TEST PROWADNICY DO FREZOWANIA PŁYTEK CERAMICZNYCH I OKŁADZIN KAMIENNYCH RUBI PRO-EDGER

RUBI PRO-EDGER to ukosowarka przeznaczona do napędu szlifierkami kątowymi klasy 115 i 125 mm, umożliwiająca bardzo dokładne fazowanie lub zaokrąglanie krawędzi płytek ceramicznych, gresowych lub okładzin kamiennych za pomocą frezów z nasypem diamentowym.

Ukosowarka RUBI PRO-EDGER, zwana przez hiszpańskiego producenta systemem do ukosowania na sucho płytek ceramicznych i kamienia naturalnego, konstrukcyjne przypomina frezarkę dolnowrzecionową do drewna. Testowana ukosowarka składa się z dwóch podstawowych podzespołów: (1) korpusu z wrzecionem roboczym, osłoną frezu, mocowaniem szlifierki napędzającej i węża odkurzacza warsztatowego oraz z (2) zespołu

ślizgowych prowadnic pionowych i poziomych. Wrzeciono urządzenia z jednej strony ma mocowanie frezu na walcowym trzpieniu o średnicy 16 mm. Jest ono połączone z gwintem zewnętrznym M14 przeznaczonym dla blokującej frez nakrętki szlifierki kątowej. W tym zakończeniu wrzeciona, aby ułatwić montaż akcesoriów, wykonano też 6-kątne gniazdo dla służącego do jego blokowania klucza trzpieniowego. Drugi koniec wrzeciona ukosowarki, mający gwint wewnętrzny M14, łączy się z wrzecionem napędzającej szlifierki kątowej klasy 115 lub 125 mm. Korpus tych elektronarzędzi mocuje się w uchwycie „V” za pomocą paska z rzepami. Co ważne, RUBI PRO-EDGER może współpracować z większością szlifierek kątowych 115 lub 125 mm dostępnych na rynku. Warunkiem tego jest posiadanie przez te elektronarzędzia wrzeciona odpowiedniej długości i korpusu mieszczącego się w uchwycie „V”.

Wrzeciono ukosowarki znajduje się pomiędzy dwoma prowadnicami pionowymi, co stanowi oczywiste jej podobieństwo do frezarek dolnowrzecionowych. W RUBI PRO-EDGER, tak jak w tych frezarkach, zastosowano też regulację zagłębienia frezu poprzez zmianę pozycji (wysunięcie lub odsunięcie) prowadnic pionowych, a dokładniej mówiąc, całego zespołu prowadnic. Ich pozycję ustawia się za pomocą specjalnie wyprofilowanej dźwigni z 5 ustawieniami blokowanymi śrubowo oraz dodatkowo blokuje dwoma śrubami z gałkami wykonanymi z tworzywa sztucznego i pełniącymi także funkcje uchwytów.


Na usytuowaniu wrzeciona i zasadzie regulacji głębokości frezowania wyczerpują się podobieństwa obu rodzajów maszyn. Należy jednak zauważyć, że ukosowarka w pozycji roboczej ma górną pozycję wrzeciona i wymaga podczas pracy przesuwania po materiale. Służą do tego ślizgowe prowadnice i dwie wspomniane gałki śrubowych blokad.
Testowana ukosowarka RUBI PRO-EDGER ma niewielkie gabaryty i masę (4,5 kg) oraz przeznaczona jest do obróbki na sucho krawędzi płytek ceramicznych, gresowych i z kamienia naturalnego o grubości 3-20 mm. Używa się w niej specjalnych frezów tarczowych produkcji Rubi z lutowanym próżniowo nasypem z ziarna diamentowego, które stanowi ich powierzchnię czynną (ostrze). Hiszpański producent oferuje 5 takich narzędzi. Trzy z nich służą do fazowania pod kątem 45° krawędzi płytek ceramicznych, gresowych lub wykonanych z kamienia naturalnego. Dwa frezy o średnicach 150 i 200 mm mają drobny nasyp i przeznaczone są do dokładnego fazowania, zaś trzeci o średnicy 150 mm z nasypem turbo – do zgrubnego. Kolejne dwa frezy służą do zaokrąglania krawędzi płytek ceramicznych i kamiennych. Pierwszym możemy wykonać zaokrąglenia o promieniu 5 mm, a drugim – 10 mm.

Podczas redakcyjnych testów ukosowarką RUBI PRO-EDGER, napędzaną szlifierką kątową Metabo (moc nominalna – 1550 W, obroty: 2800-11.500), wykonaliśmy w trzech przejściach za pomocą frezu o średnicy 200 mm, który znajduje się na standardowym wyposażeniu urządzenia, fazy 45° na płytkach gresowych o grubości 10 mm i ceramicznych o grubości 8 mm. Uzyskaliśmy perfekcyjnie kątowo i liniowo sfazowane krawędzie bez żadnych wyszczerbień, o dużej gładkości. W naszej ocenie RUBI PRO-EDGER wymaga bardzo dokładnego prowadzenia i odpowiedniego dobrania obrotów szlifierki do twardości obrabianego materiału. Im

jest twardszy, dobieramy wyższe obroty, i odwrotnie. Bardzo istotną cechą RUBI PRO-EDGER jest praktycznie bezpyłowa praca. Podczas redakcyjnych testów podłączyliśmy do ukosowarki odkurzacz warsztatowy produkcji Starmix i uzyskaliśmy skuteczność odsysania pyłu rzędu 99-100%.

Reasumując, RUBI PRO-EDGER to urządzenie, którym z użyciem szlifierki kątowej na tarcze 115 lub 125 mm sfazujemy lub zaokrąglimy w sposób perfekcyjny krawędzie płytek ceramicznych, gresowych, kamiennych etc. Ukosowarka jest łatwa w stosowaniu i oferuje glazurnikom nowy jakościowy standard wykonania prac.

Uzyskany wynikjakościowy
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments