Test przecinarki Keyang HC-14K

Przecinarka jest niezastąpiona w zadaniach, w których liczy się głównie siła i powtarzalność cięcia z dokładnością do 1 mm. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy przecinarkę Keyang HC-14K.

Przecinarki mają o wiele większe możliwości cięia niż duże szlifierki kątowe na tarcze 230 mm. Testowany Keyang HC-14K został wyposażony w silnik o mocy 2300 W. Jeśli dodamy do tego, że maksymalne jego obroty to 3800/min, to można wnioskować, że dysponuje on o wiele większym momentem obrotowym (siłą cięcia) niż duże szlifierki kątowe. Keyang więc w porównaniu z jego konkurentkami to mistrz wydajności, można go zatem wykorzystać do cięcia dużych elementów z bardzo twardych stopów

metalowych.
Przecinarka Keyang HC-14K obsługuje tarcze do cięcia do metali o średnicy aż 355 mm. Są to głównie ściernice korundowe lub cyrkonowe. Maszyną można przeciąć element o maksymalnych rozmiarach 110 x 130 mm, okrągły pręt stalowy o średnicy do 58 mm i rurę stalową o średnicy do 110 mm.Keyang_HC-14K_02
Tak jak każda przecinarka, Keyang HC-14K ma podstawę roboczą, czyli tzw. stół. Jest on duży i masywny, bo odpowiada za stabilność przecinarki podczas pracy. Na powierzchni stołu mamy do dyspozycji dwa elementy, które ułatwiają nam wykonanie bezpiecznego cięcia – imadłowy zacisk z dużym pokrętłem, który unieruchamia element na czas cięcia, oraz przystawkę kątową do cięcia pod kątami od -30° do +45°. Do dyspozycji jest też śrubowy ogranicznik głębokości cięcia, który pozwala wykonać rowkowanie lub nacinanie materiału.

Keyang_HC-14K_01
Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i sprowadza się do prawidłowego (też dokładnego) zamocowania obrabianego elementu w stole roboczym i przeprowadzenia cięcia. Przecinarkę uruchamia się włącznikiem zintegrowanym w jej rękojeści typu „D”, gdy jej głowica mieszcząca napęd jest w pozycji górnej i tarcza nie styka się z materiałem oraz jest prawie w 80% schowana w dwóch metalowych osłonach ochronnych. Dolna, ruchoma osłona odkrywa tarczę w momencie jej zagłębiania w cięty element. Zadaniem osłon jest ochrona operatora przed iskrami i zetknięciem się z wirującą tarczą.
Do redakcyjnych testów trafiła przecinarka Keyang HC-14K z korundową tarczą do cięcia stali. Urządzenie wraz z tym osprzętem przetestowaliśmy, wykonując cięcie 6 złożonych profili stalowych 3 x 2 cm (grubość 2 mm) i gładkiego, pełnego pręta stalowego o średnicy 3 cm, który przecinaliśmy pod kątem 30° Wszystkie zadania maszyna wykonała perfekcyjnie, osiągając następujące czasy: 13,16 s (profile stalowe) i 21,04 s (pręt). Nie zauważyliśmy, żeby podczas zdań testowych dostała zadyszki. Naszym zdaniem Keyang HC-14K doskonale sprawdzi się we wszystkich typowych zadaniach stawianych tego typu przecinarkom, a więc w docinaniu elementów stalowych w warsztatach ślusarskich i na budowach.

Autor: LP, pins

Dane techniczne przecinarki Keyang HC-14K

Moc2300 W
Obroty3800/min
Zakres cięcia elementów prostokątnych110 x 130 mm
Maks. średnica prętów stalowych58 mm
Maks. średnica rur110 mm
Średnica śćiernicy tarczowej355 mm
Zakres cięcia skośnegood -30° do 45°
Waga16,3kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments