Test porównawczy włókninowych krążków NORTON Rapid Prep Vortex® i Rapid Prep™

NORTON® właśnie wprowadził na rynek nowe krążki włókninowe Rapid Prep Vortex® i Rapid Prep™ przeznaczone do oczyszczania powierzchni stalowych, INOX i aluminiowych. Przyjrzeliśmy się im bliżej w redakcyjnym warsztacie.

 

 

Rapid Prep Vortex® to włókniny klasy profesjonalnej. Zastosowano w nich opatentowane ziarno ceramiczne Vortex i system żywic. Ziarno to przyspiesza proces szlifowania, redukując jego czas o ponad połowę, i łączy skrawanie zgrubne z delikatnym wykończeniem, przy czym jego struktura zachowuje swoje właściwości przez cały okres użytkowania krążka i zmniejsza liczbę koniecznych poprawek pozostałych po operacji skrawania. System żywic pozwala uniknąć rozmazywania, co oznacza, że narzędzie

nie pozostawia osadów na obrabianym elemencie. Włókniny Rapid Prep Vortex® są bardziej odporne na zużycie na krawędziach i mają 2 razy dłuższą żywotność w stosunku do podobnych narzędzi dostępnych na rynku.
Rapid Prep™ to włókniny klasy standard, w których zastosowano ziarno korundowe i wspomniany system żywic. Rapid Prep™ zapewniają szybkie tempo pracy, przyspieszając czas szlifowania do 35%. Odznaczają się też o 25% większą żywotnością. Uzyskujemy nimi czyste niezabrudzone powierzchnie i oszczędności kosztowe wynoszące ok. 10%. Oba prezentowane narzędzia wykonano w 5 granulacjach oznaczonych różnymi kolorami (ekstra grubej, grubej, średniej, drobnej, ekstra drobnej) i 11 średnicach: 19, 25, 38, 50, 76, 100, 115, 127, 150, 178 i 200 mm. W zależności od wersji mają one mocowania Speed Lok Quick Change, na rzep i otwór 22,2 mm.
Warto zwrócić uwagę, że obie włókniny Norton skracają do dwóch etapów 4-fazowy proces wykończenia powierzchni pod malowanie czy galwanizację. Dlatego w redakcyjnym teście sprawdziliśmy, jakie efekty jakościowe możemy nimi uzyskać. Do testów użyliśmy szlifierki kątowej, stosując obroty 6000/min, i krążki o średnicy 75 mm z mocowaniem SpeedLok Quick Change. Narzędziami tymi szlifowaliśmy ten sam element wykonany ze stali nierdzewnej (INOX). Prawą jego stronę wyszlifowaliśmy włókniną RapidPrep Vortex®, a lewą – RapidPrep™. Efekty naszych testów zmierzyliśmy miernikiem chropowatości powierzchni. Okazało się, że włókniną RapidPrep Vortex® uzyskaliśmy rysę 2,4 µm, a RapidPrep™ – 3,6 µm. Oznacza to, że RapidPrep Vortex® nie tylko szybko usuwa naddatki materiału, ale daje przy tym powierzchnię o wysokiej gładkości. Tym efektem jakościowym niewątpliwie przewyższa krążek Rapid Prep™. Włóknina Rapid Prep™ zachowuje się jak tradycyjne tego typu narzędzia, usuwając tylko szybko naddatek materiału. Jednak daje przy tym wystarczająco dobrą jakość powierzchni pod malowanie, blendowanie czy galwanizację.
Reasumując, nowe krążki włókninowe NORTON® – Rapid Prep Vortex® i Rapid Prep™ – przeznaczone są do oczyszczania powierzchni metalowych (stalowych, INOX i aluminiowych) i zaprojektowane, aby zmniejszyć czas operacji szlifowania oraz jej koszty. Narzędzia te oferują bardzo dobrą wydajność i korzystną relację jakości doceny.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar