Test przecinarki do metalu Hitachi CC14SF
Niby stacjonarna, a jednak przenośna. Przecinarka do metalu Hitachi CC14SF jest kompromisem między mocą, możliwościami cięcia, a mobilnością, której często wymaga sytuacja na placu budowy.
„Stolikowa” przecinarka do metalu jest bardzo praktyczną propozycją dla tych, którzy często tną zamknięte bądź otwarte profile stalowe lub rury i wymagają od obróbki wysokiej jakości, ale także – co ważniejsze – powtarzalności wyników cięcia. Szczególnie, jeśli wykonują cięcia skośne, gdzie ważne jest zachowanie stałości kąta. Niewątpliwą zaletą wszystkich przecinarek „stolikowych”, w tym testowanej Hitachi, jest bezpieczeństwo pracy. Ryzyko obrażeń jest tutaj zdecydowanie mniejsze niż w przypadku pracy z
tradycyjną szlifierką kątową. Przy zachowaniu kilku zasad cięcie taką maszyną można uznać za jedną z bezpieczniejszych metod obróbki metalu.
Przecinarka Hitachi CC14SF to maszyna mająca wydajny, zapewniający duży zapas energii, silnik o mocy 2000 W. Maszyna dysponuje optymalnymi obrotami (3800/min). Takie parametry użytkowe wystarczają, aby mogła radzić sobie z przekrojem zamkniętym o maksymalnej średnicy 65 mm i rurami o średnicy do 120 mm. Obróbkę tak dużych elementów umożliwia tarcza o średnicy 355 mm, którą mocuje się na wrzecionie śruba M14 (średnica otworu 25,4 mm). Dzięki sporym rozmiarom osprzętu przecinarką Hitachi uda nam się obrobić materiał o wymiarach od 130 x 115 mm do 235 x 70 mm. Tarcza schowana jest pod bardzo solidną osłoną wykonaną z metalu. To specyficzna konstrukcja 3-częściowa. Jej górny element jest nieruchomy. Dwa dolne – ruchome. Jeden z nich odkrywa tarczę w trakcie jej zagłębiania. Drugi natomiast podczas cięcia na stałe zakrywa boczną część osprzętu, chroniąc użytkownika przed odpryskami. Jednakże przesuwa się go ręcznie podczas wymiany tarczy.
Ważnym elementem w konstrukcji przecinarki Hitachi CC14SF jest podstawa. To swego rodzaju stół. Wyposażono go w szybko mocujące imadło, którym stabilnie zamocujemy obrabiane przedmioty. Dodatkowo podstawa ma obrotowy element oporowy imadła, który dzięki podziałce z naniesionymi wartościami kątowymi umożliwia wykonywanie cięć skośnych. Podstawa wykonana jest z solidnego metalu odpornego na uszkodzenia, zapewniającego maszynie sztywność i stabilność pracy. Jej nóżki z gumowymi nakładkami zapobiegają w trakcie cięcia „myszkowaniu” maszyny po śliskiej nawierzchni.
Hitachi zadbało też o ergonomię przecinarki. Pokryty antypoślizgowym materiałem uchwyt główny pełni w tej konstrukcji dwie funkcje – w trakcie cięcia pozwala bardzo mocno docisnąć tarczę do obrabianego materiału bez obawy o ześlizgnięcie się dłoni (pochłania też część wibracji), ale również pełni rolę uchwytu transportowego. Dzięki niemu dobrze wyważona maszyna (16 kg) może być przenoszona przez jedną osobę. Zasługą dość sporej masa sprzętu jest jego stabilność w trakcie cięcia. Przecinarki nie trzeba specjalnie mocować (np. do stołu warsztatowego), aby bez problemu wykonywać cięcia.
W redakcyjnym teście sprawdzaliśmy wydajność Hitachi CC14SF. W tym celu wykonaliśmy cięcie złożonych ze sobą aż 8 profili stalowych o wymiarach 30 x 20 x 2 mm. Choć obróbka takiego elementu trwała 46 s, to chyba żadnym innym narzędziem (a na pewno nie ręczną szlifierką kątową) nie skrócilibyśmy ich wszystkich szybciej i przede wszystkim dokładniej. W drugiej próbie trochę „odpuściliśmy” przecinarce Hitachi i na blacie roboczym zamocowaliśmy stalowy pręt o średnicy 30 mm, który skróciliśmy pod kątem 30°. Ta operacja zajęła przecinarce 30 s. W obu próbach bardzo mocno dociskaliśmy tarczę do ciętych materiałów. Silnik pracował na granicy swoich możliwości. Na pochwałę zasługuje zastosowanie w uchwycie głównym dwuelementowego włącznika, który zabezpiecza użytkownika przed nieświadomym uruchomieniem urządzenia.
Dane techniczne przecinarki do metalu Hitachi CC14SF
Moc | 2000 W |
Obroty | 3800/min |
Średnica tarczy | 355 mm |
Zakres wykonywanych cięć | 130 x 115/235 x 70 mm |
Maks. średnica cięcia przekroju zamkniętego/rury | 65/120 mm |
Waga | 16,5kg |