TEST PRZEWODOWEJ FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ BOSCH GOF 130 PROFESSIONAL

Bosch wprowadził do swojej oferty frezarkę górnowrzecionową GOF 130 Professional. Sprzęt przeznaczony jest do dokładnego i efektywnego frezowania drewna oraz materiałów drewnopochodnych.

Bosch GOF 130 Professional to frezarka należąca do grupy tego typu elektronarzędzi o średniej mocy. Jest to elektronarzędzie dla profesjonalnych stolarzy i fachowców, którzy z racji wykonywanych prac zajmują się obróbką elementów drewnianych. Dzięki zastosowaniu wydajnego silnika o mocy nominalnej 1300 W wspomaganego elektroniką stabilizującą obroty pod obciążeniem (system Constant ELectronic) frezarką można efektywnie obrabiać miękkie i twarde gatunki drewna oraz materiały drewnopochodne. Jednostka napędowa rozpędza frez maksymalnie do 28.000 obr./min. Można je regulować elektronicznie w

zakresie 11.000-28.000 obr./min. Służy do tego 6-pozycyjne pokrętło znajdujące się w lewej rękojeści. Dzięki temu możemy optymalnie dobrać obroty do średnicy frezu, szybkości posuwu oraz materiału obrabianego.

Bosch GOF 130 Professional ma klasyczną 2-kolumnową konstrukcję umożliwiającą płynny ruch w dół lub w górę zespołu napędowo-frezującego, a dokładniej mówiąc, pozwalającą na zagłębianie frezu i blokowanie ustawionej jego pozycji za pomocą wygodnej w obsłudze dźwigni. Mechanizm kolumnowy jest zabezpieczony przed wnikaniem pyłu i umożliwia wykonanie co najmniej 10.000 operacji frezowania w zapylonym środowisku. Odznacza się więc wysoką żywotnością i niezawodnością działania.

We frezarce Bosch GOF 130 Professional zastosowano standardowy uchwyt narzędziowy z wymiennymi tulejami zaciskowymi 6 lub 8 mm. Montaż frezów ułatwia blokada wrzeciona wyposażona w duży przycisk i stosunkowo spora przestrzeń na dłoń oraz klucz między stopą frezarki a jej zespołem napędowym.


Głębokość frezowania w testowanej frezarce ustawia się z dokładnością do 1 mm. Do jej regulacji służy blokowany śrubowo ogranicznik z przesuwanym wskaźnikiem wielkości zagłębienia, współpracująca z nim podziałka milimetrowa o zakresie 0-50 mm i 8-pozycyjny zderzak rewolwerowy (zakres 0-21 mm w skokach co 3 mm).
Bardzo ważnym elementem konstrukcji frezarki Bosch jest oczywiście stopa. Wykonano ją ze stopu aluminium – jest więc lekka, odporna na zużycie, a przede wszystkim zapewnia bardzo stabilne prowadzenie frezarki. Ułatwia je spodnia płyta ślizgowa z tworzywa sztucznego. Stopę przystosowano do mocowania wielu różnych akcesoriów: adaptera do odsysania wiórów z króćcem do węża odkurzacza przemysłowego, prowadnicy równoległej, adaptera do szyn prowadzących i pierścienia kopiującego (zwanego też bolcem). Nadmieniamy, że prowadnicy równoległej i adaptera do szyn prowadzących możemy użyć także do frezowania po okręgu, czyli jako cyrkla. W prowadnicy tej możemy zamocować też prowadnicę z rolką przeznaczoną do frezowania krzywoliniowego.

Testowana frezarka Bosch GOF 130 Professional to urządzenie o zaawansowanej ergonomii i bezpieczne w pracy. Użytkownik ma do dyspozycji ergonomiczne wyprofilowane rękojeści z miękkimi okładzinami softgrip tłumiącymi drgania. W lewej z nich znajduje się pokrętło do regulacji obrotów, a w prawej włącznik z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe uruchomienie sprzętu. Co ważne, elektronika frezarki ma funkcję restart protection, która uniemożliwia samoczynne włączenie się frezarki na skutek wznowienia zasilania po jego nagłej przerwie spowodowanej np. awarią sieci zasilającej.

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej Bosch GOF 130 Professional

Moc nominalna1300 W
Obroty bez obciążenia11.000-28.000/min
Uchwyt zaciskowy6 lub 8 mm
Maks. średnica frezu/głębokość frezowania40/55 mm
Waga3,5 kg

Wyniki testów

Testy praktyczne frezarki Bosch GOF 130 Professional wykonaliśmy na elementach z litego drewna miękkiego i twardego oraz na płytach meblowych i sklejce. Używaliśmy w nich 2-ostrzowych frezów Bosch: palcowych, stożkowych, kształtowych z łożyskiem oraz przeznaczonych do wręgowania (z łożyskiem). Frezowaliśmy przeciwbieżnie, wykorzystując w poszczególnych zadaniach testowych prowadnicę równoległą, w tym także skonfigurowaną jako cyrkiel, pierścień kopiujący oraz własny szablon do otworów. W naszej ocenie operacje obróbcze przebiegały bardzo sprawnie, a testowana frezarka okazała się łatwa i, co ważne, stabilna w prowadzeniu.

Podczas prób testowych sprawdziliśmy jakość i precyzję frezowania. Pod tymi względami frezarka Bosch GOF 130 Professional zasługuje na najwyższą ocenę. Oczywiście, uzyskane przez nas bardzo dobre rezultaty w pracy są wielorako uwarunkowane, m.in. przez użycie ostrych frezów o wysokiej jakości wykonania, prawidłową konfigurację osprzętu

systemowego, optymalne ustawienie prędkości obrotowej i głębokości frezowania oraz przez dokładne i stabilne prowadzeniefrezarki.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments