TEST PREPARATÓW CHEMICZNYCH DEDRA DO MYJEK CIŚNIENIOWYCH

Dedra wprowadziła do swojej oferty bogatą gamę wysokiej jakości preparatów chemicznych służących do stosowania w myjkach ciśnieniowych. Przeznaczone są one do mycia pojazdów, tarasów i kostki brukowej.

Jak wiadomo, przy dużych i utrwalonych zabrudzeniach nie wystarczy sam strumień czystej wody do ich usunięcia. Przy niektórych rodzajach zabrudzeń nie pomoże nawet zastosowanie wody pod wysokim ciśnieniem. Wówczas niezbędne jest użycie odpowiednich preparatów chemicznych, które w sposób zdecydowany zwiększą skuteczność działania myjek ciśnieniowych. Środek chemiczny naniesiony na zabrudzone powierzchnie może skutecznie rozpuścić

brud i spowodować szybkie jego usunięcie silnym strumieniem wody.

Takie właśnie preparaty o wysokiej skuteczności działania wprowadziła na polski rynek firma Dedra Exim. Są one dystrybuowane pod marką Dedra. Wśród nich mamy szampony do mycia samochodów osobowych (DED8823A1) oferowane w pojemnikach 1- i 5-litrowych, pianę aktywną do mycia samochodów osobowych (DED8823A3), pianę aktywną do mycia samochodów ciężarowych (DED8823A4), preparat myjący do kostki brukowej i betonowej (DED8823A5) i preparat do mycia tarasów gresowych lub kamiennych (DED8823A6). Wszystkie te produkty mają odpowiednie atesty i jeśli są prawidłowo stosowane, nie stanowią zagrożenia dla ludzkiego zdrowia oraz środowiska naturalnego, są w pełni biodegradowalne.

 

Co należy wiedzieć o zabrudzeniach i myciu?

Na powierzchni pojazdów (samochodów osobowych, ciężarowych, czy ciągników i maszyn rolniczych) w wyniku użytkowania pojawiają się zanieczyszczenia. Są to grudki ziemi, kurz, owady, resztki roślin, a także smary, oleje lub cząstki asfaltu. Mieszanina tych zanieczyszczeń jest w stanie utworzyć na pojeździe warstwę o dużej przyczepności. Jeżeli nie będziemy systematycznie usuwać tych zanieczyszczeń, powłoki lakiernicze ulegną zniszczeniu, co spowoduje szybki postęp korozji i nawet powstanie uszkodzeń mechanicznych. Pojazd będzie też wyglądał nieestetycznie.

Ponieważ zabrudzenia są różnorodne, przy ich usuwaniu należy pamiętać o prawidłowym doborze zarówno preparatów chemicznych, jak i sposobów usuwania zanieczyszczeń. Do danego zabrudzenia należy więc dobrać taki preparat, który jest w stanie je rozpuścić. W przypadku zanieczyszczeń ziemnych, wystarczy zwykła woda, ale w wypadku zanieczyszczeń ropopochodnych wskazane jest już np. użycie alkoholu izopropylowego.
Należy wiedzieć, że podczas mycia zachodzi proces emulgowania. Polega on na wnikaniu do warstwy zanieczyszczeń preparatu myjącego, co powoduje jej rozluźnienia (zjawisko dyspersji). Tak rozluźniony materiał jest łatwiej zmyć strumieniem cieczy. Kolejnym procesem chemicznym jest zmydlanie zmniejszające napięcie powierzchniowe wody. Główną rolę spełnia w nim wodorotlenek sodu, który m.in. ułatwia usunięcie tłustych i olejowych zabrudzeń. Trzeba pamiętać, że podwyższona temperatura i wykorzystanie w tym procesie dodatkowo środków powierzchniowo czynnych znacznie przyspieszają zjawisko zmydlania.

Współczesne preparaty myjące stanowią złożone mieszaniny chemiczne, przeznaczone dla określonego rodzaju zabrudzeń. Tak też jest w przypadku preparatów firmy DEDRA. Na przykład aktywna piana do mycia samochodów osobowych jest alkalicznym, silnie skoncentrowanym preparatem do mycia ręcznego lub mechanicznego pojazdów osobowych, silników nawet o wysokim stopniu zabrudzenia. Jej skład stanowi mieszanina wodorotlenku potasu i alkoholi C12-C14 etoksylowanych. Zróżnicowany skład pozwala skutecznie usuwać zanieczyszczenia zarówno organiczne, ropopochodne, jak też mechaniczne, a przy tym jest neutralny dla tworzyw sztucznych, uszczelnień gumowych.

 

Aktywna piana przeznaczona do mycia samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych, kontenerów, cystern itd. ma już odmienny skład. Mieszaninę środków chemicznych stanowią: wodorotlenek sodu, wodorotlenek potasu, fosfoniany, węglowodory alifatyczne, niejonowe środki powierzchniowo czynne, EDTA, kompozycje zapachowe. Szampon do mycia samochodów jest z kolei mieszaniną soli sodowej siarczanowanego etoksylowanego alkoholu laurylowego C12-14 oraz cocamide DEA. Jeszcze inny skład jest w preparatach myjących do kostki brukowej. Znajduje

się tam: wodorotlenek sodu, anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne, amfoteryczne środki powierzchniowo czynne oraz kompozycje zapachowe. Odmienny skład mają też preparaty do mycia tarasów gresowych lub kamiennych. Środki te bardzo dobrze usuwają zacieki, mech oraz plamy olejowe.
W przypadku korzystania z omawianych preparatów należy zawsze pamiętać o umiejętnym ich użyciu. Wszystkie te środki są koncentratami, które należy rozpuścić w wodzie w odpowiedniej proporcji (dokładna informacja o preparacie podana jest na etykiecie). Pozwoli to uniknąć zacieków na mytych powierzchniach, a także skutecznie oraz ekonomicznie stosować preparaty Dedry. Należy też przestrzegać przepisów i zasad BHP (producent na etykietach preparatów dokładnie opisuje warunki ich stosowania). Nieodzowne jest założenie rękawic i odzieży ochronnej, a także odpowiednich okularów. Nie wolno dopuszczać do kontaktu koncentratów bezpośrednio ze skórą. Należy też unikać dostania się preparatów do oczu.

Wyniki testów preparatów chemicznych do myjek ciśnieniowych DEDRA

W redakcyjnym teście skuteczności preparatów myjących Dedra do ich aplikacji wykorzystaliśmy myjkę wysokociśnieniową Dedra DED8822 (moc – 2300 W, maks. ciśnienie – 150 barów, maks. wydajność pompy – 7,5 l/min). Najpierw umyliśmy kostkę betonową i granitową na podjazdach do domów, wykorzystując do tego preparat myjący do kostki brukowej betonowej DED8823A5. Rozprowadzaliśmy go szczotką rotacyjną. Następnie zmyliśmy powierzchnię silnym strumieniem wody. Efekt przerósł nasze oczekiwania – wyblakłe kostki odświeżyły znacznie swój wygląd i wyglądały jak nowe zaraz po ułożeniu. Następnie umyliśmy taras, używając preparatu do mycia tarasów gresowych lub kamiennych DED8823A6. Nie był on bardzo zabrudzony, ale znajdowało się na nim sporo zaschniętych odchodów ptasich. Dzięki preparatowi zmyliśmy je szybko i bezproblemowo. Jak wiadomo, jest to trudne do zrobienia czystą wodą pod ciśnieniem. W kolejnym teście sprawdziliśmy na redakcyjnej skodzie octavii szampon do mycia aut osobowych DED8823A1.

Aplikowaliśmy go za pomocą gąbki, a następnie spłukaliśmy auto silnym strumieniem wody. Po dokonaniu oględzin umytych powierzchni pojazdu nie zauważyliśmy żadnych zabrudzeń. Do usunięcia owadów z przodu karoserii użyliśmy piany aktywnej do mycia samochodów osobowych DED8823A3. Aplikowaliśmy ją myjką ciśnieniową z użyciem szczotki, a następnie tak oczyszczony przód samochodu zmyliśmy silnym strumieniem wody. Szybkość procesu mycia przerosła nasze oczekiwania, trudne do usunięcia szczątki owadów zostały bardzo prędko rozpuszczone i łatwo spłukane. Następnie umyliśmy bardzo zabrudzony ciągnik rolniczy za pomocą piany aktywnej do mycia samochodów ciężarowych DED8823A4. Najpierw spłukaliśmy go silnym strumieniem wody. Następnie za pomocą szczotki myjką rozprowadziliśmy pianę i ponownie spłukaliśmy pojazd wodą. Po błocie i zabrudzeniach olejami nie pozostało żadnego śladu.

Redakcyjne testy pokazały, że testowane preparaty chemiczne do myjek ciśnieniowych DEDRA DED8823A1, DED8823A4 DED8823A5 i DED8823A6 znacznie przyspieszają procesy mycia z użyciem tych urządzeń, w tym oczyszczanie powierzchni z trudnych do usunięcia zabrudzeń: szczątek owadów na karoseriach aut, zaschniętych odchodów ptasich na pojazdach, tarasach oraz kostkach brukowych, smarów, olejów itd. Dzięki tym preparatom

nie tylko pracę można wykonać łatwo, ale także ekonomicznie i ekologiczne. Jej skrócenie powoduje bowiem oszczędności energii iwody.

pins+jag

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments