Test polerki kątowej Stayer LU250E

Polerkę Stayer LU250E  to elektronarzędzie, które stosuje się w finalnym etapie procesu obróbki materiałowej, głównie do wykończenia powierzchni lakierowanych.

 

W zależności od zastosowane osprzętu, czyli rodzaju papieru ściernego lub okładziny polerskiej, polerką kątową Stayer LU250E można przeprowadzić pełny cykl renowacyjny elementów lakierowanych (nie tylko w samochodach). Prezentowane urządzenie nadaje się więc i do wstępnych prac lakierniczych, i do pośredniego szlifowania poszczególnych warstw, tak by uzyskać powłokę lakierniczą o równomiernej grubości, i do ostatecznego polerowania „na błysk”. Poszczególne etapy prac wykonuje się różnym osprzętem – gąbkami (z pastami ściernymi, mleczkami polerskimi) czy futrami polerskimi, które mocuje się do specjalnej tarczy na rzep.

Tarczę o średnicy 170 mm przykręca się do wrzeciona szlifierki za pomocą klucza.

Polerka Stayer LU250E to konstrukcja bazująca na szlifierce kątowej. Tego typu polerki są narzędziami profesjonalnymi o dużej wydajności i trwałości. Dzięki zastosowaniu silnika o mocy 1100 W urządzenie to zapewnia bardzo dużą efektywność polerowania bez względu na rodzaj zastosowanego osprzętu. Warto dodać, że w układzie napędowym zastosowano dwa układy elektroniczne. Pierwszy to system miękkiego startu, który zapewnia łagodny rozruch maszyny, minimalizując w ten sposób zużycie jej podzespołów. Drugim systemem jest elektroniczna regulacja prędkości obrotowej silnika w zakresie 600-3000 obr./min (6 stopni). Bez tego układu polerka byłaby bardzo niewygodna w użytkowaniu. Jeśli blacharz nie mógłby zredukować prędkości obrotowej tarczy, to przy końcowej obróbce lakieru mleczko polerskie rozchlapywałoby mu się po całym warsztacie.

Polerka kątowa Stayer LU250E swoją konstrukcję, tak jak większość tego typu narzędzi, czerpie z klasycznej szlifierki kątowej. Zwarta obudowa i smukłe kształty głowicy wpłynęły także na zredukowanie masy testowanej polerki (3,2 kg). W długotrwałym szlifowaniu-polerowaniu pomaga świetnie wyprofilowana rękojeść główna, w której zintegrowano włącznik główny (z zabezpieczeniem przed przypadkowym uruchomieniem). Z kolei uchwyt pomocniczy można mocować w głowicy zarówno z prawej, jak i lewej strony. Maszynę więc będą komfortowo obsługiwać i prawo-, i leworęczni użytkownicy.

W praktycznych testach postanowiliśmy wypolerować fragment zniszczonej powłoki lakierniczej na zderzaku samochodowym, używając futra polerskiego z owczej wełny. Maszyna pracowała świetnie. Jej mocy było aż nadto do takiego zadania. Trzeba jednak pamiętać, że końcowy efekt pracy polerki nie zależy tak bardzo od jej możliwości mechanicznych, a jednak od zastosowanego osprzętu i narzędzi polerskich. To wiedza lakiernika i sposób doboru papierów ściernych, futer polerskich, gąbek, past i mleczek decyduje o końcowym efekcie polerowania.

Autor:   Marek Pudło

Stayer_LU250E_02_ok

Stayer_LU250E_01_ok

 

 

Dane techniczne polerki kątowej Stayer LU250E

Moc1100 W
Obroty na biegu jałowym600-3000 obr./min
Średnica tarczy polerskiej/gwint wrzeciona170 mm/M14
Elektronikamiękki start, 6-st. reg. obrotów
Waga3,2kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments