pn-6-360x190.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px"/>
pins