Test przecinarki do ceramiki i szkła Maktec MT413

W ofercie koncernu Makita znajduje się przecinarka do glazury i szkła Maktec MT413.

Nową przecinarkę skonstruowano na bazie pilarki tarczowej i wyposażono w silnik o mocy 1200 W. Urządzenie dysponuje maksymalnymi obrotami 13.000 min-1 i współpracuje z tarczami diamentowymi o średnicy 110 mm. Zastosowano w nim metalową obudowę przekładni oraz górną osłonę tarcz. Urządzenie przeznaczone jest do wykonywania prostoliniowych cięć prostopadłych. Ma metalową stopę z regulacją głębokosci, w jej spodzie wykonano technologiczne rowki. Zmniejszają one tarcie stopy o powierzchnię obrabianego materiału i tym samym ułatwiają cięcie. Dzięki rowkom maszynę prowadzi się dużo płynniej i uzyskuje wyższą dokładność cięcia. Jak już wspominaliśmy,

Maktec MT413 może przeciąć glazurę lub element ceramiczny czy kamienny o maksymalnej grubości 32 mm. Nie można go jednak stosować do pracy na mokro.
Urządzenie ma zasilanie 230 V, kompaktowe wymiary i waży jedynie 2,9 kg. Wyposażono je w rękojeść główną, w której znajduje się włącznik główny z blokadą do pracy ciągłej. Przecinarkę wygodnie prowadzi się jedną ręką. Do zmiany tarcz służą klucze imbusowy (do odkręcania/zakręcania śruby mocującej) i płaski (do blokowania wrzeciona).

Maktec_MT413_04

Maktec_MT413_00

W redakcyjnym warsztacie wykonaliśmy dwa podstawowe testy Makteca posługując się segmentową tarczą diamentową Makita, przeznaczoną do cięcia materiałów twardych. Przecinaliśmy twardą płytkę podłogową (11,5 x 1,1 cm) oraz element granitowy (9 x 2,7 cm). Oba zadania zostały wykonane bardzo sprawnie i efektywnie. Naszą uwagę zwróciła niezwykła prostota operowania urządzeniem. Przecinarką pracuje się o wiele łatwiej niż małą szlifierką kątową, dzięki czemu możemy uzyskać bardzo dużą dokładność cięcia. Nie musimy dysponować specjalnymi umiejętnosciami (jak wiadomo, szlifierka kątowa wymaga od nas i wprawy, i pewnej ręki). Dla ułatwienia cięcia przecinarką Maktec MT410 można też w przypadku obróbki większych elementów zastosować własnego wykonania prowadnicę, np. w postaci cienkiej, prostej listwy drewnianej czy aluminiowej, wzdłuż której będziemy przesuwać stopę przecinarki. Dzięki temu w sposób o wiele łatwiejszy wykonamy precyzyjne cięcia.

Maktec_MT413_03

Maktec_MT413_01

 

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne przecinarki do ceramiki i szkła Maktec MT413

Moc1200 W
Obroty13.000/min
Głębokość cięcia32 mm
Średnica tarczy110 mm
Waga2,9kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid
Dawid
2 lat temu

Dzień dobry, chciałbym zapytać jak z dostępnością i ceną tarcz do tego urządzenia? Z tego co doczytałem, jest tam niestandardowy otwór na tarcze 20 mm dla tarcz 110 mm. Pozdrawiam.

pins
Admin
Reply to  Dawid
2 lat temu

Pasująca tarcza to A-01220 – 285,45 zł/netto. Jest dostępna na naszym magazynie.

Pozdrawiam. Stypuła Maciej, asystent ds. produktów i informacji technicznej
MAKITA Sp. z o.o.