TEST PRZECINARKI TAŚMOWEJ YATO YT-82185
Przecinarki taśmowe do metalu wytwarza niewielu producentów elektronarzędzi. Dlatego z dużą ciekawością przyjrzeliśmy się tego typu urządzeniu polskiej marki YATO.
Przecinarka taśmowa YATO YT-82185 ma standardową budowę, gdyż bezkońcowa piła taśmowa porusza się w niej, będąc rozpostarta na dwóch kołach, z których jedno jest napędowe. Urządzenie ma specjalne prowadnice z dwoma łożyskami, między które wkłada się taśmę tnącą. Służą one do stabilizacji posuwu i prawidłowego ustawienia taśmy podczas cięcia, jak też uniemożliwiają ześlizgiwanie się jej z kół. Koło przednie jest przesuwne i zintegrowane z mechanizmem napinania piły taśmowej. Jego dźwignia znajduje się na osłonie tego koła. Montaż piły taśmowej jest bardzo
łatwy – zwalniamy dźwignię napinającą, wkładamy taśmę w obie prowadnice łożyskowe, a następnie zakładamy ją na oba koła i ponownie przekręcamy dźwignię w celu napięcia taśmy. Przed użyciem przecinarki należy ją włączyć i sprawdzić poprawność posuwu taśmy.Testowana przecinarka YATO YT-82185 wyposażona jest w komutatorowy silnik prądu zmiennego (220–240 V/50 Hz) o mocy 1100 W zintegrowany z przekładnią zapewniającą optymalną prędkość skrawania. Parametr ten jest regulowany za pomocą pokrętła z dziewięcioma pozycjami w zakresie 0,7–2,4 m/s. Możliwość sterowania prędkością posuwu pozwala dobrać odpowiednie parametry skrawania do obrabianego materiału i zastosowanego rodzaju piły taśmowej. Przecinarką taśmową YATO YT-82185 przetniemy profil okrągły (np. rurę) o maksymalnej średnicy 127 mm, zaś kwadratowy o przekroju 127 x 127 mm. Wyposażona jest ona w zderzak oporowy, który umożliwia dociśnięcie jej do przecinanego elementu w celu uzyskania pełnej stabilizacji cięcia. W testowanym urządzeniu stosuje się taśmy tnące 1140 x 12,7 x 0,6 mm. Znajdująca się w wyposażeniu piła taśmowa ma podziałkę zębów wynoszącą 14 TPI.
Do ręcznego operowania przecinarką YATO YT-82185 służą dwa solidne uchwyty. Główny został zamontowany na stałe i zintegrowano w nim włącznik główny (z blokadą pracy ciągłej), pokrętło wyboru prędkości obrotowej oraz oddzielny włącznik diodowego oświetlenia miejsca pracy. Drugi uchwyt znajduje się w przedniej części maszyny i ma regulację pozycji kątowej. Dzięki temu każdy może dostosować jego położenie do sytuacji roboczej lub swoich wymagań dotyczących wygody pracy. I nie jest to wcale banalna sprawa, bo ważąca 6,6 kg maszyna po dłuższym cięciu i nieodpowiednim ustawieniu rękojeści może dać się nam we znaki.
Przecinarkę taśmową YATO YT-82185 można też zamontować na metalowej podstawie wyposażonej w szybkomocujące materiał szczęki i regulację kąta cięcia. Podstawa ta umożliwia pracę stacjonarną. W tym celu mocujemy przecinarkę na ramieniu podstawy, wykorzystując do tego trzy śruby. Operacja jest łatwa i szybka do wykonania. Zaletami pracy stacjonarnej są: po pierwsze – możliwość uzyskania większej dokładności cięcia, po drugie – możliwość cięcia wielu zagregowanych elementów, po trzecie – wykonywanie dokładnego cięcia kątowego oraz po czwarte – znacznie mniejsze zmęczenie operatora obsługującego przecinarkę.
Redakcyjne testy przecinarki taśmowej YATO YT-82185 rozpoczęliśmy od przecięcia z ręki rury stalowej o średnicy 34 mm (grubość ścianki – 3 mm). Zadanie to wykonaliśmy w 7,23 s. Zachęceni bardzo dobrym wynikiem testu 1, w imadle założyliśmy rurę stalową o średnicy 49 mm (grubość ścianki – 3 mm). Przecięliśmy ją z ręki w 12,06 s. W trzeciej próbie podwyższyliśmy poprzeczkę i w imadle umieściliśmy stalowy profil o przekroju 70 x 50 mm (grubość ścianki – 4,4 mm). Ręczne przecięcie go zajęło nam 30,1 s. Kolejne dwa testy wykonaliśmy stacjonarnie. W pierwszym z nich przecięliśmy 4 zagregowane profile stalowe, każdy o przekroju 40 x 20 mm (grubość ścianki – 3 mm). Operację tę wykonaliśmy w 20,13 s. Testy przecinarki taśmowej YATO YT-82185 zakończyła próba cięcia kątowego (30°) rury o średnicy 34 mm
(grubość ścianki
– 3 mm). Trwała ona 8,02 s.Wnioski z testów są dość oczywiste: przecinarka taśmowa YATO YT-82185 tnie beziskrowo i czysto, co eliminuje uszkodzenia termiczne obrabianych elementów i ryzyko powstania pożaru. Podczas cięcia nie dochodzi do powstawania kurzu i nie wydzielają się szkodliwe gazy o nieprzyjemnym zapachu, czyli praca nią jest znacznie zdrowsza, niż szlifierką kątową. Poza tym narzędzie umożliwia wykonywanie bardzo dokładnych cięć, w tym także kątowych. Kolejnymi atutami są znacznie mniejsze wibracje i hałas niż w przypadku szlifierki kątowej oraz większa wydajność niż dużej szlifierki kątowej klasy 230 mm. Zachęcamy więc do zakupu przecinarki taśmowej YATO YT-82185, zważywszy że jej cena niewiele odbiega od cen profesjonalnych dużych szlifierek kątowych i wynosi 819 zł brutto (dane ze sklepu toya24.pl).
pins
Dane techniczne przecinarki taśmowej YATO YT-82185
Moc/zasilanie | 1100 W/220-240 V (50 Hz) |
Prędkość taśmy | 0,7-2,4 m/s |
Maks. przekrój cięcia | 127 x 127 mm |
Wymiary taśmy | 1140 x 12,7 x 0,6 mm |
Piła taśmowa na standardowym wyposażeniu przecinarki | 1140 x 12,7 x 0,6 mm, 14 TPI |
Waga | 6,6kg |
Witam,
Ciekaw jestem jak wygląda precyzja cięcia, chodzi mi to o zachowanie kąta w pionie przy grubszych elementach,
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad takim urządzeniem, ale w moim przypadku jakość dokładność cięcie jest najważniejsza.
Max kąt cięcia?
W prawo/lewo 45 st. w poziomie i głowica w pionie w obie strony 45 st. Pozdr. portalnarzedzi.pl
kupiłem, tnie szybko i dokładnie, ale martwi mnie to, że przecinarka jest mało sztywna. Tzn jakby ugina się od naciągu taśmy. Zobaczymy jak się będzie sprawować po pierwszym “chrzcie bojowym”