TEST PRZECINAREK RUBI SPEED 62 MAGNET i TR-600 MAGNET

Niedawno przyjrzeliśmy się bliżej przecinarkom do płytek ceramicznych Rubi SPEED 62 MAGNET i TR-600 MAGNET.

Każdy zawodowy glazurnik powinien mieć w swoim parku narzędziowym ręczną przecinarkę do płytek. Powinno to być narzędzie solidne i profesjonalne, mające stalowe prowadnice, mocną i wytrzymałą na odkształcenia podstawę oraz umożliwiające dokładne docinanie płytek ceramicznych, porcelanowych i gresowych. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria sprawdziliśmy efektywność pracy przecinerek Rubi SPEED 62 MAGNET i TR-600 MAGNET.  Wyposażono je w łamacze wielopunktowe umożliwiające cięcie o wysokości 3–15 mm z naciskiem do 800 kg. W narzędziach zastosowano system MAGNET, który podczas nacinania płytki za pomocą magnesu utrzymuje stopkę łamacza w górnej pozycji.

Dzięki temu nie utrudnia ona tej operacji i nie zasłania linii cięcia. Po wykonaniu nacięcia podnosimy drążek do góry, co powoduje opuszczenie stopki.

 

Następnie, naciskając na drążek, wywieramy nią bezpośredni nacisk na płytkę w celu jej liniowego przełamania. Aby z powrotem podnieść stopkę w celu wykonania nacięcia kolejnej płytki, należy, używając drążka, lekko pchnąć głowicę do przodu. Warto tu wspomnieć, że rękojeść drążka pokryto miękką i antypoślizgową wykładziną, która ułatwia operowanie nim podczas cięcia. W obu przecinarkach stosuje się noże wymienne o średnicy 6 do 22 mm, co pozwala nimi przeciąć każdy rodzaj materiału ceramicznego.

Rubi_SPEED62MAGNET-2_pop

Wózek z ostrzem tnącym i stopką łamacza w testowanych przecinarkach porusza się na dwóch okrągłych prowadnicach stalowych o średnicy 20 mm, które są chromowane i zabezpieczone przed korozją. W celu zapewnienia precyzji cięcia zostały one dokładnie skalibrowane. W przecinarkach zastosowano też mocne żeliwne wsporniki prowadnic, zaś w mechanizmie przesuwu ręcznego głowicy – wytrzymałe łożyska ślizgowe.

Rubi_SPEED62MAGNET-3

Podstawy robocze testowanych przecinarek wykonano z wytrzymałego odlewu aluminiowego, przy czym w modelach TR-600 MAGNET są dodatkowo wzmocnione. TR-600 MAGNET wyposażono też w dwa uginane i amortyzowane blaty robocze z blachy stalowej, które zabezpieczono antykorozyjnie. W przecinarce SPEED 62 MAGNET zamiast nich zastosowano elastyczną piankę pokrytą wykładziną gumową.

Rubi_SPEED62MAGNET-4

Integralną częścią przecinarek są przymiary służące do dokładnego pozycjonowania płytek i cięcia wymiarowego. W SPEED 62 MAGNET znajdziemy ogranicznik boczny do cięć powtarzalnych z podziałką milimetrową i calową oraz przymiarem kątowym 45° do cięcia w karo. Zatem przecinarką tą wykonamy cięcia wzdłużne, w tym seryjne, oraz w karo (45°). Natomiast model TR-600 MAGNET wyposażono w przymiary boczny i obrotowy z centralnie położoną osią obrotu, podziałką milimetrową oraz calową. Przymiar obrotowy służy do szybkiego i dokładnego wyznaczania kątów cięcia w zakresie ±45°. Najbardziej popularne kąty w prawo/lewo (0°, 15°, 30° i 45°) trwale zaznaczono na obudowie przecinarki. Przymiar boczny, który wykonano z plastiku technicznego, jest w zasadzie częścią przymiaru obrotowego i służy do cięcia seryjnego, wzdłużnego i kątowego. Przecinarką TR-600 MAGNET wykonamy więc wszystkie rodzaje cięć: kątowe w zakresie ±45°, wzdłużne i seryjne (powtarzalne).

Rubi_SPEED62MAGNET-5

Przecinarka SPEED 62 MAGNET należy do serii SPEED-MAGNET i przeznaczona jest do cięcia wszystkich rodzajów płytek o długości do 62 cm, zaś w karo o wymiarach do 44 x 44 cm. W celu ułatwienia obróbki płytek szerokich wyposażono ją w plastikowe rozkładane podpory. Bliźniacze modele tej serii – SPEED 72 MAGNET i SPEED 92 MAGNET o większym zakresie cięcia (odpowiednio 72 i 92 cm) – zostały wyposażone w aluminiowe podpory rozkładane.

Rubi_TR-600MAGNET-3

Testowana przecinarka TR-600 MAGNET należy

do serii TR-MAGNET i przeznaczona jest specjalnie do intensywnego cięcia gresu porcelanowego i szkliwionego. Oczywiście, można nią ciąć wszystkie rodzaje materiałów ceramicznych o grubości 3–15 mm, o czym już wspominaliśmy. Jej długość cięcia wynosi 60 cm, zaś maksymalne wymiary płytek ciętych w karo – 42 x 42 cm. Należy tu wspomnieć, że bliźniaczy model TR-710 MAGNET oferuje długość cięcia wynoszącą 71 cm, zaś w karo – do 50 x 50 cm. Oba modele wyposażono w aluminiowe rozkładane wsporniki do cięcia szerokich płytek.

Rubi_TR-600MAGNET-6

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy dokładność oraz łatwość posługiwania się przecinarkami. W tym celu wykonaliśmy prostopadłe ciecia płytek ściennych i podłogowych (gres) oraz cięcia w karo. Pod względem dokładności i jakości cięcia obie przecinarki reprezentują ten sam topowy poziom. Są też łatwe i proste w obsłudze. W głowicy noże wymienia się w bardzo prosty sposób. W wystarczy przekręcić rękojeść w lewo, aby zwolnić ich śrubowe mocowanie i wyjąć nóż. Czynność jego mocowania jest odwrotna. Niewątpliwie, co chcieliśmy tu pokreślić, pracę nimi (nacinanie płytek) ułatwia i przyspiesza system MAGNET. Jednakże są też pewne różnice użytkowe pomiędzy testowanymi przecinarkami. SPEED 62 MAGNET jest lżejsza i ma mniejsze gabaryty. Dlatego łatwiej ją transportować. Ma mniejszy zakres operacyjny, gdyż możemy wykonywać nią tylko cięcia prostopadłe, w tym powtarzalne i pod kątem 45°, czyli w karo. Przy tym obrobimy nią nieco większe płytki niż modelem TR-600 MAGNET.

Rubi_TR-600MAGNET-9

Natomiast przecinarka Rubi TR-600 MAGNET ma podstawę mocniejszą oraz bardziej wytrzymałą na odkształcenia i dlatego jest nieco cięższa. Można wykonywać nią praktycznie wszystkie rodzaje cięć: prostopadłe, powtarzalne i kątowe (w zakresie ±45°). Jednakże obrobimy nią nieco mniejsze płytki. Jest też, co należy podkreślić, optymalnie dostosowana do częstego cięcia twardych płytek gresowych porcelanowych i szkliwionych.
Naszym zdaniem testowane przecinarki Rubi SPEED 62 MAGNET i TR-600 MAGNET spełniają oczekiwania profesjonalnych użytkowników tego typu narzędzi zarówno pod względem dokładności cięć, jak i łatwości obsługi oraz trwałości. Ich dobór zależy od rodzaju wykonywanych prac i twardości oraz wymiarów stosowanychmateriałów.

pins

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar